Lai veicinātu Latvijas uzņēmējdarbības vides ilgtspēju, mazo un augošo uzņēmumu īpatsvara pieaugumu, kā arī pieredzes apmaiņu un konkurētspēju, Swedbank ir izveidojusi Uzņēmējdarbības kompetences centru.
«Latvijā joprojām ir lielas izaugsmes iespējas uzņēmējdarbības vides ilgtspējas uzlabošanā, tāpēc Swedbank Uzņēmējdarbības kompetences centra dibināšana ir mūsu centieni ne tikai nodrošināt vajadzīgo finansējumu biznesa vides attīstībai, bet arī dalīties zināšanās un pieredzē, tā veicinot Latvijas uzņēmumu konkurētspēju,» skaidro Swedbank Uzņēmējdarbības kompetences centra vadītājs Daniils Ruļovs.
Swedbank atzīmē, lai gan pēdējos gados Latvijas pozīcija Pasaules Bankas Ease of doing Business indeksā uzlabojusies – 2011.gadā 183 valstu vidū sasniedzot 24.pozīciju, joprojām valsts atpaliek no Igaunijas (17.vieta) un Lietuvas (23.vieta). Salīdzinājumā ar pagājušo gadu, uzlabotas pozīcijas biznesa slēgšanā un īpašuma reģistrēšanā, tāpat kā labas vērtētas arī komerclīguma izpildes un ārējās tirdzniecības pozīcijas.
Pēc Swedbank Baltijas jūras reģiona indeksa datiem, Latvijas rādītājs ir zem vidējā reģionā tādās jomās kā uzņēmējdarbība, darba tirgus, nodokļu politika, finanšu sektors, ārējā tirdzniecība, loģistika, izglītība, inovācijas, pārvaldība, kā arī infrastruktūra.
Swedbank Latvijas eksporta uzņēmumu konkurētspējas pētījums rāda, ka Latvijas mikro, mazo un vidējo uzņēmumu vadītāji kā galvenos konkurētspēju pozitīvi ietekmējošos faktorus vērtē uzņēmuma pieredzi biznesā, valsts ģeogrāfisko atrašanos, darbinieku lojalitāti, darbaspējas un zināšanas, kā arī informācijas tehnoloģiju attīstību un inovācijas. Tāpat kā konkurētspēju pozitīvi ietekmējoši faktori tiek nosaukti ražoto produktu vai piedāvāto pakalpojumu zīmola pievienotā vērtība, kā arī uzņēmuma nozares speciālistu izglītības kvalitāte.
Savukārt konkurētspēju bremzējošie faktori Latvijas eksporta uzņēmumu vērtējumā ir piemērotie nodokļi darbiniekiem un uzņēmumam, birokrātiskais slogs, lēmumu izskatīšanas ātrums valsts iestādēs, kā arī Latvijas autoceļu kvalitāte. Tāpat kā nelabvēlīgi ietekmējošais faktors minēts korupcijas līmenis valsts un pašvaldību iestādēs, kā arī uzņēmējdarbības vidē, Latvijas iedzīvotāju pirktspēja un nepieciešamo darbinieku pieejamība.