A 1.aprīli Krievija, paceļot izvedmuitu baļķiem, to izvešanu padara par vēsturi, tādējādi kokrūpniekiem liekot revidēt nospraustos plānus.
Krievija turpina tās valdības 2007. gada februārī nolemtā izpildi -paaugstināt minimālo izvedmuitu zāģbaļķiem - pat neraugoties uz Eiropas Savienības un atsevišķu tās dalībvalstu, it īpaši Somijas aktīviem protestiem un draudiem ar iespējamo veto Krievijas uzņemšanai Pasaules tirdzniecības organizācijā. Jārēķinās, ka lēmums būtiski paaugstināt izvedmuitu apaļkoksnei ietekmēs ne tikai Latvijas, bet arī Igaunijas un vēl jo vairāk Somijas, Zviedrijas, Vācijas, Japānas un Ķīnas kokrūpniekus. Minimālo izvedmuitu skujkoku apaļkokiem Krievija palielina pakāpeniski - ar šā gada 1. aprīli no pašreizējiem 10 eiro/m3 to palielinot līdz 15 eiro/m3. Nākamais paaugstinājums paredzēts 2009. gadā, kad minimālā likme varētu sasniegt jau 50 eiro/m3 likmi. Uzņēmējiem jārēķinās, ka izvedmuita tiek noteikta % no darījumu vērtības, kas ar 1. aprīli būs 25 % (līdz šim 20 %) un 15 eiro (līdz šim 10 eiro) ir maksimāli iespējami mazākā summa.
Cietēji būs
Krievijas palielinātie apaļkoksnes izvedmuitas tarifi un transporta izmaksu pieaugums spiež Latvijas kokrūpniekus ražošanu pārnest tuvāk koksnes resursiem. Tas ir Krievijas otrais solis, lai pilnībā pārtrauktu baļķu izvešanu no Krievijas, kas vissāpīgāk skars tos kokrūpniekus abos Baltijas jūras krastos, kuru stratēģija balstījusies uz Krievijā cirstās koksnes pārstrādi.
Baļķu imports apsīks
Vairāki aptaujātie meža nozares uzņēmēji atzīst, ka resno dimensiju apaļkoksnes izvešanai no Krievijas, piemēram, uz Latviju līdz ar Krievijas izvedmuitas paugstināšanu, kas plānota šogad ar 1. aprīli, nebūs ekonomiska pamata. Tāpēc apaļkoksnes vešana uz Latviju tuvākajā laikā beigsies. "Šķiet, ka baļķu imports no Krievijas vairāku iemeslu dēļ lēnām mirst," secina viens no Krievijas koksnes importētājiem SIA Lapa valdes loceklis Armands Apfelbaums. Savu teikto viņš pamato ar to, ka to veicina ne tikai politiskais lēmums palielināt minimālās izvedmuitas lielumu, bet arī kokapstrādes attīstību pašā kaimiņvalstī, kas komplektā ar divām bezsala ziemām palielinājis baļķu cenas iekšējā tirgū un ir padarījis baļķu izvešanu par ekonomiski neizdevīgu jau pašlaik. Viņaprāt, baļķu importam sarūkot, vajadzētu pieaugt zāģmateriālu importam. Tos pašus baļķus varot pārstrādāt Krievijā un saražotos zāģmateriālus transportēt dziļākai pārstrādei uz Latviju. Jāņem vērā, ka visu izmaksu pieaugums Latvijā uzņēmējiem liek pārskatīt savu darbību un spiež rīkoties tā, kā to jau dara Skandināvijas kompānijas. Savukārt tiem uzņēmējiem, kuri savu biznesu balstīja uz apaļkoku ievešanu no Krievijas, ir jāpieņem lēmums vai nu par ražotņu slēgšanu un pārcelšanu, piemēram, uz Krieviju, vai arī jācīnās par Latvijā pieejamo resursu pārdali savā labā. "Paaugstinot zāģbaļķu izvedmuitu, Krievija faktiski slēdz šajā valstī izcirsto baļķu izvešanu pārstrādei citās valstīs," secina kokapstrādes SIA Gaujas koks īpašnieks Vitālijs Čmihovs. Viņaprāt, šobrīd ir grūti novērtēt sekas, taču atbalsts nozarei būtu pašā laikā.
Skopi prognozēs
Vairāku būtisku iemeslu dēļ arī aptaujātie kokrūpnieki bija salīdzinoši skopi ar prognozēm. Proti, šobrīd joprojām neesot iepriecinošu ziņu (ne par pieprasījuma, ne cenu pieaugumu) no lielākajiem koksnes izstrādājumu noieta tirgiem - Lielbritānijas, Vācijas, nemaz nerunājot par ASV, ko būtiski ietekmējusi nekustamā īpašuma krīze, kā rezultātā arī sarucis pieprasījums pēc apaļkoksnes un tās cenas ir nokritušas. Vēl vairāk - šobrīd neesot iespējams prognozēt, kā izvedmuitas paaugstināšanās rezultātā rīkosies Igaunijā un Somijā bāzētās kokzāģētavas; viena iespēja ir Krievijas baļķus aizstāt ar kaimiņvalstīs iegūtajiem, tostarp importu no Latvijas. Ja patiešām trūkstošos apaļkokus Latvijā centīsies kaut vai pāris mēnešus iegādāties Igaunijā strādājošie kokrūpnieki, tad tiek pieļauts, ka mežu īpašnieki un apsaimniekotāji varot gaidīt baļķu cenu pieaugumu, taču vietējie kokrūpnieki varot nonākt neapskaužamā situācijā, jo lielākās daļas koksnes izstrādājumu pārdošanas cenas ārvalstu pircējiem palielināt neesot iespējams.
Izveduma svārstības
Skujkoku apaļkoksnes imports no Krievijas uz Latviju šā gada janvārī salīdzinājumā ar 2007. gada janvāri ir samazinājies par 88 % no 72 400 m3 pērn līdz 8700 m3, liecina Zemkopības ministrijas informācija pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem. Arī naudas izteiksmē pērn janvārī skujkoku apaļkoki no Krievijas ievesti par 3.38 milj. Ls, kamēr tādā pašā laikā šogad tikai par 0.48 milj. Ls. Tiesa, negaidīti pieaudzis lapkoku apaļkoksnes imports no 3500 m3 līdz 9100 m3. Tāpat par 27 % samazinājies Krievijā ražoto skujkoku zāģmateriālu ievešana Latvijā, kamēr par 140 % pieaudzis lapkoku zāģmateriālu, bet par 30.6 % saplākšņa ievedums. Db jau rakstīja, ka pērn no Krievijas meža nozares produkcija importēta 118.4 milj. Ls apmērā, kas ir par 58.5 % vairāk nekā 2006.g.
Resursu vietā produkti
Meža resursiem bagātā Krievija šobrīd ir Latvijā importētās koksnes un tās izstrādājumu līdere gan apjomu, gan naudas izteiksmē, tomēr pakāpeniski var pārvērsties par pirmatnējās apaļkoksnes pārstrādes vietu. To liecina pēdējo gadu laikā pašu Latvijas uzņēmēju aktivitātes šajā mežiem bagātajā valstī. Db jau rakstīja, ka viens no lielākajiem apaļkoksnes tirdzniecības uzņēmumiem Latvijā - SIA Pata AB, investējot 15 milj. eiro, iecerējusi Pleskavas apgabalā (Krievijā) izveidot kokapstrādes kompleksu. Pleskavas apgabalā strādājot gan mazāki kokzāģētāji, gan arī vairāki uzņēmēji, kas nodarbojas ar mežizstrādes pakalpojumu sniegšanu. Jāņem vērā, ka Latvijas lielākais kokapstrādes uzņēmums - a/s Latvijas Finieris, investējot apmēram 2 milj. Ls, iecerējis Krievijā (Tveras apgabalā) izveidot bērza lobskaidas ražotni. Ražotnes ārpus Latvijas ir krēslu ražotājam SIA Rondeks (kopuzņēmums), a/s Saldus MR utt. Pēc vairāku aptaujāto uzņēmēju teiktā, šobrīd aktīvi Krievijā strādājot Latvijas kompāniju mežizstrādes tehnika. Paši aptaujātie meža nozares uzņēmēji norāda, ka galvenie iemesli ražotņu veidošanai Krievijā ir ekonomiskie - laba izejvielu bāze, mazāki transporta izdevumi, mazākas izmaksas - un politiskie - izvedmuitas paaugstināšana neapstrādātu (apaļkoksnes) resursu izvešanai.