Pirms krīzes kamīni Grieķijā kalpoja par vidējās klases statusa simbolu, līdzīgi kā otra automašīna vai platekrāna televizors. Pašlaik, kad ekonomiskā situācija mainījusies, malkas kurināšana ir daudzu grieķu vienīgais glābiņš cīņā pret aukstumu, raksta AP.
Apkures izmaksu straujais pieaugums licis daudziem grieķiem atteikties no centrālās apkures un kā kurināmo izmantot malku. Pieprasījums pēc salīdzinoši lētākā kurināmā radījis vairākas citas problēmas – nelegālie malkas cirtēji posta mežus, kuri jau līdz šim cietuši svelmes radītos ugunsgrēkos. Tāpat valsts lielākajās pilsētās palielinājies piesārņojums, ko rada dūmi no krāsnīm, kā arī pieaudzis arī ugunsgrēku skaits.
Grieķijas galvenā medicīnas aģentūra jau pieprasījusi samazināt piesārņojumu, tomēr centieni mazināt smogu, kas naktīs pārklāj Atēnas, vienkārša iemesla dēļ tikuši ignorēti – malkas apkure ir aptuveni divas reizes lētāka nekā centrālās apkures pakalpojumu izmantošana.
Šoziem centrālā apkure grieķiem izmaksā aptuveni par 40% dārgāk nekā pagājušajā ziemā – valdība pieņēmusi lēmumu palielināt nodokli šķidrajam kurināmajam.
Lai arī elektriskā apkure ir alternatīva šķidrajam kurināmajam, lielākā daļa grieķu izvēlas malkas apkuri, jo paredzams, ka mājsaimniecību elektrības rēķini arī drīzumā pieaugs par 10%.
«Cilvēki, kas dzīvo ārzemēs, domā, ka Grieķijā saule spīd visu cauru gadu, tomēr tā tas nav. Ievērojami palielinoties gāzes cenai un ārkārtīgi samazinoties iedzīvotāju ienākumiem, apkurei Grieķijā radītas milzīgas problēmas,» skaidro Tomass Psirass (Thomas Psyrras) no kreisās Demokrātiskās partijas.
Pašlaik lielā daļā valsts temperatūras samazinājušās zem nulles grādu pēc Celsija, savukārt Atēnās šajā mēnesī snidzis sniegs.