8 ES dalībvalstis apsteidz ASV platjoslas pakalpojumu ieviešanas ziņā, teikts Komisijas ziņojumā par telekomunikācijām
Kā norādīts Eiropas Komisijas 13. ziņojumā par sasniegto vienotā telekomunikāciju tirgus jomā, Dānija, Nīderlande, Somija un Zviedrija ir pasaulē vadošās valstis platjoslas pakalpojumu ieviešanā — šo valstu platjoslas pakalpojumu izplatības rādītājs 2007. gada beigās pārsniedza 30 %.
Izplatības rādītājs visās šajās ES dalībvalstīs, kā arī Apvienotajā Karalistē, Beļģijā, Luksemburgā un Francijā 2007. gada jūlijā pārsniedza ASV platjoslas pakalpojumu izplatības rādītāju (22,1 %). 2007. gadā platjoslas līniju skaits Eiropas Savienībā pieauga par 19 miljoniem, kas atbilst vairāk nekā 50 000 mājsaimniecībām katru dienu. Platjoslas nozares kopējo ieņēmumu apjoms tiek lēsts 62 miljardu eiro apmērā, un Eiropas kopējais platjoslas pakalpojumu izplatības līmenis sasniedza 20 %. Tomēr patērētājiem varētu piedāvāt ievērojami vairāk priekšrocību no vienotā tirgus, konkurences palielināšanās un regulējuma sloga samazināšanas tirgus dalībniekiem.
"Eiropas reglamentējošais modelis ir paredzēts, lai palielinātu konkurenci telekomunikāciju tirgū, un tas sāk atmaksāties'," teica ES Telekomunikāciju komisāre Viviāna Redinga. "Tomēr darbs vēl nav pabeigts. Ierobežota ir konkurence attiecībā uz piekļuvi fiksētajam tīklam, ko 86,5 % klientu gadījumā vēl joprojām nodrošina ar vēsturiskās infrastruktūras palīdzību. Turklāt, lai gan telekomunikāciju tehnoloģijas nepazīst robežas, tikai 30 % galveno operatoru uzņēmējdarbību Eiropas Savienībā veic arī ārpus to iekšzemes tirgus. Tas liecina, ka mēs vēl joprojām nevaram piedāvāt pievilcīgu vienoto tirgu Eiropas mēroga uzņēmumiem un pakalpojumiem, tāpēc mums jāpastiprina centieni samazināt regulatīva rakstura ierobežojumus Eiropā. Tikai atverot vienoto tirgu uzņēmējdarbībai, Eiropa kļūs konkurētspējīga un patērētāji varēs izmantot plašāku klāstu ar daudzpusīgiem un cenu ziņā pieejamiem pakalpojumiem."
Šodienas ziņojumā par sasniegto iekļauta 2007. gada decembra aktuālā informācija par Eiropas vienoto telekomunikāciju tirgu; tā balstīta uz faktiem un rādītājiem, ko snieguši valstu telekomunikāciju regulatori un tirgus dalībnieki.
Telekomunikāciju nozares vērtība ir gandrīz 300 miljardi eiro (2 % no ES IKP), un pagājušā gada laikā tā pieaugusi par 1,9 %. 2007. gads bija arī piektais gads pēc kārtas, kura laikā pieauga ieguldījumu apjoms šajā nozarē, pārsniedzot 50 miljardus eiro (šis rādītājs līdzinās ASV rādītājam un pārsniedz Ķīnas un Japānas rādītājus kopā).
Augoša nozare
Mobilo sakaru nozare vēl joprojām ir lielākā telekomunikāciju tirgū ― tās ieņēmumi ir palielinājušies par 3,8 %, sasniedzot 137 miljardus eiro. Mobilo sakaru izplatības līmenis turpināja pieaugt, no 2006. gada rādītāja 103 % sasniedzot 112 %. Trešās paaudzes (3G) mobilo sakaru izplatības līmenis 2007. gadā divkāršojās, sasniedzot 20 %, un šos pakalpojumus tagad izmanto 88 miljoni abonentu. Līdz ar 3G izplatības palielināšanos aptuveni par 40 % pieauga arī mobilo datu pakalpojumu sniegšanas apjoms.
Patērētājiem pārejot uz mobilo sakaru un IP pakalpojumiem, ieņēmumi no fiksētās balss telefonijas salīdzinājumā ar 2006. gadu samazinājās par 5 %. Tomēr fiksēto tīklu operatoru zaudējumus kompensēja to sniegto platjoslas pakalpojumu apjoma spēcīgs pieaugums, kas radīja ieņēmumus 62 miljardu eiro apmērā.
2007. gadā operatoru nomainījuši 12 miljoni klientu
Par mobilo balss pakalpojumu cenu sarukumu līdz pat 14 % apmērā jāpateicas mobilo sakaru terminēšanas pakalpojumu maksu (operatori tās cits no cita iekasē par zvanu savienojumiem starp to tīkliem) samazināšanai, kas tika panākta valstu telekomunikāciju regulatoru iejaukšanās rezultātā. Patērētājiem kļuva pieejams arī plašāks komplekso piedāvājumu klāsts. 13 % eiropiešu tagad abonē kompleksos pakalpojumus, saņemot par tiem vienotu rēķinu; 12 % abonentu komplekso pakalpojumu paketē iekļauta arī televīzija, 23 % ― balss telefonija, 6 % ― mobilo sakaru pakalpojumi un 24 % ― piekļuve internetam.