Kipra pavēstījusi, ka lūgs Eiropas Savienības (ES) aizdevumu, kas nepieciešams valsts ekonomikas glābšanai, tādējādi kļūstot par piekto eirozonas valsti, kura pēc palīdzības vērsusies pie starptautiskajiem aizdevējiem, vēsta ārvalstu plašsaziņas līdzekļi.
Finanšu palīdzība Kiprai nepieciešama, lai varētu atbalstīt savu banku sektoru un cīnītos ar budžeta deficītu. Par summu, kas tiks lūgta aizdevējiem, paredzēts vienoties nākamo nedēļu laikā. «Vajadzīgā summa būs tik liela, lai nosegtu banku rekapitalizāciju un finanšu prasības,» aģentūrai Reuters sacīja Kipras finanšu ministrs Vasos Shiarlijs. Tikmēr Kipras prese pieļauj, ka valstij būs nepieciešami pieci miljardi eiro.
Līdz šim starptautisku palīdzību lūgušas četras eirozonas valstis – Grieķija, Portugāle, Īrija un Spānija.
Komentējot Kipras paziņojumu par aizdevuma lūgšanu, eirogrupas vadītājs Žans Klods Junkers norādīja, ka valstij nāksies vienoties ar ES un Eiropas Centrāli banku (ECB). «Tajā skaitā risinājumus, kas nepieciešami galveno Kipras ekonomikas izaicinājumu atrisināšanai, galvenokārt tiem, kas ir saistīti ar finanšu sektoru. Es esmu pārliecināts, ka Kipra savus lēmumus pieņems ar stingru apņēmību,» klāstīja Ž. K. Junkers.
Nelielās Kipras finanšu sektoru smagi ietekmējusi Grieķiju pārņēmusī krīze. Par aizdevumu Kiprai runāts tika jau iepriekšējās nedēļās un tika pieņemts, ka valsts varētu vērsties pēc palīdzības pie Krievijas vai Ķīnas. Aizvadītajā gadā Maskava Kiprai aizdeva 2,5 miljardus eiro.
Db.lv jau vēstīja, ka pirmdien Spānija vērsās pie ES ar oficiālu lūgumu pēc finanšu palīdzības piešķiršanas. Par Madrides nolūku lūgt finanšu palīdzību bija zināms jau iepriekš. Lai gan Spānija uzsver, ka nauda nepieciešama tikai tās bankām, radušās bažas, ka Madridei ar laiku būs nepieciešama pilna apmēra starptautisks aizdevums.
Lai gan pašlaik oficiāli pašlaik netiek nosaukta oficiāla summa, kuru lūgusi Madride, iepriekš valstij tika piedāvāti līdz pat 100 miljardi eiro, bet nesen veiktajā Spānijas banku auditā atklājās, ka valsts bankās ir «caurums» 62 miljardu eiro apmērā.
Pirmdien reitingu aģentūra Fitch Kipras kredītreitingu samazināja līdz tā sauktajam «miskastes» līmenim. Kiprai, kuras bankas ir stipri pakļautas Grieķijai, būs nepieciešami 4 miljardi eiro banku atbalstam iepriekš lēsa Fitch.