Noguldījumu «apcirpšana» Kiprā, lai atrisinātu šīs valsts parādu krīzi, būs katastrofāla ne tikai Kiprai, bet arī visai eirozonai, pavēstījis šīs valsts finanšu ministrs Mihalis Saris (Michalis Sarris).
Baidoties no šāda notikumu pavērsiena, noguldītāji Kiprā no bankām sākuši izņemt savus finanšu līdzekļus. Aizvadītā mēneša laikā no Kipras bankām varētu būt izņemts aptuveni miljards eiro, atsaucoties uz avotiem minētajā valstī, vēsta britu laikraksts The Telegraph.
Iepriekš izskanēja, ka Kipras starptautiskās glābšanas ietvaros noguldītājiem vajadzētu pieciest savu depozītu samazinājumu. Radušās šaubas, vai parādu krīzes nomocītā valsts spētu atmaksāt aizdevumu. Tāpēc izskanējusi ideja, ka tiem, kuri Kipras bankās noguldījuši vairāk par 100 tūkstošiem eiro, vajadzētu piekrist savu noguldījumu samazināšanai, lai ierobežotu uzblīdušo Kipras finanšu sektoru. Kiprā ir noteikti zemi uzņēmumu ienākumu nodokļi, kas piesaistījis nereti šaubīgas izcelsmes naudu. Nesen atklātībā parādījās ziņojums, ka Kipra ir pārpludināta ar Krievijas organizētās noziedzības naudu. Vācijas politiķi izteikušies, ka Kipras ekonomika ir balstīta uz «Krievijas oligarhiem, serbu mafiju un nodokļu nemaksātājiem» un banku sabrukuma gadījumā eirozona neciestu, raksta The Telegraph.
Tikmēr Kipra pret šādu iespēju noskaņota ļoti negatīvi un jau iepriekš paudusi, ka šādu parādu krīzes risināšanas iespēju nepieņems. «Mēs esam kategoriski paziņojuši, ka šāda iespēja nav apspriežama. Sekas būtu iznīcinošas ne tikai Kiprai, bet arī visai eirozonai. Es domāju, ka to sāk saprast arī šīs idejas autori,» sacījis M. Saris.
Viņš arī norādīja, ka šāda Kipras parādu krīzes risināšanas iespēja ar starptautiskajiem aizdevējiem – Eiropas Komisiju, Eiropas Centrālo banku un Starptautisko Valūtas fondu – netiekot pārrunāta, jo noguldījumu samazināšana iedragātu investoru uzticību Kiprai un visai eirozonai. Starptautiskie aizdevēji patlaban ieradušies Kiprā, lai ievāktu informāciju, kas nepieciešama aizdevuma piešķiršanai.
Iepriekš Eiropas Savienības (ES) ekonomikas komisārs Olli Rēns brīdināja, ka maksātnespējas gadījumā Kipra var pamest Eiropas monetāro savienību. «Pat, ja jūs pārstāvat lielu Eiropas Savienības valsti, jums jāsaprot, ka katra dalībniece ir sistēmiski svarīga,» sarunā ar Vācijas laikrakstu Der Spiegel sacījis O. Rēns, tādējādi atbildot uz Vācijas finanšu ministra Volfganga Šoibles izteikumiem, kuros viņš apšaubījis Kipras krīzes ietekmi uz eirozonu, vēsta Reuters.
Kiprai nepieciešami aptuveni astoņi līdz desmit miljardi eiro, lai varētu rekapitalizēt bankas, kā arī aptuveni septiņi miljardi, lai spētu atmaksāt savus parādus. Eirozonas valstu vidū patlaban nav vienprātības, kādā veidā glābt Kipru. Daļa valstu uzskata, ka jāpiedalās būtu arī privātajam sektoram.
Tikmēr kļuvis zināms, ka Kiprai naudas, bez aizdevuma saņemšanas, varētu pietikt tikai līdz maijam.