Uzņēmējs un miljonārs Valentīns Kokalis iekļuvis VID parādnieku sarakstā ar 722 000 ls uzrēķinu. Miljonārs apgalvo, ka lēmumu apstrīdējis un tas jau ir atcelts.
Nav paspējis laikus
Pēc Valsts Ieņēmumu dienesta (VID) pieprasījuma Valentīns Kokalis sagatavojis un iesniedzis nepieciešamos dokumentus, taču tas objektīvu apstākļu dēļ nav bijis iespējams noteiktajās 15 dienās, jo runa bijusi par darījumiem divu gadu periodā. Tā kā Kokalis nav bijis Latvijā, tad nav arī laikus uzrakstījis iesniegumu VID ar lūgumu pagarināt papilddeklarācijas iesniegšanas termiņu. Tie bijuši personīgās naudas pārskaitījumi un darījumi, par kuriem nodokļi nav jāmaksā, tāpēc miljonārs bijis pārliecināts, ka ienākumu deklarācijā šī naudas plūsma nav jāuzrāda.
Nebija deklarējies
"Kaut kur jau biju vainīgs, jo nebiju deklarējis dzīvesvietu, nebiju informēts par to, ka šādi dokumenti vajadzīgi," viņš atzīst. Nepieciešamos dokumentus, jau pēc VID noteiktā termiņa, pieņēmusi Kurzemes reģionālā VID iestāde, kas izturējusies ar sapratni un atzinusi nodokļu uzrēķinu par nepamatotu.
VID Komunikāciju nodaļā atzina, ka parādnieku saraksts apstiprināts uz 1. janvāri, tāpēc parādnieki, kuriem uzrēķins atcelts pēc šī termiņa, no saraksta tikšot izsvītroti tikai februārī. Par termiņiem papilddokumentu iesniegšanai pie nodokļu deklarācijām lemjot Finanšu ministrija, izstrdājot normatīvos dokumentus.
Db jau rakstīja, ka nodokļu parādnieku sarakstā iekļuvis arī uzņēmējs un miljonārs Gunvaldis Vēsmiņš, kurš apstrīdējis Valsts ieņēmumu dienesta lēmumu par audita rezultātiem, ar kuru G. Vēsmiņam papildus aprēķināts iedzīvotāju ienākuma nodoklis un soda nauda kopā par Ls 294451.06. Viņš atsaucās uz to, ka Satversmes tiesa 2006. gada 31. oktobrī ierosinājusi lietu par likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" 22. panta 4. daļas atbilstību Satversmei. Apstrīdētā norma ierobežo apstrīdēšanas iestādi un tiesu pieņemt pierādījumus, kas nav bijuši iesniegti līdz VID noteiktajam termiņam. Administratīvo lietu departaments norādījis, ka būtu nepieciešams izvērtēt pierādījumu novēlotas iesniegšanas iemeslu un to ticamību.
Biežāk redzeslokā
Vairāki Latvijas miljonāri sarunā ar Db atzina, ka cilvēkiem, kuru darījumu skaits ir liels, iekļūt VID nodokļu parādnieku sarakstā ir vieglāk, nekā vienkāršam ierindas pilsonim.
"Man ir bijuši gadījumi, kad VID jāiesniedz papildu dokumenti par vienu konkrētu darījumu. Tad, protams, 15 dienu laikā to var izdarīt. Taču, ja jāiesniedz paskaidrojumi par, piemēram, 2001. - 2003. gadu, tad tas nav iespējams, jo jāmeklē arhīvos, jākonsultējas ar juristiem. Jāatzīst, ka VID vadība to ņem vērā un bieži nāk pretī, pagarinot dokumentu iesniegšanas termiņu," Db savu viedokli pauda uzņēmējs Jūlijs Krūmiņš.
Viņš uzsvēra, ka arī juridisko personu auditos ir ārkārtīgi liela starpība, vai papildu dokumentus pieprasa firmai ar 100 000 latu apgrozījumu, vai firmai ar 12 - 30 miljonu latu apgrozījumu. "Skaidrs, ka tad papildtermiņš 15 dienas ir neiespējams, pat ja ir vislabākais grāmatvedis," norādīja J. Krūmiņš. Ja laikus neuzraksta iesniegumu un nepagarina termiņu, tad, līdz patiesības noskaidrošanai, pārbaudāmā persona nonāk parādnieku sarakstā. SIA LEC līdzīpašnieks un miljonārs Jānis Kols Db sacīja, ka līdz šim viņam problēmu ar VID nav bijis, taču ja būtu, viņš noteikti nonāktu līdzīgā situācijā kā Valentīns Kokalis, jo personīgo grāmatvedību neved. "Atcerēties visus skaidras naudas darījumus pirms diviem trim gadiem es tiešām nevaru. Manuprāt, šeit būtu nepieciešams normatīvais dokuments, kurš nosaka laika un summu limitu - piemēram, darījumi, kas notikuši pēdējā gada laikā virs 10 000 latiem," ierosināja J. Kols.
Pieļauj ļaunprātību
"Jāņem vērā, ka šādi gadījumi visbiežāk ir pasūtījums, manuprāt, vismaz 60 % - 70 % gadījumu," uzskata J. Krūmiņš.
Nelabvēļi vai konkurenti teorētiski var mēģināt ietekmēt uzņēmēju, rosinot VID pārbaudi, piekrīt Latvijas Nodokļu konsultantu asociācijas vadītājs Ainis Dābols. Jo Ekonomikas vai Finanšu policijā ikviens var uzrakstīt iesniegumu par, viņaprāt, notikušu likuma pārkāpumu nodokļu vai darījumu jomā. Tomēr Dābols uzsver - faktam, ka arvien biežāk nodokļu parādnieku sarakstā nonāk miljonāri, ir vairāki iemesli. Pirmkārt, miljonāri bieži vien ir arī amatpersonas, kam jāsniedz deklarācijas VID izvērtēšanai. Paralēli VID ir pieejamas dažādas datubāzes, ar kurām deklarācija tiek salīdzināta. Ja datu bāzēs uzrādās darījums, kurš nav atspoguļots deklarācijā, VID pieprasa papilddeklarāciju, bet pēc tam var arī veikt personas auditu. Otrkārt, bieži vien pamatā ir miljonāru zīmēšanās presē ar dārgiem auto, lepniem namiem utt. Tad pārbaudi var ierosināt, piemēram, Finanšu policija. Treškārt, miljonāram, tāpat kā jebkuram citam cilvēkam, var būt bijuši darījumi ar juridiskām personām, ko viņš pats nav uzrādījis deklarācijā, bet kas uzrādās darījuma partnera deklarācijā. Arī šādā gadījumā VID redzeslokā nonāks šis darījums un tajā iesaistītā persona. "Manuprāt, turīgiem cilvēkiem tomēr būtu jāalgo personīgais grāmatvedis," uzskata Ainis Dābols.
VID kontrolē arvien stingrāk
Statistikas dati rāda, ka VID fiziskās personas kontrolē arvien vairāk.
To rāda statistikas dati par fizisko personu nodokļu auditu skaitu un papildus aprēķinātajām summām. Salīdzinot rezultātus pa vairākiem gadiem, VID skaidro, ka būtiskais pieaugums ir saistīts ar to, ka jau 2005.gada 2.pusē VID kā prioritāti noteica fizisko personu kontroli. Uz nepieciešamību šādi rīkoties norādīja, piemēram, lielie skaidrās naudas uzkrājumi amatpersonām, darbības ar nekustamajiem īpašumiem, strauji augošais miljonāru saraksts. Turklāt ir zināms, ka nereti arī juridisko personu nesamaksātie nodokļi, lielie "personīgie" ieguldījumi uzņēmumos, neuzrādītie darījumi nogulst nekur citur kā atsevišķu fizisko personu kabatās. VID saņēma arī valdības atbalstu: 2005. gada nogalē VID saņēma finansējumu papildu 73 štata vietām tieši fizisko personu kontrolei. Kontrolētas tiek gan tās fiziskās personas, kas dažādos statusos reģistrējušās kā saimnieciskās darbības veicēji un maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli, gan tās, kurām pēc VID rīcībā esošās informācijas vajadzēja reģistrēties, piemēram, ja tās nodarbojas ar nekustamā īpašuma tirdzniecību vai izīrēšanu, automašīnu tirdzniecību u.tml., bet to nav izdarījušas arī pēc atgādinājuma. Tāpat šajā informācijā ietilpst arī dati par tām fiziskajām personām (likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" 22.pants), kuru izdevumi, pēc VID rīcībā esošās informācijas, pārsniedz ieņēmumus.
Neadekvāts termiņš
"Sākotnējais papilddeklarācijas iesniegšanas termiņš 15 dienas ir neadekvāts jebkuram cilvēkam," uzsver SIA Nodokļu un finanšu konsultāciju birojs valdes loceklis Uldis Bērziņš. Viņš teikto pamato ar to, ka turīgam cilvēkam ir jāsavāc visi darījumus apliecinoši dokumenti, savukārt mazturīgajam vispirms ir jāsaprot, ko no viņa prasa. Šo termiņu var lūgt VID pagarināt līdz pat 90 dienām. "Nesagatavots cilvēks šo pieprasīto papilddeklarāciju nav spējīgs pat aizpildīt, jo darījumus apliecinošie dokumenti nav pie rokas, bet, kādu neiesniedzot kopā ar šo deklarāciju, tos dokumentus VID var neņemt vērā, turklāt ir ļoti augsta kļūdu cena, kas var pārvērsties maksājamā nodoklī," skaidro U. Bērziņš. VID šādas papilddeklarācijas liek rakstīt tikai tad, kad kādam nodokļu maksātājam "neiet gali kopā".
Teikto viņš pamato ar to, ka, piemēram, 2006. gadā ienākumu ikgadējā deklarācija obligāti jāaizpilda un tajā jānorāda ienākumi no personīgo mantu pārdošanas, kuru vērtība pārsniedz četru gada neapliekamo minimumu apmērus - 1536 Ls, tostarp arī saņemtās dāvanas, kuru vērtība pārsniedz minēto skaitli.
Kopš 2007. gada 1. janvāra papilddeklarāciju iesniegšanas sākotnējais termiņš ir pagarināts līdz 30 dienām, uzsver Finanšu ministrijas Nodokļu politikas departamenta direktore Gunta Robežniece. Viņa norāda, ka fiziskajām personām bija un ir tiesības lūgt VID pagarināt papilddeklarāciju iesniegšanas termiņu.
Kontrolēs vēl vairāk
Arī perspektīvā VID darbība fizisko personu ienākumu un maksāto nodokļu jomā pieaugs, apliecina arī VID ģenerāldirektors Dzintars Jakāns, uzstājoties Dienas biznesa rīkotajā konferencē "Biznesa prognozes 2007". VID darbības nodokļu kontroles pasākumu prioritātēs 2007. gadā ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa kontrole, kā arī darba algu izmaksas "aploksnēs" fiziskām personām, kuru izdevumi pārsniedz deklarētos ienākumus. Fizisko personu ienākumu kontroles darba uzlabošanā nākamgad VID paredzējis riska analīzes sistēmas iz-strādi fizisko personu kontrolei, kā arī veikt nepieciešamās izmaiņas esošajās VID informatīvajās sistēmās.