Latvijas sabiedrības lielākā problēma ir jūsmināšanās par savu nevarību un apzināta traucēšana tam, kuram «lietas virzās sekmīgāk», atzina ekspolitiķis, projektu konsultants Indulis Emsis (ZZS).
«Valstī notiek pietiekami daudz labu lietu, tomēr ne tāpēc, ka progress tiek īpaši veicināts no valsts puses, bet tādēļ, ka cilvēki ir kreatīvi un iniciatīvas bagāti. Latvijas problēma ir zināms mazohisms un jūsmināšanās pašiem par savu nevarību. Otra lieta ir nacionālās mentalitātes problēma - nenovīdība un traucēšana tam, kuram lietas virzās sekmīgāk. Stāsts par lielāko prieku saistībā ar kaimiņa nosprāgušo govi diemžēl ir aktuāls. Pazīstu uzņēmējus, kuru projektus sabiedrība «norakusi» elementāras skaudības dēļ. Piemēram, Tukuma lidostas projekts apstādināšana, būšot par daudz trokšņa. Par investīcijām un darbavietām tajā brīdī tiek aizmirsts,» sacīja Emsis.
Jautāts, kā vērtē biznesā un politikā notiekošo paaudžu maiņa, viņš norādīja uz zemo nacionālās pašapziņas līmeni.
«Man patīk tā jaunās paaudzes daļa, kas ir enerģiska un darbojas privātajā biznesā, bet nepatīk tā, kas pēdējo pāris gadu laikā laužas politikā, jo es tur neredzu nācijas vīziju. Viņi nāk kā padomju laiku komjaunieši - apbruņoti ar lozungiem un gatavi to dēļ darīt briesmu lietas. Tikmēr nacionālā pašapziņa ir iemīta zeme. Varbūt Dziesmu svētki jārīko biežāk? Arī darbā ar studentiem izjūtu šo nacionālās pašapziņas deficītu. Jauniešiem būtu jāsaprot, kas valsti virza uz priekšu, bet kas - bremzē. Pagaidām šajā sapratnē ir putra ar kāpostiem,» atzina Emsis.
Savukārt uz jautājumu par iespējamo atgriešanos politikā viņš atbildēja noraidoši, akcentējot, ka daļēji tas ir «politiskā kanibālisma» dēļ.
«Vairs nav azarta sekot līdzi politiskajām norisēm un strauji iejaukties. Turklāt ar gadiem nāk atziņa, ka pasauli mainīt nevar un ar šādu redzējumu politikā darboties nav iespējams. Vecajās Eiropas valstīs daudzi politiķi strādā līdz sirmam vecumam, bet tā ir cita sistēma. Latvijā valda politiskais kanibālisms - tevi vienkārši noēd. Tādēļ nevienam politiķim nav izdevies atgriezties, lai gan ir bijuši mēģinājumi. Manī ir nobeigta vēlme darboties politikā, jo tas bija tik sāpīgi, ka jābūt pilnīgam mazohistam, lai kaut ko tādu atkārtotu. Tomēr viss, ko esam pārdzīvojuši, nenoliedzami bagātina,» sacīja ekspolitiķis.
Emsis bijis LPSR (vēlāk LR) Augstākās Padomes un 6., 8. un 9.Saeimas deputāts. No 2004.gada 9.marta līdz 28.oktobrim bija Ministru prezidents, vadot labēji centrisku mazākuma valdību, ko veidoja Zaļo un zemnieku savienība, Latvijas Pirmā partija un Tautas partija. Tāpat Emsis bija vides aizsardzības valsts ministrs un vides valsts ministrs piecu valdību sastāvā.
No 2006.gada 7.novembra līdz 2007.gada 21.augustam bija Saeimas priekšsēdētājs.
2007.gada Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs sāka pārbaudi par Emsim pazudušiem 10 000 ASV dolāru (5300 latu), un Ģenerālprokuratūra sāka kriminālprocesu par apzinātu nepatiesu liecību sniegšanu. 21.septembrī pēc kriminālprocesa sākšanas Emsis atkāpās no Saeimas priekšsēdētāja amata un nolika deputāta mandātu.