Prototipēšanas darbnīca “Riga Makerspace”, A. Briāna ielā 13, turpina strauji attīstīties. Šobrīd būvdarbu progress atbilstoši ikmēneša izpildes plānam ir sasniedzis 71%.
Savukārt Miera ielā 58a, topošajā kultūras un radošo industriju atbalsta centrā “TabFab”, visās ēkās tiek pabeigti iekšējās apdares darbi un iekšējo inženiertīklu izbūve, kā arī plānots uzsākt teritorijas labiekārtošanas darbus, informē VAS “Valsts Nekustamie īpašumi” valdes locekle Jeļena Gavrilova.
Miera ielā 58 un A. Briāna ielā 13, Rīgā šogad plānots atklāt divus ievērojamus radošo industriju un kultūras izglītības veicināšanas attīstības projektus, kuri nodrošinās atbalstu Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas (RDMV), Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) un Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) studentiem
“Prototipēšanas darbnīca “Riga Makerspace” un kultūras un radošo industriju atbalsta centrs “TabFab” ir būtiski projekti, kas ne tikai paver jaunas iespējas izglītībai kultūras nozarē, bet arī veicina pilsētas vēsturiskās teritorijas atdzimšanu. Objektos uz šo brīdi pabeigtas teju divas trešdaļas veicamo darbu un šogad gatavojamies nodot šos objektus izglītības iestādēm,” norāda J. Gavrilova.
Prototipēšanas darbnīca “Riga Makerspace”, atjaunotajā tehnikuma ēkā, kuras platība ir 1500 m2, notiek apkures un klimata kontroles sistēmas uzstādīšana, ventilācijas sistēmas uzstādīšana, iekšējās ūdensapgādes un kanalizācijas izbūve, iekšējās elektroapgādes un vājstrāvas sistēmas inženierkomunikāciju izbūve, reģipša starpsienu izbūve, koka logu montāža, logu ailu apmešana, apdares darbi, pārseguma izbūve pie kāpņu telpas, flīzēšanas darbi, griestu špaktelēšana un krāsošana, kā arī logu palodžu montāža. Savukārt jaunbūvē, kuras platība ir 3600 m2, notiek fasādes montāžas darbi, parapeta izbūve, logu palodžu izbūve, apkures un klimata kontroles sistēmas uzstādīšana, ventilācijas sistēmas uzstādīšana, ūdensapgādes un kanalizācijas izbūve, elektroapgādes un vājstrāvas sistēmas inženierkomunikāciju izbūve, reģipša starpsienu izbūve un apdares darbi.
“Mūsdienīga infrastruktūra un prototipēšanas tehnoloģiju pieejamība ne tikai uzlabos akadēmiskās un profesionālās izglītības procesu, nodrošinot vitāli svarīgu dizaineru prasmju apgūšanu, bet arī pavērs iespējas īstenot starpdisciplinārus sadarbības projektus starp Mākslu izglītības kompetences centru RDMV un LMA, tādā veidā ļaujot mijiedarboties vidusskolas jauniešiem un studentiem. Sadarbība ir viens no būtiskākajiem nosacījumiem, lai sasniegtu augstākus mērķus un attīstību. Topošo dizaineru un citu jauno radošo industriju profesionāļu konkurētspējas paaugstināšana ir viena no top prioritātēm,” uzsver Mākslu izglītības kompetences centra “Rīgas Dizaina un mākslas vidusskola” direktora vietniece radošajā darbā Baiba Lukaševiča.
Plānots, ka A. Briāna ielā 13 tiks izveidotas sešas darbnīcas, atbilstoši RDMV un LMA izglītības programmām, nodrošinot kvalitatīvu un konkurētspējīgu studiju procesu. Tāpat Mūžizglītības prototipēšanas pakalpojumu centrā ikvienam interesentam būs pieejami semināri, lekcijas un citi pasākumi.
Projekta īstenošanu nodrošina pilnsabiedrība “P un S Būvniecība”, kopējās būvdarbu izmaksas ir 12 miljoni eiro (ar PVN). Prototipēšanas darbnīcas “Riga Makerspace” attīstības projekta īstenošanai Kultūras ministrija piesaistījusi finansējumu no Eiropas Savienības fondu darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība,” kā arī valsts budžeta līdzekļus (tostarp Covid-19 finansējums ekonomikas sildīšanai caur ieguldījumiem būvniecībā). Projektu plānots pabeigt 2024.gada rudenī.
Savukārt Miera ielā 58a, top kultūras un radošo industriju atbalsta centrs “TabFab”. Plānots, ka 2024. gada vasarā tiks pabeigti pirmā posma būvdarbi, ļaujot LKA studentiem un radošo industriju pārstāvjiem mācību gadu uzsākt jaunās telpās.
“VAS „Valsts nekustamie īpašumi” pārraudzībā un vadībā pārbūvētās ēkas Tabakas fabrikas kvartālā ir fundamentāli svarīgas Latvijas Kultūras akadēmijas straujākai attīstībai. Pāreja uz šīm ēkām nodrošinās augstskolas stratēģisko mērķu - veidot spēcīgu vienotu un mūsdienīgu akadēmisko, jaunrades un pētniecisko telpu, kā arī būt atvērtai plašākai internacionalizācijai – realizāciju. Audiovizuālās mākslas studentu, kā arī maģistrantūras un doktorantūras studentu iespēja visdrīzākajā laikā strādāt modernā, studijām atbilstošā un studiju procesu veicinošā vidē ir pirmais solis LKA kopīgai pārejai uz savu jauno mājvietu – “TabFab” kvartālu,” norāda jaunievēlētais LKA rektors, profesors Dāvis Sīmanis.
Šobrīd kultūras un radošo industriju atbalsta centra “TabFab” ēku konstrukcijas ir izbūvētas, turpinās iekšējās apdares darbi un iekšējo inženiertīklu izbūve. Kvartāla attīstība ir sadalīta divos posmos, pašlaik tiek īstenots pirmais posms pārbūvējot 3 ēkas, kuras paredzētas LKA un Nacionālās filmu skolas vajadzībām.
Būvdarbus par kopējo summu 5,8 miljoni eiro (ar PVN) veic SIA “Marels Būve”, sadarbībā ar arhitektu biroju NRJA un LKA. Projekta finansēšanai Kultūras ministrija piesaistījusi līdzekļus no ES fondu darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 5.6.1. specifiskā atbalsta mērķis (SAM) "Veicināt Rīgas pilsētas revitalizāciju, nodrošinot teritorijas efektīvu sociālekonomisko izmantošanu", kā arī no SAM 4.2.1.8. “Augstskolu studiju vides modernizācija” programmas. Plānots, ka būvniecības darbi noslēgsies 2024. gada vasarā, savukārt pilnīga projekta pabeigšana plānota līdz 2024. gada beigām, īstenojot arī interjera projektu un iegādājoties augstskolai nepieciešamo aprīkojumu.
Bijusī Rīgas Vieglās rūpniecības tehnikuma ēka (“Riga Makerspace”), kā arī bijusī Rīgas Tabakas fabrikas teritorija (TabFab) līdz projektu realizācijas sākumam tika uzskatītas par daļu no galvaspilsētas degradētajām teritorijām. Šobrīd teritorijās realizētie attīstības projekti palīdz ne tikai sakārtot vidi, bet arī attīstīt apkaimi, sniedzot paplašinātas izglītības iespējas studentiem un piesaistot investoru interesi jaunu biznesa ideju attīstīšanai apkaimē.