Gada inflācija novembrī sasniegusi 13.7%, tomēr analītiķi atzīmē, ka cenu kāpums, lai gan saglabājas augsts, tomēr ir kļuvis lēnāks.
Šā gada novembrī, salīdzinot ar iepriekšējā gada novembri, patēriņa cenas pieauga par 13,7%, tai skaitā precēm par 12,8%, bet pakalpojumiem - par 16,0%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.
Vēl aizvien pārtikas dēļ
Patēriņa preču tempu pieauguma tempu palielināšanos galvenokārt noteica straujāka nekā pērn pārtikas produktu, īpaši maizes, graudaugu izstrādājumu, piena produktu un siera sadārdzināšanās, kā arī degvielas cenu pieaugums pretstatā cenu kritumam pērn. Maizes, graudaugu, gaļas, piena produktu un olu cenu pieaugums gada inflāciju palielināja par 3.42 procentpunktiem, skaidro AS Hansabanka ekonomiste Ivonna Slapiņa. Ēdināšanas pakalpojumu cenu kāpums radīja vēl 1.1 procentpunktu gada inflācijā, savukārt siltumenerģijas, ūdens piegādes un citu ar mājokli saistīto pakalpojumu sadārdzināšanās radīja 1.75 procentpunktus. Pārtikas un naftas produktu cenu izraisītais inflācijas kāpums turpinās arī citās Eiropas valstīs, un eirozonā gada inflācija novembrī sasniegusi 3%, salīdzinot ar 2,6% oktobrī, sasniedzot augstāko līmeni pēdējo sešu gadu laikā.
Pieaugums lēnāks
Savukārt pēdējā mēneša laikā patēriņa cenu līmenis paaugstinājies par 1.4% - precēm cenu pieaugums bija 1.7%, bet pakalpojumiem 0.6%. Līdz ar to mēneša cenu kāpums bijis nedaudz lēnāks nekā septembrī un oktobrī, kad tas sasniedza attiecīgi 1.9% un 2.2% Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pārmaiņām novembrī bija cenu kāpumam maizei un graudaugu izstrādājumiem, dārzeņiem, gaļai un gaļas izstrādājumiem, pienam, sieram, olām un degvielai. Maizei cenas pieauga vidēji par 16,3%, bet graudaugu izstrādājumiem - par 6,3%, īpaši miltiem. Sezonālo svārstību ietekmē bija vērojams cenu kāpums dārzeņiem (+15,5%). Kā norāda SIA Maxima Latvija preses sekretārs Ivars Andiņš, pārtikas tirdzniecības cenas būtiski ietekmējušas ražotāju piegādes cenu izmaiņas. "Jo augstāku cenu par savu preci prasa ražotājs, jo vairāk mums jāpalielina attiecīgā produkta cena veikala plauktā," saka I. Andiņš. Tomēr novembrī bija vērojams cenu kritums augļiem, kā arī lētākas kļuva aviobiļetes, telefona aparāti, arī mājsaimniecības aprūpes pakalpojumi un viesnīcu pakalpojumi. Atlaižu ietekmē lētāk maksāja apavi, sadzīves tehnika, materiāli mājokļa uzturēšanai un remontam, kā arī TV, audio un video tehnika.
Nav pārsteigums
"Jaunākie inflācijas dati nav pārsteidzoši, jo pēc negatīvajiem iepriekšējo mēnešu rādītājiem šāda notikumu attīstība jau bija gaidāma. Ja naftas produktu cenu izmaiņas pasaulē mēs varam norakstīt kā ārējo ietekmi, tad pārtikas cenu augšanas tempi ir negatīvs pārsteigums," komentē Andris Lāriņš, Nordea Markets finanšu eksperts. Paradoksālā kārtā ārēju faktoru izraisītu inflācijas kāpumu Latvija piedzīvo tieši brīdī, kad gada vidū pieņemtie valdības inflācijas ierobežošanas pasākumi beidzot ir sākuši dot kādus taustāmus rezultātus - iekšzemes pieprasījums sācis aprimt un mazumtirdzniecības apgrozījums vairs neaug divciparu skaitļos, norāda Ieva Vēja, DnB NORD Bankas Ekonomisko pētījumu grupas analītiķe.
Augs vēl
Arī nākamajā gadā inflāciju raksturojošie skaitļi būs augsti, prognozē finanšu analītiķi. «Ļaunākais vēl nav aiz muguras. Pagaidām saglabājas reāla iespēja gada rādītājam sasniegt 14% atzīmes pārkāpšanu, pirms inflācijas tempi sāks pazemināties norāda Andris Lāriņš. Kā prognozē I. Slapiņa, sagaidāms, ka decembrī turpināsies cenu kāpums, galvenokārt pārtikas preču cenu ietekmē. Nākamā gada sākumā inflācija saglabāsies augsta, ko ietekmēs gan pārtikas preču cenas, gan arī gāzes, elektrības un sabiedriskā transporta tarifu kāpums. Savukārt cenu kāpuma bremzēšanās ir sagaidāma nākamā gada otrajā pusē, mazinoties iekšzemes pieprasījumam.
Arī citur
Bažas par nepārtraukto cenu pieaugumu pārtikai ir vērojamas arī citviet pasaulē, tajā skaitā citās Eiropas Savienības valstīs, uzsver SEB Unibankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis. Arī kaimiņvalstīs inflācija ir augusi strauji - Igaunijā novembra gada inflācija sasniegusi 9.1% (pirms mēneša - 8,5%), savukārt Lietuvā - 7.8% (pirms mēneša 7,6%). "Var pievienoties Eiropas Parlamenta un iedzīvotāju bažām, ka atsevišķu tirgotāju cenu kāpums nav samērīgs ar lauksaimnieku cenu kāpumu. Jo, piemēram, Eiropas Savienības izejvielu cena veido tikai līdz desmit procentiem no gala produkta vērtības. Ir tirgotāji, kas šo situāciju izmanto un, protams, ir grūti izsekot un pārbaudīt cenu izmaiņu pamatotību. Tādēļ vai nu atliek paļauties uz tirgotāju godaprātu, vai arī uzraugošajām institūcijām aktīvāk jāseko līdzi šīm izmaiņām. Lai nesanāk kā Lielbritānijā vai Lietuvā, kad atklājas, ka cenu pieaugums ir negodprātīgas konkurences veidots produkts," norāda makroekonomikas eksperts D. Gašpuitis.