Šajā un nākamajā gadā pasaules ekonomika augs lēnāk, ko bremzēs tādu jaunattīstības valstu ekonomikas atdzišana kā Indija un Brazīlija, prognozē Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD).
Šajā gadā pasaules ekonomika visdrīzāk augs par 2,7%, bet nākamajā gadā – par 3,6%. Maijā OECD prognozēja, ka ekonomika šajā gadā augs par 3,6%, bet nākamgad - par 5,8%.
«Lielai daļai jaunattīstības valstu ekonomiku ir nestabils pamats, tādēļ tās vairs nevar augt tāpat kā agrāk,» atsaucoties uz OECD galveno ekonomistu Pjēru Karlo Padoanu, raksta Bloomberg. «Tās bija nozīmīgs dzinējs pasaules ekonomikai sliktajos laikos. Tagad situācija ir pilnīgi pretēja,» viņš uzsvēris.
Pasaules ekonomikas izsaugsmes prognožu pazemināšana kārtējo reizi atgādina, cik pasaules ekonomika ir ievainojama piecus gadus pēc Lehman Brothers sabrukuma. Kaut arī eirozonas ekonomika ir izgājusi no recesijas, OECD norāda, ka Eiropas Centrālajai bankai ir jāskatās, kā mīkstināt politiku vēl vairāk, savukārt ASV Federālo Rezervju sistēmai jāsaglabā labvēlīga monetārā politika vēl kādu laiku, pirms tā sāk monetārās stimulēšanas programmas bremzēšanu.
Savā ziņojumā OECD paredz, ka ASV izaugsme šogad būs 1,7%, bet nākamgad – 2,9%, kas ir līdzīgas maija prognozēm. Eirozonas ekonomikas kritums šajā gadā būs 0,4%, kas ir mazāk nekā maijā prognozētie 0,6%, savukārt nākamgad tā piedzīvos 1% pieaugumu.
Indijas ekonomika šajā gadā pieaugs par 3,4%, bet nākamgad – par 5,1%. Maijā OECD lēsa, ka ekonomika augs attiecīgi par 5,7% un 6,6%. Savukārt Brazīlijas ekonomikas izaugsme šogad būs 2,5%, nevis 2,9%, kā prognozēts iepriekš. Nākamgad tā pieaugs par 2,2%, salīdzinot ar iepriekš gaidītajiem 3,5%.
Japānas ekonomikas izaugsmi OECD šajā gadā prognozē 1,8% līmenī, bet nākamgad – 1,5%. Ķīnas IKP šogad augšot par 7,7%, bet nākamgad – par 8,2%, jo nelieli fiskālie stimuli atdzīvina iekšējo pieprasījumu, skaidro OECD.
OECD pirmo reizi arī izteicis prognozes par ekonomikas izaugsmi 2015. gadā. Pasaules ekonomika šajā gadā augs par 3,9%, bet ASV ekonomika – par 3,4%. Savukārt eirozonas ekonomikai gaidāms 1,6% kāpums. Japānas ekonomika 2015. gadā augšot par 1%, bet Ķīnas – par 7,5%.