Latvijā ir senas koka būvniecības tradīcijas un Latvijā ražotās koka mājas cenas un kvalitātes dēļ atzītas arī citās valstīs. Tagad māju ražotāji ir nolēmuši apvienoties uz biznesu un eksportu vērstā asociācijā – klasterī.
Šī asociācija jeb klasteris sevī apvienos gan guļbūvju, gan koka karkasa māju ražotājus, kas darbojas šajā nozarē jau vairākus gadus un sevi ir pierādījuši gan Latvijā, gan ārpus tās robežām, informēja Latvijas Koka būvniecības klastera pārstāvis Gatis Zamurs.
Apvienojoties tikšot veiktas mārketinga aktivitātes, darbinieku apmācība, kā arī citi konkurētspēju veicinoši pasākumi. Ir paredzēts pretendēt arī uz Eiropas Savienības līdzfinansējumu.
Kā pastāstīja viens no klastera dibinātājiem - SIA Dores Fabrika valdes loceklis Kristaps Drone, nozarē jau sen bijusi nepieciešamība apvienoties. «Uz Eiropas fona mēs esam salīdzinoši mazu ražotāju kopums. Mēs vienkārši nevaram atļauties darboties sadrumstaloti,» viņš sacīja.
Šāda klastera izveide došot iespēju citiem ar būvniecību saistītiem uzņēmumiem, kas tiešā veidā nenodarbojas ar celtniecību, kopīgiem spēkiem doties eksporta tirgos. Interesi par darbošanos klasterī izteikuši durvju, logu un citu koka būvniecības materiālu ražotāji.
Vairāki dalībnieki pozitīvi raugās NATO un ANO iepirkumu virzienā. «NATO un ANO prefabricated building iepirkumiem pasaules krīzes zonām gadā tērē vairākus simtus miljonu dolāru. Ir skaidrs, ka neviens no mums atsevišķi tādiem apjomiem nav gatavs. Bet tajā pašā laikā mums ir gan resursi gan know-how,» tā savu dalību komentē Māris Avotiņš, SIA Zemgales Tehnoloģiju centrs direktors.
Klasteris savai darbībai un attīstībai pretendēs uz Eiropas Savienības struktūrfondu finansējumu klasteru programmā. Tas došot iespēju uzņēmumiem veikt aktivitātes eksporta tirgos, pētīt iespējas izmantot jaunus produktus un risinājumus koka būvniecībā, paaugstināt darbinieku kvalifikāciju un veicināt sadarbību.
«Īpašu paldies es gribētu pateikt Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrai (LIAA), jo tieši viņu organizētais nacionālais stends Francijas pilsētā Anžē deva mums iemeslu savākties kopā un saprast, ka kopīgiem spēkiem mēs varam izdarīt vairāk,» sacīja SIA Husvik direktors Ilmārs Samsonovs, kas ir viens no lielākajiem koka karkasa māju ražotājiem Latvijā.
Dalībnieku skaits esot neierobežots, tādēļ visi, kas darbojas šajā sektorā un kam ir interese apvienoties un kopīgi iekarot eksporta tirgus, tiek aicināti pievienoties. Patlaban klasterī apvienojušies 20 uzņēmumi.