Kipras starptautiskā glābšana izraisīs kapitāla aizplūšanu no eirozonas parādu krīzes nomāktajām valstīm, kas var apdraudēt Austrumeiropas tautsaimniecību izaugsmi, pavēstījusi Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka (ERAB).
Bankas vecākais ekonomists Džeromins Zetelmeijers (Jeromin Zettelmeyer) skaidrojis, ka kārtējais neskaidrības pieaugums saistībā ar Eiropas parādu krīzi var palielināt finansēšanas izmaksas bankām un, iespējams, veicināt liela kapitāla aizplūšanu no valstīm, kurās ir novājināta banku sistēma, kā, piemēram, Spānijā un Itālijā, vēsta Bloomberg.
«Šīs ir ļoti nozīmīgas un lielas valstis, tāpēc gadījumā, ja situācija sarežģījas, rezultāts, visticamāk, ietekmēs 29 Austrumeiropas valstis, kurās strādā Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka. Iespējamie riski ir augstāki nekā mēs bijām domājuši,» atzina Dž. Zetelmeijers.
Viņš norādīja uz pēdējām bankas aplēsēm, kas liecinājušas, ka reģiona iekšzemes kopprodukta pieaugums gada pirmajā ceturksnī samazinās, tomēr esot ārkārtīgi grūti secināt, vai tās ir Kipras krīzes sekas, vai tomēr nav.
Dž. Zetelmeijers pieļāva, ka lielo noguldītāju satraukums par situāciju eirozonā, iespējams, ir nepamatots, tomēr ES nav izdarījusi pietiekami, lai tos pārliecinātu par to, ka Kipras scenārijs netiks atkārtots arī citās valstīs. «Šis jautājums nav ticis precizēts un tā noskaidrošana noteikti Eiropas Savienībā ienestu lielāku skaidrību,» sacīja Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankas ekonomists.
Notikumi Kiprā vairojuši bažas, ka nākamā rindā pēc starptautiskā aizdevuma varētu stāties Slovēnija, kas ir pirmā postpadomju valsts, kas ieviesa eiro. Slovēnijā sabrukumu piedzīvoja celtniecības nozare, kurai ievērojamus kredītus bija izsniegušas valsts lielākās bankas. Patlaban Slovēnijas valdība cenšas stiprināt grīļīgo banku sistēmu.
Investorus satraukusi iespējamība, ka Slovēnijas valdībai neizdosies īstenot banku glābšanas pasākumus un valsts zaudēs pieeju starptautiskajiem tirgiem. Iepriekš Starptautiskais Valūtas fonds pavēstīja, ka Slovēnijas bankām nepieciešams vienu miljardu eiro liels finansējums.
Tomēr Dž. Zetelmeijers prognozē, ka Slovēnijas valdība varētu izvairīties no starptautiskā aizdevuma lūgšanas, ja rīkosies apņēmīgi un spēs pieņemt pareizus lēmumus. ERAB strādā arī Latvijā.