Grieķijas bankrots var negatīvi ietekmēt Latviju, trešdien vēsta laikraksts Dienas bizness.
Pēdējo nedēļu laikā notikuši vairāki strauji pavērsieni Grieķijas finanšu krīzes situācijā. Tie, kopā ar negaidīti vājiem globāliem makroekonomiskajiem datiem kopš aprīļa sākuma ir tricinājuši finanšu tirgus un izraisījuši relatīvi riskantāko aktīvu cenu samazināšanos. Valdot šādam fonam, arī mums Latvijā jāatceras, ka šīs valsts ekonomika nav izolēta no pārējās pasaules.
Proti, mūs var aprakt jauna pasaules finanšu sistēmas lavīna. Jānorāda, ka vienu lavīnu pasaules ekonomika jau pārdzīvoja, kad 2008. gadā sabruka viena no pasaules ietekmīgākajām investīciju bankām. Pagaidām pasaules ekonomikas sakarā vēl joprojām runā par atveseļošanos no iepriekšējās krīzes, un pastāv bažas, ka par jaunas lavīnas iemeslu būs Grieķija. Atsevišķi eksperti lēš, ka Grieķijas defolta pirmais upuris varētu būt Eiropas perifērija un tās finanšu sektors, pēc tam citu valstu finanšu sektors un varbūt pat varētu sekot monetārās savienības sairšana. Katrā ziņā pastāv arī riski, ka, līdzīgi kā pēc Lehman, tiks iesaldēts kredītu tirgus.
Arī Latvijai tās var būt milzīgas pārmaiņas gan ekonomiskajā, gan politiskajā (virzība uz eiro), gan citās jomās. Sekas būs atkarīgas no tā, kādā veidā tiks veikta Grieķijas parāda restrukturizācija.
Kamēr tiešā ietekme var nebūt visai liela, netiešā ietekme var būt pietiekami jūtama. «Grieķijas defolts negatīvi ietekmēs Eiropas Savienības banku sistēmu, jo eirozonas bankām ir salīdzinoši liela ekspozīcija uz Grieķiju. Šis valsts defolts var izraisīt parādu krīzi Eiropas banku sistēmā. Tālāk tas varētu pasliktināt stāvokli arī citās eirozonas perifērijas valstīs, un iespējams, Grieķijas defoltam sekos arī citu valstu defolts. Kopā tas var izraisīt jaunu kreditēšanas iesaldēšanu Eiropā. Naudas cena varētu pieaugt, bet investori kļūs piesardzīgāki. Tas apgrūtinās naudas piesaistīšanu Latvijas uzņēmumiem. Tālāk banku krīze ietekmēs kreditēšanu arī tajās eirozonas valstīs, kas tagad veiksmīgi attīstās - piemēram, Vācijā. Tas apgrūtinās nosacījumus Latvijas eksportētājiem un atstās negatīvu ietekmi uz Latvijas ekonomiku. Tāpēc arī Latvija ir ieinteresēta, lai eirozonas perifērijas valstu parādu problēma atrisinātos pēc iespējas ātrāk un bez lieliem zaudējumiem banku sistēmai,» esošo situāciju skaidro Hipo fondu vecākais finanšu analītiķis Aleksejs Marčenko.