SEB bankas makroekonomikas eksperta Daiņa Gašpuita komentārs par IKP ātro novērtējumu 2008. gada trešajā ceturksnī.
CSP ātrais IKP novērtējums par šā gada trešo ceturksni liecina, ka tas ir krities par 4.2%. Tas, ka kritums trešajā ceturksnī būs neizbēgams liecināja ievērojamais kritums mazumtirdzniecības (-10.2%) un rūpniecības nozarēs (-7.6%). Šīs nozares veido aptuveni trešdaļu ekonomikas. Citās nozarēs pagaidām situācija pasliktinās mērenāk un to veikums varētu būt uz nulles vai uzrādīt pat niecīgu izaugsmi. Taču patlaban vēl trūkst pilnvērtīgas informācijas nozaru griezumā, lai secinātu, kuras vēl nozares velk IKP mīnusā.
Viennozīmīgi krituma inerce saglabāsies arī ceturtajā ceturksnī un noteikti nākamā gada pirmajā pusgadā. Tas nozīmē, ka mīnusos būs jau kopējais 2008. gada veikums. Mazumtirdzniecība turpinās kristies, jo nauda apgrozībā, ko tērēt samazināsies. Sasniegtais patēriņa līmenis bija pārlieku augsts un nesamērīgs nopelnītajam. Tas neatkopsies ātrāk kā cilvēki tiks pie naudas. Aizņemties būs sarežģīti un dārgi, bet nopelnīt grūti. Tādēļ nākamgad tērēt kā līdz šim nebūs iespējams. Arī rūpniecībā kritums turpināsies, jo jūtamu ietekmi atstās recesija pasaulē, konkurence ārējos tirgos turpinās saasināties.
Latvijas ekonomikai raksturīgas ļoti krasas situācijas izmaiņas, kas saistītas gan ar līdz šim piedzīvoto izaugsmi, gan tagadējo kritumu. Šādas svārstības norāda, ka stabilitāte šādā mazā ekonomikā ir visai nosacīta parādība un turpmākos periodos spiedīs iedzīvotājus un valsti pievērsties ilgtermiņa plānošanai. Krituma apmēru straujums liecina, ka ar grūtībām saskarsies praktiski visi – iedzīvotāji, uzņēmēji un valsts. Šajā situācijā, kad makroekonomiskā vide tik strauji pasliktinās, valdības rīcībai ir jākļūst vēl aktīvākai un izlēmīgākai, lai samazinātu riskus, kas saistīti ar ekonomikas nesabalansētību. Tā kā jau šā gada kopējais ekonomikas veikums būs mīnusos, nozīmē, ka budžeta revidēšanai jāpieliek vēl lielākas pūles un apņēmība, nekā līdz šim izrādītā.
Notiekošais krasais kritums nevar būt ilgstošs, jo vairākās nozarēs krituma apmērs drīz sasniegs pēdējos divu trīs gadu pieaugumu. Tas nozīmē, ka strauji tuvojas līmenis, par kuru zemāk krist nebūtu pamata. Ļoti lielu lomu nākamgad spēlēs impulsi pasaulē. Pašreizējās prognozes liecina, ka nākamā gada beigās lejupslīde pasaulē un arī Latvijā varētu kļūt mērenāks un iestāties nosacīts stabilizācijas periods. Taču jāņem vērā, ka jebkurš jauns šoks vai satricinājums var šo stabilizāciju atlikt uz ilgāku termiņu. Tādēļ patlaban ir īpaši sarežģīti veikt pat īstermiņa prognozes, pieaug prognožu amplitūda. Tomēr tuvākās tendences ekonomikā būs raksturīgas vispārējās situācijas pasliktināšanos.
Mūsu bāzes prognozes ir, ka šogad IKP kritums var sasniegt pat 2%, bet nākamgad kritums var svārstīties ap 3.0%.