Šim gadam finansējums Latvijai ir pietiekams, un pirmais starptautiskais aizdevums jāsāk atmaksāt vien nākamgad, tomēr finanšu eksperti atzinīgi novērtē valdības lēmumu naudu aizņemties laikus, nevis pēdējā brīdī.
Swedbank Ieguldījumu pārvaldes sabiedrības līdzekļu pārvaldnieks Pēteris Stepiņš atzina, ka veikt līdzekļu uzkrāšanu laikus ir pārdomāta stratēģija, kas palielina investoru uzticēšanos valstij un pieradina investorus pie Latvijas kā jauna obligāciju emitenta.
Arī Nordea bankas finanšu produktu speciālists Andris Lāriņš uzsver, ka naudu labāk aizņemties mierīgā tirgus situācijā un laikus, nevis pēdējā brīdī, radot papildu spriedzi. Viņaprāt, izvēlētais laiks, ņemot vērā arī notikumus uz Latvijas politiskās skatuves, ir labs.
Latvijas atgriešanos starptautiskajos finanšu tirgos abi eksperti novērtēja kā veiksmīgu gan ienesīguma, gan tirgus dalībnieku intereses dēļ.
Lāriņš norādīja, ka pieprasījums vairāk nekā septiņas reizes pārsniedzis piedāvājumu, kas ir ļoti labs rādītājs un ļauj ar optimismu gatavoties turpmākajām izsolēm. Viņš minēja, ka nesenajās izsolēs, piemēram, pēc Polijas vērtspapīriem bija četras reizes lielāks pieprasījums, bet pēc Islandes vērtspapīriem bija divas reizes lielāks pieprasījums.
Stepiņš savukārt skaidroja, ka jaunā Latvijas obligāciju emisija jau vien ir veiksmīga no tā viedokļa, ka ir izdevies atgriezties uz starptautiskās finanšu kartes - tas nozīmē, ka investori ir gatavi Latvijai atkal aizdot naudu un darīt to par samērīgiem procentiem. Viņš uzskata, ka šo varētu nosaukt par sava veida izmēģinājumu pirms jau nopietnāku līdzekļu meklēšanas obligāciju tirgos nākotnē, jo 500 miljoni ASV dolāru (240,5 miljoni latu) ir mazākais obligāciju apjoms, pēc kura ir jēga vērsties pie investoriem.
«Pašlaik varētu teikt, ka potenciāls nākotnes veiksmīgiem aizņēmumiem ir - atliek to tikai izmantot,» sacīja eksperts.
Pēc Stepiņa teiktā, Latvijai šis jaunais parāds izmaksās nepilnus 5,5% gadā. Lietuvai uz desmit gadiem martā nācās ASV dolārus izņemties daudz dārgāk - par aptuveni 6,4% gadā. «No pirmā skata tas it kā ļoti labs rezultāts Latvijai, it īpaši ja Lietuvas emisija bija 750 miljoni ASV (360 miljoni latu) dolāru. Taču šīs likmes tieši savā starpā salīdzināt nevar, jo brīdī, kad lietuvieši aizņēmās naudu, bija citi tirgus apstākļi. Korektāk ir salīdzināt pašreizējās tirgus likmes, un Lietuvai tās izskatās labāk - aptuveni 5,1% gadā,» skaidroja Stepiņš.
Viņš arī piebilda, ka šodien, sākoties pirmajai tirdzniecībai ar jaunajām Latvijas obligācijām, to cena pieaugusi par pusotru procentu un ienesīgums sarucis līdz 5,3% gadā. Tas nozīmē, ka teorētiski mēs par jauno aizņēmumu desmit gadu laikā samaksāsim par 10 līdz 20 miljoniem ASV dolāru vairāk nekā Lietuva, ja tā vakar būtu veikusi emisiju mūsu vietā.
«Līdz ar to nedrīkst ieslīgt pašapmierinātībā, un Latvijai ir jāturpina strādāt pie saviem mājasdarbiem - budžeta deficīta samazināšanas un īstu strukturālo reformu veikšanas, lai investori mums uzticētos vairāk un par savu parādu mums būtu jāmaksā mazāk. Tas būs īpaši aktuāli, kad būs jāemitē jau daudz lielāki apjomi, jo ietaupījums tad var būt vēl lielāks,» uzsvēra Stepiņš.
Kā ziņots, trešdien, 9.jūnijā, Latvija sekmīgi emitēja desmit gadu eiroobligācijas 500 miljonu ASV dolāru (240,5 miljonu latu) apmērā ar procentu likmi 5,25% gadā, kas ir zemāka nekā iepriekšējā Latvijas eiroobligāciju laidienā 2008.gada martā, kad procentu likme bija 5,5% gadā, aģentūru LETA informēja Finanšu ministrijas Komunikācijas departamenta direktore Baiba Melnace.
Melnace informēja, ka, noslēdzoties sarunām ar Latvijas delegāciju, investori «izrādīja tik ievērojamu interesi iegādāties Latvijas vērtspapīrus, ka kopējais solījumu apjoms septiņas reizes pārsniedza piedāvājumu un sasniedza 3,6 miljardus ASV dolāru (1,73 miljardus latu)».
Melnace informēja, ka notikusī emisija uzskatāma par etalona emisiju, Latvijai atgriežoties starptautiskajos tirgos pēc 2008.gada marta pēdējās eiroobligāciju emisijas.
Šī eiroobligāciju emisija tika veikta, realizējot apstiprināto vidējā termiņa aizņemšanās stratēģiju un īstenojot Latvijas valdības, Latvijas Bankas un Finanšu un kapitāla komisijas nesen noslēgto vienošanos ar starptautiskās aizņēmuma programmas partneriem, kas paredz Latvijas atgriešanos starptautiskajos finanšu tirgos un neparedz turpmāku resursu izmantošanu no programmas līdzekļiem.
Stratēģiskais mērķis bija aizņemties resursus savlaicīgi un vienmērīgāk izlīdzināt valsts parāda atmaksas grafiku ilgākā periodā.
Tas ir būtiski, jo šādā veidā netiek atlikta aizņēmumu veikšana uz pēdējo brīdi un ierobežots risks, ka aizņemto resursu cena nav pakļauta tirgus spekulatīvai ietekmei, aizņēmumu veicot īsi pirms liela apjoma kārtējo saistību dzēšanas, norādīja Melnace.
Atšķirībā no iepriekšējām eiroobligācijām, ko valsts emitējusi starptautiskajos tirgos, Latvija ir paplašinājusi investoru bāzi ar tā sauktajiem ASV kvalificētajiem investoriem, sasniedzot vēl vienu stratēģisko mērķi un samazinot atkarību no valsts parāda finansēšanas no ierobežota skaita un reģiona investoriem.