Krievijas baļķu plūsma varētu apsīkt, bet vairākiem apaļkoksnes sortimentiem pat pilnīgi pārtrūkt, ja tiks pacelta izvedmuita.Krievijā tiek gatavots lēmums būtiski palielināt izvedmuitu, kas sākotnēji varētu paaugstināt to izmaksas pircējiem, bet daļai to izvešanu no Krievijas pat padarītu par ekonomiski neizdevīgu.
Krievijas ekonomikas ministrija pēc prezidenta Vladimira Putina teiktā, ka nepieciešams paaugstināt apaļkoksnes izvedmuitas nodevu, ir sagatavojusi tās straujāku paaugstināšanas plānu. Proti, sākotnēji bijis iecerēts izvedmuitu palielināt ar 2007. gada 1. jūliju, taču tagad jau gribot to darīt ar nākamā gada 1. martu. Apaļkoku eksporta nodevas pieaugums plānots ik gadu līdz pat 2010. gadam, ziņo RBC - Daily. Ekonomiskās attīstības ministrijas gatavotie dokumenti paredzēja, ka nodeva sāks pieaugt, sākot ar 9 eiro/m3, bet 2010. gadā sasniegšot 24 eiro/m3 (šobrīd skujkokiem 6.5 eiro/m3, bet ne mazāk kā 4 eiro/m3). ·obrīd gan nav zināms, vai izvedmuita tiks piemērota arī lapkoku apaļoksnes sortimentiem. Turklāt pēc pašu Krievijas mežsaimnieku domām tās apmērs pārvelk krustu legālajam apaļkoksnes eksportam. Pēc Stora Enso (Krievija) menedžera Petra Kačurina teiktā, 9 eiro/m3 ir cena, kura ir augstāka par rentabilitātes slieksni. Viņaprāt, tieši tāpēc lielie uzņēmumi aizies no šā tirgus, bet apaļkoksnes eksports pāries uz pelks ekonomikas segmentu.
Pieļauj pat aizliegumu
Neoficiāla informācija liecina, ka Krievijā šobrīd vairākām lielajām kokzāģētavām trūkst baļķu, ko pārstrādāt un tās vainu noveļ uz to, ka daudz apaļkoksnes tiek izvests. It īpaši uz Somiju, Baltiju un citām valstīs. Tieši tāpēc zināmās aprindās pat tiek pieļauts, ka Krievijas valdība pat varētu vispār aizliegt apaļkoksnes eksportu ar dažādām formālām birokrātiskām procedūrām. Taču daļa uzņēmēju uzskata, ka Krievija pakāpeniski turpinās palielināt izvedmuitas tarifus līdz brīdim, kad izdevīgāk būs pārstrādāt baļķus Krievijā nekā maksāt izvedmuitu un to pašu darīt kādā citā valstī. Paaugstinot izvedmuitu, Krievijas valdība rūpējoties par to, lai kokapstrāde vai vismaz - kokzāģēšana attīstītos tieši Krievijā. Pēc vairāku uzņēmēju domām, nav būtiskas nozīmes, kādēļ Krievijas koksnei pieaug cenas,- vai tas ir izvedmuitas, vai kādu citu iemeslu dēļ, svarīgāk - vai šīs cenas ir ekonomiski pieņemamas.
Būs cīņa par resursiem
Pēc Krievijas RBC - Daily ekspertu un Latvijas uzņēmēju domām, tas varētu būtiski ietekmēt tos, kuri Krievijā iegādājas lielu daudzumu no kopējās nepieciešamās apaļkoksnes - kuri ir tiešā veidā atkarīgi no Krievijas apaļkoksnes importa (30 - 50 %). Palielinot izvedmuitu, Krievija faktiski varētu izraisīt arī attiecīgo sortimentu zāģbaļķu cenu pieaugumu Latvijas tirgū, jo tos šeit varētu mēģināt iepirkt ne tikai vietējie kokrūpnieki, bet arī Igaunijā bāzētie, kuri šobrīd ir lieli Krievijas apaļkoksnes pārstrādātāji. Savukārt kopumā šāds Krievijas solis veicinās zāģmateriālu izvešanu, tostarp arī uz Latviju.
Daudz nezināmā
Neoficiāla informācija liecina, ka cīņas par izvedmuitas palielināšanu vēl ir priekšā, jo diez vai šādas milzīgas nodevas būšot gatavi maksāt Ķīnas uzņēmumi, kuri apsaimniekojot Krievijā būtiskas mežu platības un izvedot apaļkoksni pārstrādei uz savu mītnes zemi. Tiek pieļauts, ka Krievijā varētu tikt ieviestas dažādas nodevas apaļkoku izvešanai. Proti, uz Ķīnu nodeva būtu mazāka nekā uz kādu citu valsti, taču tādā gadījumā tiek pieļauts, ka būs spiediens no ES. Kā vēl viena iespēja tiek minēta apaļkoku izvešanas kvotas noteikšana un tās izsole. Kvotā ietilpstošai apaļkoksnei varētu tikt piemērota viena izvedmuitas likme, bet pārējām - daudzkārt augstāka. Pēdējo gadu Skandināvijas kompāniju aktivitātes, izveidojot koksnes mehāniskās pārstrādes jaudas Krievijā, liek domāt, ka tās ir savlaicīgi gatavojušās šādam pavērsienam.
Krievija dominē
Latvijā pēdējo gadu laikā ik gadu ir palielinājies apaļkoksnes imports. Pēc Zemkopības ministrijas datiem, pērn tika importēti 1.1 milj. m3 no kuriem 0.75 milj. m3 (0.464 milj. m3 skujkoku un 0.284 milj. m3 lapkoku) jeb 70 % no kopējā apjoma tika ievesti tieši no Krievijas.
Lēmumi atbalsosies
Krievijas lēmums var padarīt baļķu importu ekonomiski neizdevīgu.
Ja Krievija patiešām īstenos zāģbaļķu izvedmuitas palielināšanas plānu, tad daudziem Latvijā nāksies vai nu bankrotēt, vai mainīt savu darbības profilu, secina SIA Gaujas koks direktors Vitālijs Čmihovs.
Pagaidām lētāki
"Krievijas zāģbaļķi joprojām ir lētāki nekā Latvijā," secina SIA Swedwood Latvia apaļkoksnes iepirkšanas vadītājs Juris Menniks. "Krievijas baļķu pārdevējiem nāksies samazināt savu apetīti un daļu no pieaugušās izvedmuitas paņemt uz saviem pleciem," norāda J. Menniks. Izvedmuitas pieaugums būtiski kaitēšot kokrūpniekiem, kuri no tiem ražo produkciju ar zemu pievienoto vērtību, jo viņiem, iespējams, nākšoties pieņemt nepatīkamus lēmumus, skot ar ražošanas apjomu samazināšanu un pat ražotņu slēgšanu, bet labākajā gadījumā tie mēģinās aizstāt Krievijas baļķus ar citiem.Viņš neizslsēdz, ka pat varētu baļķus importēt no Zviedrijas. "Tas var izraisīt baļķu cenu kāpumu arī Latvijā, it īpaši, ja trūkstošos apaļkokus Latvijā centīsies iegādāties Igaunijā esošie kokrūpnieki," prognozē J. Menniks.
Vēsture atkārtosies?
"Krievijā arī agrāk daudz tika runāts par izvedmuitas palielināšanu apaļkoksnei, bet tas notika tikai pēc vairākiem gadiem. Cerams, ka arī šoreiz uz priekšu virzīsies lēnām," uzskata SIA Lapa valdes loceklis Armands Apfelbaums. Viņaprāt, izvedmuitas pieaugums varētu nedaudz pacelt zāģbaļķu cenas Latvijā, jo tās vairākiem sortimentiem līdzinās Austrijas un Skandināvijas valstu līmenim, tāpēc tām neesot vairs daudz kur kāpt.