Latvijas dārgākās privātmājas vērtība vairāk nekā pieckārt pārsniedz kaimiņzemes Lietuvas rekordistes aplēsto cenu, - tā liek secināt pēc profesionālu pašmāju nekustamā īpašuma vērtētāju un kompāniju veiktajām aplēsēm radītais Latvijas 25 dārgāko privātmāju un arī dzīvokļu saraksts.
Šā gada pavasarī Lietuvas žurnāls Veidas, pamatojoties uz nekustamā īpašuma ekspertu datiem, ziņoja, ka dārgākā māja valstī – 6.1 miljonus latu vērts īpašums Viļņas rajona Žverīnā – piederot kosmētikas kompānijas Fragrances International lielākajam akcionāram Benam Gudelim. Viņam ar 4.9 miljonu latu vērtu māju Viļņas centrā sekojot lietuviešu izcelsmes ASV miljardieris Juozs Kazicks.
Tagad izrādās, ka Latvijā vismaz piecas privātmājas ir dārgākas par Lietuvas visdārgāko privātmāju, turklāt dārgākā no tām – Parex bankas vadītāja un līdzīpašnieka Valērija Kargina Villa Adlera Lietuvas rekordu pārspēj vairāk nekā pieckārt.
Lai noskaidrotu Latvijas vērtīgākās privātmājas, virknei profesionālu nekustamo īpašumu vērtētāju pārstāvjiem par aptuveni sešiem desmitiem objektu tika uzdots viens un tas pats jautājums: „Par kādu summu jūs pašlaik ņemtos pārdot konkrēto īpašumu?”
Atsevišķas kompānijas šādas atbildes nesniedza vai arī – kā, piemēram, Edgara Šīna uzņēmums Latio – par šādu vērtējumu šajos nekustamo īpašumu uzņēmumiem grūtajos laikos pieprasīja iespaidīgu samaksu.
Tomēr virkne citu vērtētāju – tostarp uzņēmumi Balsts, Vestabalt u.c. – šādu viedokli spēja izteikt, balstoties uz savām jau esošajām datu bāzēm. Iegūtās atbildes tika summētas, aprēķinot vidējo nosaukto katra konkrētā īpašuma reālās pārdošanas cenu.
1. Valērija Kargina Villa Adlera Jūrmalā, Bulduros – 50 miljoni eiro
Ar lieliem skandāliem tapusī Parex bankas vadītāja jaunā māja, kas no jūras puses atgādina diezgan iespaidīgu cietoksni, formāli pieder ofšorizētajai SIA Adlera, taču par tās patieso īpašnieku šaubu nav. Īpašuma zemes kopplatība pārsniedz hektāru, mājas – ņemot vērā arī dārgos apdares materiālus, dārgmetālu inkrustācijas utml. – vērtība tiek lēsta virs 7 tūkstošiem eiro kvadrātmetrā.
2. Aleksandras Krasovickas Villa Marta un pārējās ēkas Jūrmalā – 40 miljoni eiro
Parex bankas akcionāra Viktora Krasovicka meitas saņemtā kāzu dāvana – aptuveni divi hektāri zemes Bulduru un Vidus prospektā, perfekti atjaunotā vēsturiskā Villa Marta, kas iespiesta starp Meinharda fon Gerkāna projektētām ēkām – viesu namu, tenisa halli utml. Vērtētāji norāda, ka šī īpašuma zemes cena vien ir vismaz 10 miljoni eiro, bet ēku kvadrātmetrs varētu maksāt vismaz 6-7 tūkstošus eiro.
3. Jūlija Krūmiņa māja Baltezerā, Senču silā – 35 miljoni eiro
Pazīstamajam uzņēmējam Baltezerā pieder kopumā deviņi hektāri zemes, uz kuriem atrodas aptuveni 3000 kvadrātmetru ēku komplekss (saskaņā ar zemesgrāmatas datiem – dzīvojamā, viesu, atpūtas un sarga māja). Nemaz ne tik biežs gadījums Latvijas dārgāko māju īpašnieku pulkā: īpašums ir ieķīlāts par ļoti iespaidīgu summu – apdrošināšanas akciju sabiedrībā Balva par 6.9 miljoniem latu.
4. Benjamiņu dzimtas villa Cote d’Azur Jūrmalā – 20 miljoni eiro
1212. gadā celtā Branas pils Rumānijā, Bohēmijas karaļa neobaroka stila nams netālu no Prāgas un Benjāmiņu nams Jūrmalā, Jūras ielā – šādā secībā ietekmīgais biznesa žurnāls Forbes bija sarindojis Austrumeiropas dārgākos īpašumus. Šim vērtējumam var arī neticēt, taču uz nepilna hektāra zemes esošās iespaidīgās 1300 kvadrātmetru ēkas (septiņas guļamistabas, neatkārtojams skats uz jūru gandrīz no jebkuras telpas, vīnogulājiem noaugušas terases un spārni, plašs parks, kuram zemi pirmā saimniece speciāli ar vilcienu vedusi no Vācijas, neatkārtojams metāla kaluma žogs) reālā cena vērtētāju skatījumā tiešām ir vismaz 20 miljoni eiro. Īpašumā pašlaik saimnieko – un cer atrast cienījamu pircēju – Pīters Aihers (Emīlijas Benjāmiņas māsas, aktrises Annas Simsones mazdēls un vairākas citas Benjamiņu dzimtas atvases.
5. Jurija Šeflera viesu nams Jūrmalā – 10 miljoni eiro
Formāli uz vairāk nekā hektāru lielā zemesgabala Jūrmalā, Z. Meierovica prospektā jaunuzbūvētais viesu nams pieder SIA Meierovica 35, taču faktiski tā saimnieks ir Latvijas Balzama Krievijas īpašnieks Jurijs Šeflers. Apmēram pusi no kopējās īpašuma vērtības nodrošina zemes cena. Uz īpašumu reģistrētas arī divas hipotēkas par 7.87 un 2.38 miljoniem latu.
6. Andra Šķēles Mākoņi Lilastē – 9 miljoni eiro
Formāli plašais īpašums jūras krastā Rīgas rajona Lilastē – 7.9 hektāri un uz veciem pamatiem būvēta moderna 2 500 kvadrātmetru māja – pieder ofšorizētai kompānijai Jūras priedes, un kādreizējais premjers to kopš 2004. gada tikai īrē. Taču Nordea bankā par diviem miljoniem latu ieķīlātā īpašuma reālā piederība faktiski nerada šaubas.
7. Jāņa Dāvja Villa Margarita Jūrmalā, Vaivaros – 7 miljoni eiro
Uz trešdaļhektāra zemes esošā un tikai nesen pabeigtā aptuveni 1 200 kvadrātmetru ēka dāvināta un veltīta jau bijušā Admirāļu kluba īpašnieka dzīvesbiedrei Margaritai Dāvei. Būtisku tās vērtības daļu sastāda gan apdare (apmeklētāji pirmām kārtām atceras marmoru un granītu milzu apjomos), gan pārdomātā funkcionalitāte – te ir gan āra terase, peldbaseins, pirts un vīna pagrabs, gan pat īpaša ar klimata kontroli aprīkota telpa kažoku glabāšanai.
8.-10. Andra Kļaviņa māja Lielupē, Bulduru prospektā – 6 miljoni eiro
Formāli šī lielā, baltā ēka, kas atrodas uz Jūrmalas apstākļiem milzīga zemesgabala – vairāk nekā 7 200 kvadrātmetriem – pieder kādai 1956. gadā dzimušai Marei Klavinsh, kura to tikai šā gada aprīlī par 1,86 miljoniem latu iegādājusies no tikpat nepazīstamas SIA Lielpriedes. Taču, ņemot vērā, ka šī SIA pieder Sentkristoferā un Nevisā reģistrētai ārzonas kompānijai The Capital Trust, kam Latvijā vēl pieder SIA Consulto, kuras vadītājs savukārt ir neviens cits kā miljonāru sarakstā atrodamais bijušais Latvijas kuģniecības prezidents Andris Kļaviņš, domājams, ka šaubām par dārgā īpašuma patieso saimnieku nevajadzētu būt.
8.-10. Gunta Indriksona māja Mežaparkā – 6 miljoni eiro
2000 kvadrātmetru māja atrodas uz gandrīz sešiem tūkstošiem kvadrātmetru zemes Ezermalas ielā. Oficiālā tās īpašniece ir Skonto uzņēmumu saimnieka Gunta Indriksona dzīvesbiedre Vita (abi noslēguši līgumu par visas mantas šķirtību), un viena no ēkas īpatnībām ir – tās konstrukcija atvesta no Kanādas jau gatava. Uz īpašumu nostiprināta 600 tūkstošu latu hipotēka par labu SEB bankai.
8.-10. Leonīda Esterkina māja Jūrmalā – 6 miljoni eiro
Publicitāti nemīlošā Rietumu bankas lielākā pašmāju akcionāra īpašums uz vairāk nekā pushektāra zemes formāli pieder 1955. gadā dzimušajai Irinai Esterkinai. Īpašuma vērtību palielina ideāli iekārtotais dārzs, un pašlaik vairs neviens neatceras, kā pirms sešiem gadiem Jūrmalas dome plānoja likt I. Esterkinai nojaukt tolaik tur pilnīgi patvaļīgi uzbūvēto ēku.
11. Alda Plauža Līgas Lapmežciemā – 5.5 miljoni eiro
Kompānijas Vestabalt īpašniekam, pazīstamajam nekustamo īpašumu jomas uzņēmējam Lapmežciemā pieder vesels pustautiskā stilā izbūvētu ēku komplekss un nepilns hektārs zemes.
12.-14. Jāņa Dāvja māja pārdodamā māja Rīgā – 5 miljoni eiro
Jau pieminētā J. Dāvja pārdošanā par šādu summu izliktais īpašums Māras alejā (oficiālā īpašniece gan ir dzīvesbiedre Margarita Dāve) – 943 kvadrātmetri zemes pie Māras dīķa, uz tiem – 700 kvadrātmetru māja ar baseinu, biljarda un solārija zālēm, divām garāžām, vīna pagrabu, saunu, kopā 11 istabām un terasi.
12.-14. Raimonda Gerkena Villa Velga Langstiņos – 5 miljoni eiro
Uz 1.2 hektāriem zemes esošā iespaidīgā būve pēc arhitekta Ulda Ābiķa projekta sākta celt 2000. gadā, būvdarbi turpinājušies četrus gadus. Rezultāts – apmēram 2 200 kvadrātmetru ēka, kurā ir gan peldbaseins, bibliotēka un ziemas dārzs, gan biljarda zāle, pirts, pagrabstāva gleznu galerija, dzīvesbiedres buduārs un pat lifts. Nedaudz mulsinoši, ka pagrabs ir tikai zem daļas no mājas, bet vēl mulsinošāk, ka dzīvesbiedrei Velgai Riekstiņai laulību 25. jubilejā dāvinātā un viņas vārdā nosauktā ēka patiesībā R. Gerkenam nemaz nepieder, - tās formālā īpašniece ir 1928. gadā dzimusī Zenta Riekstiņa.
12.-14. Kaspara Viškinta Zēlustes muiža – 5 miljoni eiro
Latvijas lielākās kompānijas Elko grupa līdzīpašniekam pieder Zēlustes muiža (jeb Šepmuiža) Juglas ezera krastā – pilnībā pēc senām receptēm atjaunota būve, kuras restaurācijā vien ieguldīts vismaz miljons latu (cita starpā izvirzīta Latvijas koka arhitektūras konkursa finālam). Interesanti, ka noteiktās dienās ēka, kas cita starpā var lepoties pat ar caurspīdīgiem jumta dakstiņiem, atvērta apmeklētājiem; īpašuma vērtību palielina Rīgas domes uz 25 gadiem iznomātie vairāk nekā 2.5 hektāri Juglas ezera krastā.
15. Laimas Vaikules māja Jūrmalā – 4.5 miljoni eiro
Pazīstamās dziedātājas māja un pārējie objekti (baseins, autonojume, prezentācijas centrs, atpūtas komplekss, mazās arhitektūras formas) Bulduru prospektā atrodas uz Jūrmalas apstākļiem pietiekami liela - virs 2300 kvadrātmetriem – zemes gabala. Īpašums ieķīlāts par nepilniem 800 tūkstošiem latu.
16.-17. Aivara Lemberga mājas Puzes pagastā – 4 miljoni eiro
Vērtētāji norāda, ka par Ventspils mēra mājām varot spriest tikai pēc zemesgrāmatu datiem, dzeltenās preses uzņemtajām aerofotogrāfijām, kas parāda veselu ēku kopumu, un vēl arī nekustamo īpašumu aprindās laiku pa laikam klīstošiem stāstiem par šo ēku neredzamo daļu. Līdz ar to arī šī vērtējuma summa ir vidējais aritmētiskais ļoti izkliedētiem – no diviem līdz pat 10 miljoniem eiro – vērtējumiem. Taču tiek lēsts, ka Ventspils mēram un ģimenes locekļiem piederošās zemes platības vien varētu būt vismaz 2,5 miljonus eiro vērtas.
16.-17. Valentīna Kokaļa Ezernieki Alsungas pagastā – 4 miljoni eiro
Vēl viens – tāpat kā Aivara Lemberga – grūti novērtējams īpašums, kas tomēr (ieskaitot iespaidīgo privāto gleznu galeriju utml.) ir biežāk izrādīts publisko vērtētāju acīm. Līdz ar to arī kādreizējā prokurora un Ventspils mēra kompanjona, vēlākā oponenta privātmāju kompleksa vērtējums ir daudz vienprātīgāks.
18.-20. Valērija Belokoņa mājas Salas pagastā – 3.5 miljoni eiro
Baltic International Bank saimnieks savas mājas Salas pagastā, Lielupes krastā preses slejās nav izstādījis, taču vērtētāji ēku vērtību kopā ar nepilniem trim hektāriem zemes lēš uz 3-4 miljoniem eiro.
18.-20. Jevgeņija Gomberga māja Jūrmalā – 3.5 miljoni eiro
Arhitekta Jāņa Viziņa projektētā māja Dzintaru prospektā uz trīsarpus tūkstošiem kvadrātmetru zemes formāli pieder pazīstamā nekustamo īpašumu uzņēmēja dzīvesbiedrei, 1953. gadā dzimušajai Tatjanai Solovjovai.
18.-20. Tatjanas Karginas māja Vecrīgā, Miesnieku ielā – 3.5 miljoni eiro
Nu jau bijušās Parex bankas vadītāja dzīvesbiedres īpašumā palikusi reta manta – vesels privātais dzīvojamais nams Vecrīgā. Trīsstāvu ēkā, kas atrodas uz 265 kvadrātmetriem zemes, netrūkst pat ziemas dārza.
21.-22. Sergeja Zaharjina villa Liepājā – 3 miljoni eiro
Liepājas metalurga lielākā īpašnieka un vadītāja jaunā māja Liepājā kādreiz pildījusi pionieru nama funkcijas, vēl pirms tam bijusi reprezentatīva ēka svinību un oficiālu pieņemšanu rīkošanai. Pilnībā restaurētā ēka, kas atrodas uz trešdaļhektāra zemes, ir vienīgais somu jaunākās paaudzes arhitekta Larsa Sonka veikums visā Latvijā.
21.-22. Igora Mališkova dzīvoklis Rīgā, Alberta ielā – 3 miljoni eiro
Krievijas uzņēmējs šogad uzstādīja jaunu reālās dzīvokļa cenas rekordu Rīgā: divus kopā salaistus dzīvokļus 410 kvadrātmetru kopplatībā Jevgeņija Gomberga atjaunotajā jūgendstila ēkā viņš iegādājās par vairāk nekā 2.7 miljoniem latu. „No comment. Ja patīk, tad pērk. Neesmu skaitījis, cik izmaksāja kvadrātmetrs dzīvokļa un cik izmaksās tā labiekārtošanas darbi. Tas jau nav bizness. Tas ir mākslas darbs,” – tā savu pirkumu Db raksturoja pats I. Mališkovs, savukārt šīs ēkas dzīvokļus neveiksmīgi tirgojušā Latio īpašnieks Edgars Šīns atzina: „Šāds darījums ir vienkārši veiksme.”
23. Tatjanas Okladņikovas villa Jūrmalā – 2.5 miljoni eiro
Latvijas dārgāko privātmāju sarakstā neapšaubāmi skandalozākais īpašums – pat Valsts kontrole savulaik oficiāli ziņoja, kā bijušais Latvijas Gaisa satiksmes vadītājs Aleksandrs Okladņikovs faktiski caur Latvijas Kultūras fondu ziedojis uzņēmuma naudu sievas Jūras ielas villas uzturēšanai, remontam un uzlabošanai, kas, izsakoties Valsts kontroles slēdziena vārdiem, „būtu vērtējams kā ļaunprātīga dienesta stāvokļa izmantošana personīgā labuma gūšanai”. Vēsturiskais koka nams restaurēts, ievērojot arhitektūras nianses un smalkumus, apvienojot to ar miljonāram piestāvošiem „niekiem”, piemēram, ūdenskritumu guļamistabā. Ar īpašu gādību ierīkots arī dārzs, kur strautiņi guldz gluži kā brīvdabā eksotisku košumaugu ieskauti. Turklāt T. Okladņikova restaurējusi ne tikai savu privātmāju, bet arī blakus esošo namiņu, kurš ieguvis tipiskas Jūrmalas 20. gadu vasarnīcas tēlu.
24. Oļega Boiko dzīvoklis Rīgā, Centra namā – 2.4 miljoni eiro
Krievijas multimiljonāra, Ritzio group saimnieka un nu jau bijušā tagadējās GE Money bank īpašnieka 436 kvadrātmetru dzīvoklis krastmalas Centra namā ir viens no reāli dārgākajiem dzīvokļiem Rīgā, lai gan vērtētāju domas par tā (arī ņemot vērā iekšējās apdares – pat ar fosiliju plāksnēm utt. cenu) pārdošanas vērtību atšķiras – piemēram, viens no skatījumiem ir šāds: „Reālā cena ir 4-6 tūkstoši eiro kvadrātmetrā, lai gan īpašnieks noteikti cer, ka visi 8. Taču par šādu cenu dzīvoklis nebūtu pārdodams.”
25. Borisa Gluhmana māja Mežaparkā – 2 miljoni eiro
Uzņēmuma Reaton Ltd. lielākajam īpašniekam pieder viena no Mežaparka gaumīgajām privātmājām – apmēram 1 500 kvadrātmetru ēka uz 2 200 kvadrātmetriem zemes, īpašums ieķīlāts par nepilniem 600 tūkstošiem latu.