Ņemot vērā Krājbankas noguldījumu portfeļa salīdzinoši nelielo īpatsvaru kopējā noguldījumu portfelī, no kura lielākā daļa varētu būt atgūstama, bankrota tiešā ietekme uz banku sektoru un ekonomiku kopumā būs ierobežota, teikts ministrijas paziņojumā.
Tomēr, ņemot vērā, ka bankas maksātnespēja būs negatīvi ietekmējusi gan patērētāju, gan uzņēmēju noskaņojumu, gan radījusi reālus zaudējumus un darbības apgrūtinājumus biznesam, ietekme uz tautsaimniecību kopumā varētu būt jūtama jau šā gada pēdējā ceturksnī , piebremzējot līdz šim sasniegto straujo ekonomikas izaugsmes tempu. Līdz ar to Latvijas IKP pieaugums ceturtajā ceturksnī vairs nebūs tik straujš, kā tas potenciāli būtu varējis būt. Negatīva ietekme varētu būt vērojama arī nākamā gada pirmajā ceturksnī.
Lielāko ietekmi Krājbankas maksātnespēja visdrīzāk atstās netiešā veidā – caur patērētāju un uzņēmēju konfidences kritumu un potenciālu pieprasījuma apsīkumu. Tajā pašā laikā ātra un konsekventi realizēta iedzīvotāju un uzņēmēju līdzekļu atgriešana konfidences līmenim var dot būtisku atbalstu un īstermiņā pat veicināt iekšzemes patēriņu.
Vienlaikus bankas maksātnespēja neizbēgami būs atstājusi ietekmi arī uz reālo ekonomiku, īpaši mazajiem un vidējiem uzņēmējiem reģionos. Papildu negatīvs apstāklis Latvijas ekonomikai ir vienlaicīgais Snoras bankas bankrots Lietuvā, pasliktinot ekonomisko situāciju vienā no galvenajiem mūsu valsts eksporta tirgiem. Tomēr jebkurā gadījumā līdz Krājbankas aktīvu un noguldījumu portfeļa struktūras un kvalitātes detalizētai analīzei būtu pārsteidzīgi izdarīt secinājumus par iespējamo zaudējumu apjomu - gan tautsaimniecībai kopumā, gan atsevišķām tās nozarēm. Nevar arī noliegt, ka Krājbankas finanšu problēmas būs atstājušas ietekmi uz visu Latvijas banku sektoru.
Papildu FM norāda, ka Valsts kase (VK) jau ir piešķīrusi īstermiņa valsts aizdevumi četrām pašvaldībām – Dagdai, Dundagai, Jaunpiebalgai un Kārsavai – par kopējo summu 670 000 latu ar aizdevuma atmaksas termiņu līdz 2011.gada beigām un piemērojamo procentu likmi - 1,58% gadā no saņemtās, bet neatmaksātās summas. Tiek izvērtēti iesniegtie Latvijas Universitātes, Rīgas Tehniskās universitātes un Liepājas Olimpiskā centra pieteikumi kapitālsabiedrību operacionālās darbības nodrošināšanai, lai Ministru kabinets varētu lemt par valsts aizdevuma piešķiršanu. Valsts aizdevumi kapitālsabiedrībām tiks izsniegti ar atmaksas termiņu 12 mēneši, piemērojamā procentu likme – 1,83% gadā no saņemtās, bet neatmaksātās aizdevuma summas.
Jānorāda, ka arī valsts un pašvaldību kapitālsabiedrības, kurām ir noguldījumi Krājbankā, likuma noteiktā kārtībā varēs pietiekties uz kompensāciju līdz 100 000 eiro.
FM uzsver, ka VK aizdevums Finanšu un kapitāla tirgus komisijai Noguldījumu garantiju fondā trūkstošo garantēto atlīdzību atmaksai tiks nodrošināts no VK kontos pieejamajiem līdzekļiem, kuri tiks atmaksāti, neradot tiešu ietekmi uz valsts budžetu. Aizdevums tiks izsniegts ar atmaksas termiņu līdz 2026.gadam ar piemērojamo aizdevumu procentu likmi zem 2 %, kuras fiksācijas termiņš būs seši mēneši.