Krievijas baļķu plūsma varētu tuvāko pāris gadu laikā pārtrūkt, ja kaimiņvalsts pildīs iecerēto - pacels izvedmuitu līdz 50 eiro/m3. Ar Krievijas valdības 5. februāra lēmumu apstiprināti apaļkoksnes jaunie izvedmuitas tarifi, kuru pirmo ietekmi varam just jau šovasar, ziņo meža nozares portāls Latvianwood. Faktiski Krievijas lēmums būtiski paaugstināt izvedmuitu apaļkoksnei ietekmēs ne tikai Latvijas, bet arī Igaunijas un vēl jo vairāk Somijas, Zviedrijas, Vācijas un Ķīnas kokrūpniekus.
Pēc portāla Latvianwood ziņām izvedmuitu apaļkokiem Krievija paredzējusi palielināt jau ar šā gada 1. jūliju, no pašreizējiem 4 eiro/m3 to palielinot līdz 10 eiro/m3. Nākamais paaugstinājums paredzēts jau 2008. gada aprīlī, kad minimālā likme varētu sasniegt jau 15 eiro, bet jau ar 2009. gadu tā sasniegtu 50 eiro/m3 likmi. Latvianwood rīcībā esošais dokuments paredz ne tikai būtiski kāpināt izvedmuitas tarifu skujkoku zāģbaļķiem, bet tādu ieviest arī lapkoku apaļkoksnei un pat papīrmalkai, kurai tādas līdz šim vispār nebija.
Ražot Krievijā
Daļa uzņēmēju uzskata, ka Krievija pakāpeniski turpināšot palielināt izvedmuitas tarifus līdz brīdim, kad izdevīgāk būs pārstrādāt apaļkoksni Krievijā, nekā maksāt izvedmuitu un to pašu darīt kādā citā valstī. Paaugstinot izvedmuitu, Krievijas valdība rūpējoties par to, lai vismaz apaļkoksnes pirmapstrāde attīstītos tieši Krievijā. Pēc vairāku uzņēmēju domām, nav būtiskas nozīmes, kādēļ Krievijas koksnei pieaug cenas - vai tas ir izvedmuitas, vai kādu citu iemeslu dēļ, svarīgāk - vai šīs cenas ir ekonomiski pieņemamas.Pēc Krievijas RBC-Daily ekspertu un Latvijas uzņēmēju domām, tas varētu būtiski ietekmēt nevis tos kokrūpniekus, kuri Krievijā iegādājas procentuāli nelielu daudzumu no kopējā nepieciešamā apaļkoksnes daudzuma, bet gan tos, kuri ir tiešā veidā atkarīgi no Krievijas apaļkoksnes importa un kas sasniedz 30-50%. Palielinot izvedmuitu, Krievija faktiski varētu izraisīt arī attiecīgo sortimentu zāģbaļķu cenu pieaugumu Latvijas tirgū, jo tos šeit varētu mēģināt iepirkt ne tikai vietējie kokrūpnieki, bet arī Igaunijā bāzētie, kuri šobrīd ir lieli Krievijas apaļkoksnes pārstrādātāji. Savukārt tāds Krievijas solis veicinās zāģmateriālu izvešanu, tostarp arī uz Latviju, kur tiktu pievienota vērtība - radīs koksnes izstrādājums ar augstāku pievienoto vērtību.
Nobremzē pieaugumu
Pēc RBC-Daily datiem 2006. gadā neapstrādātās apaļkoksnes eksports no Krievijas pieaudzis tikai par 6% (2005. gadā salīdzinājumā ar 2004. gadu pieaugums bija 15.8%) un sasniedzis 51 milj. m3. Pēdējo 10 gadu laikā neapstrādātās koksnes eksporta apjoms pieaudzis 2.6 reizes.
RBC-Daily skaidro, ka neapstrādātās apaļkoksnes eksporta pieauguma kritums ir izskaidrojams ar izvedmuitas palielināšanu ar 2006. gada 1. jūliju. Daļa norāda, ka Krievijā teju vai 80% mežizstrādātāju ir nerentabli un tāpēc esot problēmas ar resursu ieguvi, it īpaši, ja jaunu meža infrastruktūras objektu - ceļu neesot.
Būtiski paceļot izvedmuitu, Krievija var padarīt baļķu importu no šīs valsts ekonomiski neizdevīgu.
Tas var likt pārtraukt nodarbi vai pārprofilēt nākotnes izaugsmes plānus ne vienam vien ar to saistītam uzņēmumam Latvijā.
Bizness neapmierināts
Ja Krievija patiešām īstenos nosprausto izvedmuitas palielināšanas plānu līdz 50 eiro/m3, tad daudziem Latvijā nāksies vai nu mainīt savus attīstības plānus, vai arī darbības profilu, atzina vairāki aptaujātie meža nozares uzņēmēji. Tiesa, tika norādīts, ka Krievijas vēlme visu apaļkoksni, ieskaitot pat papīrmalku, aplikt ar izvedmuitu (izņemot bērza papīrmalku) varētu visbūtiskāk ietekmēt celulozes ražotnes un kokapstrādātājus Somijā. Neoficiāli tiek minēts, ka Skandināvijas kompānijām tā rezultātā nāktos ne tikai samazināt savus konkrēto izstrādājumu ražošanas apjomus, bet arī samazināt nodarbināto skaitu vai arī mēģināt nepieciešamos resursus iegādāties citās valstīs.
Tiek pieļauts, ka Krievijas lēmuma rezultātā skandināvi pat varētu zaudēt miljardiem eiro. Savukārt paņemt no Krievijas neatvesto apaļkoksni Baltijā nozīmētu būtiski paaugstināt to cenas, kas atkal atspēlētos pieaugošajās izmaksās un varbūt pat gala produkta cenās. Tiek norādīts, ka pat trūkstošo apaļkoksni diez vai būs iespējams iegūt Baltijā, jo to kopējie mežu resursi un ikgadējais ciršanas apjoms ir daudzkārt mazāks par pašas Skandināvijas, nemaz nerunājot par Krievijas mežizstrādes apjomiem. Minētie iemesli varētu būt pamatā arī Skandināvijas valstu valdības locekļu, nemaz nerunājot par nozares uzņēmēji un to asociāciju vadītājiem, asajiem izteikumiem par Krievijas lēmumu palielināt izvedmuitu neapstrādātajai apaļkoksnei.
Tiesa, jāņem vērā, ka Db jau vairākkārt rakstījis, ka Krievijā tādi skandināvu meža nozares milži kā Metsaliitto, Stora Enso, UPM Kymene un citi pēdējo gadu laikā aktīvi ir vai nu veikuši izlūkošanu vai arī sākuši būvēt savas ražotnes, tāpēc tie līdz 2009. gadam būs sagatavojušies un būtiski arī varētu neciest.
Neoficiāla informācija liecina, ka vairākas valstis, kuras šāda Krievijas soļa rezultātā visvairāk cietīs, varētu pat vērsties Pasaules tirdzniecības organizācijā, kurā Krievija plānojusi iestāties, lai šādu lēmumu ja ne atceltu, tad vismaz mīkstinātu. Tāpat nav skaidrs, ko par šādu soli domā draugi no Ķīnas, kas pēdējo gadu laikā būtiski esot kāpinājuši apaļkoksnes izvešanu pārstrādei uz Ķīnu.
Igaunijas atkarība
Krievijas lēmums paaugstināt izvedmuitu apaļkoksnei dažu gadu laikā liks samazināt Igaunijas kokzāģētavām jaudas, ziņo biznesa laikraksts Aripaev. Ik gadu Igaunijas kokzāģētavas pārstrādājot ap 4 milj. m3 apaļkoku un pērn no Krievijas importēti nedaudz vairāk par 2 milj. m3 jeb vairāk nekā puse no nepieciešamā daudzuma. Minētie dati ir galvenais satraukuma iemesls tam, ka Krievijas lēmums var izraisīt baļķu cenu kāpumu arī Latvijā, it īpaši, ja trūkstošos apaļkokus Latvijā centīsies iegādāties Igaunijā esošie kokrūpnieki. Tiek pieļauts, ka mežu īpašnieki un apsaimniekotāji varot gaidīt fantastiskas cenas, jo Krievijas lēmums varot izraisīt lavīnveida sekas visā meža nozarē un to produktu cenās. Kā vēl viens moments tiek minēts, ka Krievijas lēmums visu apaļkoksni - pat papīrmalku aplikt ar izvedmuitu faktiski pārvelk pāri svītru Baltijas valstu idejām un cerībām būvēt kādu lieljaudas celulozes ražotni. "Celulozes sapnis Baltijā ir izsapņots, un labi, ka Ozolsalā tādu nesāka būvēt, jo ko tad ar to darītu 2010. gadā?" jautāja kāds uzņēmējs, kurš vēlējās plašākai publikai palikt nezināms. Viņaprāt, tas arī varētu ietekmēt jebkuru citu lieljaudas koksnes pārstrādes ražotņu izvietošanu kādā no Baltijas valstīm, jo izejvielas - apaļkoksnes izskatā izvešana no Krievijas nebūšot ekonomiski izdevīga.
Skopi prognozēs
Tiesa, Latvijas uzņēmēji bija samērā skopi prognozēs, jo neesot iespējams prognozēt to, kas un kā notiek Krievijā. Vairāki aptaujātie atzina, ka šis Krievijas lēmums vissāpīgāk sitīšot tieši tiem kokzāģētājiem, kuriem liels resursu importa īpatsvars no Krievijas, bet saražotais gala produkts ir ar samērā zemu pievienoto vērtību. Savukārt Latvijas privātmežu īpašnieki norādīja, ka, pieaugot Krievijas baļķu cenām, vajadzētu pieaugt to iepirkuma cenām arī no Latvijas mežiem. Citi prognozēja, ka šis lēmums tikai vairos Krievijā ražoto zāģmateriālu importu Latvijā.
Politika var mainīties
Izvedmuitas pieaugums varētu pacelt zāģbaļķu cenas Latvijā, taču ne pārāk būtiski, jo tās jau vairākiem apaļkoksnes sortimentiem līdzinās Austrijas un Skandināvijas valstu līmenim, tāpēc tām neesot vairs daudz kur kāpt, secina viens no Krievijas koksnes importētājiem SIA Lapa valdes loceklis Armands Apfelbaums.
Latvijā pēdējo gadu laikā ik gadu ir palielinājies apaļkoksnes imports. Tā, pēc Zemkopības ministrijas datiem, pērn 11 mēnešos kopumā tika importēti 1.1 milj. m3, no kuriem 0.685 milj. m3 (0.509 milj. m3 skujkoku un 0.176 milj. m3 lapkoku) jeb 63% no kopējā apjoma tika ievesti tieši no Krievijas.
Zāģētavu taisa Krievijā
"Ilūzijas nelolojām un zāģētavā izmantojam Latvijas resursus," uzsver a/s Saldus MR valdes priekšsēdētājs Jānis Bertrāns. Viņš atzīst, ka neesot bijis ilūziju par ilgstošā Krievijas apaļkoksnes importa iespējām, tāpēc arī strādājam pie kokzāģētavas izveides Krievijā. Viņš norāda, ka nav pirmais, kas mēģina realizēt šādu projektu kaimiņvalstī. Kokzāģētava ar jaudu ap 20 000 m3 vienā maiņā būs pirmapstrādes punkts Krievijā, taču šo jaudu atkarībā no situācijas var kāpināt, liekot otro un trešo maiņu, skaidroja
J. Bertrāns. Viņaprāt šobrīd visiem kokrūpniekiem, kuri strdāja ar Krievijas apaļkoksni, ir dots laiks sagatavoties faktiskajam apaļkoksnes eksporta liegumam no Krievijas.