Pateicoties ekonomiskajai izaugsmei un recesijas pārvarēšanai Latvijai, iespējams, nākamā gada budžetā deficīts būs jāsamazina mazāk nekā par aptuveni 400 miljoniem latu, par ko ir vienošanās ar starptautiskajiem aizdevējiem.
«Jau otro ceturksni pēc kārtas vērojama ekonomiskā izaugsme, kas nozīmē, ka recesija ir pārvarēta un esam atgriezušies pie ekonomiskās izaugsmes,» pirmdien preses konferencē paziņoja premjers Valdis Dombrovskis (JL). Ņemot vērā tendenci, ka ekonomika attīstās pozitīvāk, nekā bija gaidīts, ir pamats prognozēt, ka konsolidācijas cipars būs mazāks, paziņoja premjers, izvairoties minēt konkrētus skaitļus – tie būšot skaidrāki pēc trešā ceturkšņa rādītāju saņemšanas. «Koriģējoties makroekonomiskajiem rādītājiem, tiks koriģēta arī konsolidācijas summa. Šis cipars ir iepriekšējais novērtējums un tas tiks koriģēts,» norādīja V. Dombrovskis.
Tiek prognozēts, ka otrajā pusgadā ekonomikā jau būs neliela izaugsme. «Ekonomika atgriezīsies pie izaugsmes šā gada trešajā ceturksnī,» prognozēja premjers. Kā apliecinājumu tam viņš minēja faktu, ka daudz būtiskāku pieaugumu uzrāda rūpniecība, kur vērojams 10% pieaugums. Ekonomikas ministrs Artis Kampars (JL) preses konferencē uzsvēra, ka labas ekonomikas dzinējspēks ir rūpniecība un eksports, un rūpniecības un ražošanas pieaugums spēj kompensēt joprojām esošo kritumu būvniecībā.
Ja 1. ceturksnī ekonomika pieauga par 0,3%, tad otrajā ceturksnī jau par 0,1%. Lai arī šis pieaugums ir neliels, to nevar nenovērtēt pēc tik dziļas ekonomiskās krīzes, uzsver premjera birojā.
Par ekonomiskās aktivitātes palielināšanos kopš pavasara signalizēja tādi ikmēneša rādītāji kā rūpniecības izlaides pieaugums par 6%, salīdzinājumā ar 1. ceturksni, mazumtirdzniecības apgrozījuma pieaugums par 1,7%. «Ekonomikā nebūs tik liela spiediena uz lētajiem kredītiem, tādēļ mazumtirdzniecības rādītājos mēs nesagaidām atgriešanos pie rādītājiem, kādi tie bija buma laikā,» atzīst V. Dombrovskis.
Latvijas eksporta pieaugums joprojām ir viens no pārliecinošākajiem Eiropas Savienībā.
Gada griezumā ekonomikā vēl saglabājas neliela lejupslīde, tomēr 2.ceturksnī tā jau vairs bija tikai 3%, salīdzinot ar 6% 1.ceturksnī un vidēji 18% pērn. Nu jau vairākās nozarēs ir redzama stabila izaugsme, bet pārējās kritums ir krietni sarucis.