Darījumu skaits 2012.gadā – joprojām samazinājies, vērtībai tendence pieaugt.
Saskaņā ar Mergermarket un Bloomberg datiem, uzņēmumu iegādes un apvienošanās (M&A) darījumu skaits Baltijā 2012.gadā bija par 16% mazāks kā 2011.gadā un šis samazinājums, neskatoties uz Baltijas valstu ekonomiku it kā labāku stāvokli salīdzinājumā ar citām Eiropas valstīm, bija nedaudz lielāks nekā vidēji Eiropā (-10%), kā arī vidēji pasaulē (-4%). Saskaņā ar Bloomberg datiem, M&A darījumu skaits Austrumeiropas valstīs kopumā samazinājās par aptuveni 17%, bet Rietumeiropā par aptuveni 8%. Tajā pat laikā ir arī pozitīvas tendences – kopējā darījumu vērtība Austrumeiropā 2012.gadā pieaugusi par aptuveni 28%, kamēr Rietumeiropā tā samazinājusies par vairāk nekā 13%. Tomēr svarīgi arī atzīmēt, ka Austrumeiropā joprojām notiek ievērojami mazāk M&A darījumu nekā Rietumeiropā, kā arī to kopējā vērtība, neskatoties uz pieaugumu pagājušajā gadā, Austrumeiropas valstīs joprojām ir aptuveni četras reizes mazāka nekā Rietumeiropas valstīs. Mergermarket apkopo datus tikai par tādiem darījumiem, kuru vērtība ir virs USD 5 miljoniem (LVL 2,6 miljoni) . Arī Bloomberg ir noteikti atlases kritēriji. Tādēļ liels skaits darījumu šeit minētajā statistikā nav iekļauts (it īpaši svarīgi tas ir attiecībā uz mazākiem tirgiem, tādiem kā Baltijas valstis, kur vidējā darījumu vērtība ir salīdzinoši mazāka), tomēr, manuprāt, tā pietiekami labi atspoguļo tirgus tendences.
Lietuva līderpozīciju atdod Igaunijai
Vērtējot pēc darījumu skaita, Baltijā kopumā 2012.gadā notikušo M&A darījumu skaits (ar vērtību virs USD 5 miljoniem) bijis aptuveni 2008.gada līmenī. Ja atceramies – 2008.gadā, lai gan vēl turpinājās un tika pabeigts diezgan liels skaits M&A buma laikā iesākto darījumu, tomēr jaunu darījumu skaits strauji saruka, īpaši 2008.gada otrajā pusē.
Ja 2011.gadā darījumu skaita ziņā Baltijas valstu starpā izteikta līdere bija Lietuva, tad 2012.gadā tā ir bijusi Igaunija. Attiecībā uz Latviju reģistrēto M&A darījumu skats samazinājies no 14 darījumiem 2011.gadā līdz 10 darījumiem 2012.gadā. Kopējo tendenci ļoti labi atspoguļo arī Baltijas 2012.gada lielāko M&A darījumu TOP 10, jo tajā lielāko daļu pozīciju aizņem Igaunijā veiktie darījumi, kamēr no Latvijas topā iekļuvis tikai viens darījums.
Izziņoto iegādes darījumu TOP 10 Baltijas valstīs (Igaunija, Latvija un Lietuva) pēc pārdošanas cenas (2012.g.)
(SORAINEN sagatavoja šo tabulu atbilstoši pieejamajiem datiem, darījumu datubāzu informācijai un tirgū izziņotajai informācijai. Lai gan dažu darījumu vērtība netika publiskota, SORAINEN uzskata, ka apkopojums precīzi atspoguļo darījumu desmitnieku pēc pārdošanas cenas)
* Darījumi, kuros SORAINEN konsultēja vienu no pusēm.
** Darījuma izkārtojums tabulā neatspoguļo darījuma vērtību.
*** Pēc neoficiālas publiski pieejamas informācijas.
Tāpat kā 2010. un 2011.gadā, vairumu lielo darījumu Baltijas valstīs veikuši stratēģiskie investori. Lai gan 2012.gadā privāto investīciju fondi bija ievērojami aktīvāki (īpaši Lietuvā), to veiktie darījumi parasti bijuši ar mazāku vērtību. Varam sagaidīt, ka kopumā privāto investīciju fondu veikto darījumu skaits vismaz Latvijā varētu palielināties. Par to liecina, piemēram, SIA Latvijas Garantiju aģentūra izsludinātais konkurss trešās riska kapitāla fondu paaudzes izveidei un Eiropas Investīciju Fonda un Baltijas valstu kopīgi nesen nodibinātais Baltijas Inovāciju Fonds, kurš pirmās investīcijas plāno jau 2013.gadā.
Izziņoto iegādes darījumu skaits Baltijas valstīs (Igaunijā, Latvijā un Lietuvā) 2008.-2012.g.
Tomēr neskatoties uz darījumu skaita samazināšanos Baltijā, nešķiet, ka tirgus dalībnieku noskaņojums būtu pesimistiskāks nekā gadu atpakaļ. Saskaņā ar SORAINEN pirms dažiem mēnešiem veikto aptauju1 par uzņēmumu tuvākajiem iegādes un apvienošanās plāniem, vairāk kā puse no aptaujātajiem izskata iespēju attīstīties, iegādājoties citus uzņēmumus vai pārdodot esošo uzņēmumu (vai vismaz neizslēdz šādu iespēju). Tas nozīmē, ka gan pircējiem, gan pārdevējiem ir interese par šādiem darījumiem. Varu tikai cerēt, ka šī interese realizēsies notikušos darījumos 2013.gadā un mums nebūs jāgaida uz M&A darījumu tirgus atlabšanu vēl viens gads. Par labu, iespējams, lielākai dzīvībai M&A tirgū liecina pozitīvās IKP prognozes un, piemēram, Latvijas eiro ieviešanas plāns. No otras puses, galvenokārt tas, ka lielākā daļa investoru Baltijas valstīs ir no Eiropas un nestabilās situācijas dēļ Eirozonā potenciālie investori kavējas pieņemt lēmumus, kas saistīti ar lielākām investīcijām, padara šo optimismu diezgan mērenu.
1 2012.gada septembrī SORAINEN (jau otro reizi) aptaujāja 130 Igaunijas, Lietuvas un Latvijas sabiedrības, lai uzzinātu M&A tirgus tendences un tirgus dalībnieku plānus par jauniem darījumiem tuvākajā laikā (12 mēneši). Pilns pētījuma pārskats (angļu valodā) pieejams šeit.