Cukura cena pasaules tirgos kopš gada sākuma ir dubultojusies, tuvojoties pēdējo 28 gadu augstākajam līmenim, raksta dv.ee.
Investoriem, kas meklē strauju cenas pieaugumu, cukurs ir kļuvis par «jauno naftu», norāda laikraksta The Guardian raksta autors Endrjū Klarks. Vēsturiski biržā New York Board of Trade cukurs maksāja 10-12 centus par mārciņu, taču pagājušajā mēnesī cenas pieauga līdz 24.85 centiem, kas ir maksimums kopš 1981. gada un patlaban svārstās ap 23 centu atzīmi.
Pieaugumu veicināja cenu kāpums preču tirgos, taču cukura cenas pieaugumam bija arī savi specifiski iemesli, norāda E. Klarks. Lielo lietavu dēļ Brazīlijā, kas ir lielākais cukura ražotājs, liela daļa cukura tika pārstrādāta etanolā. Turklāt Indija, kas ir lielākais cukura patērētājs, pārdzīvoja musonu periodu un no cukura eksportētāja kļuva par importētāju.
«Galvenie iemesli meklējami Brazīlijā un Indijā,» norāda Barclays Capital preču tirgus analītiķe Sudakšina Unikrišnana, uzsverot, ka «lielākā problēma ir laika apstākļi.»
Starptautiskā Cukura organizācija prognozē, ka pasaules cukura patēriņš nākamajā gadā cukura ražošanu pārsniegs par 9 miljoniem tonnu, liekot pārtikas kompānijām un valdībām izmantot rezerves.
Eksperti norādījuši, ka straujās cenas izmaiņas ir piesaistījušas hedžfondu uzmanību, kas meklē vietu īstermiņa spekulācijai.