Kipra joprojām, pat pēc starptautiskā aizdevuma saņemšanas, saskaras ar būtiskiem riskiem savai ekonomikai, pavēstījis Starptautiskais Valūtas fonds (SVF), vienlaikus prognozējot, ka valsti var piemeklēt dziļāka recesija nekā iepriekš ticis prognozēts.
SVF uzskata, ka krīzes negatīvais iespaids Kiprā varētu būt pat vēl lielāks nekā patlaban tiek prognozēts. Fonds uzskata, ka ekonomiskā izaugsme valstī ir «neskaidra», bet ekonomiskā lejupslīde var izraisīt bankrotu, nekustamā īpašuma cenu un bezdarba spirāli. Šādā gadījumā Kipru var piemeklēt dziļāka un smagāka recesija nekā ticis prognozēts.
Fonds arī paudis bažas, ka uzticības krīze Kiprai varētu samazināt ārvalstu investīcijas valstī, kas turpinātu graut tās banku sistēmu. Saskaņā ar SVF aplēsēm, Kipras iekšzemes kopprodukts (IKP) šogad samazināsies par 9%, bet nākamgad – par 4%. Savukārt bezdarba līmenis 2014. gadā sasniegšot 17%. Tautsaimniecības rādītāji Kiprā varot samazināties arī spēcīgāk.
Starp Kipras apdraudējumiem akūtākie ir finanšu sektora riski, ieskaitot banku sektora atkarību no centrālās bankas atbalsta, augošais «slikto aizdevumu apjoms» un gaidāmie administratīvie ierobežojumi.
Tāpat riskus var radīt programmas ieviešanas politiskās gribas trūkums. Ekonomiskās krīzes nomocīto valsti sagaida divi lieli izaicinājumi – vajadzība pēc banku nozares stabilizācijas un ekonomikas ilgtspējas.
Tomēr gadījumā, ja ļaunākie scenāriji nepiepildās un Kipra stingri ievēro savas taupības programmas nosacījumus, valsts ekonomikas izaugsmi var atgūt 2015. gadā. SVF Kipras valdībai ieteicis pastiprināt kredītiestāžu pārraudzību un regulēšanu, turpināt budžeta izdevumu samazināšanu, kā arī veicināt privatizāciju.
Iepriekš finanšu krīzes nomocītā Kipra saņēma starptautiskā aizdevuma maksājumu divu miljardu eiro apmērā, kas nepieciešams, lai valsts izvairītos no ekonomiskā sabrukuma. Nākamais maksājums – viena miljarda eiro apmērā – Kiprai tiks piešķirts jūnijā.
Kopumā valsts no starptautiskajiem aizdevējiem saņems desmit miljardus eiro. Apmaiņā pret starptautisko aizdevumu Kipra martā piekrita piemērot nodevu noguldījumiem, kas pārsniedz 100 tūkstošus, kā arī veikt banku sistēmas reformu.
Kipras aizdevumā ar vienu miljardu eiro piedalās arī Starptautiskais Valūtas fonds.