Ārkārtas apstākļu dēļ pasaules cukura tirgū ES līdz šā gada 31. jūlijam vēlas papildus eksportēt vēl 500 tūkstošus tonnu ārpuskvotas cukura.
Šis pasākums, kas pilnībā atbilst ES starptautiskajām saistībām, ir iespējams, pateicoties ārkārtējiem tirgus apstākļiem gan ES, gan visā pasaulē un esot maz ticams, ka šāda situācija cukura tirgū nākotnē atkārtosies. ES lauksaimniecības un lauku attīstības komisāre Marianna Fišere Bola norāda, ka pašreizējais stāvoklis pasaules tirgū ir ārkārtējs - ražošanas apjomi ir mazāki par patēriņu, cukura krājumi izsīkst, tāpēc cukura cenas ir cēlušās līdz agrāk nepieredzētam līmenim, kas kaitēj patērētājiem nabadzīgākās valstīs.
«Situācija radusies vienlaikus ar ES cukura nozares pārstrukturizācijas noslēguma posmu. ES tirgus cena ir samazinājusies, un ne tik konkurētspējīgie ražotāji ir pārtraukuši cukura ražošanu. Tādējādi uzlabojusies ES cukura nozares konkurētspēja gan cukurbiešu audzētāju, gan cukura ražotņu līmenī. Cenas ES un pasaules tirgū, kā arī biešu audzēšanas un cukura ražošanas izmaksas ES ir tādas, ka ES saražoto ārpuskvotas cukuru var eksportēt, nepārkāpjot saistības par subsīdijām, ko ES uzņēmusies PTO,» skaidro komisāre.
Pasaules tirgū cukura cenas patlaban sasniegušas rekordaugstu līmeni, kas ir krietni augstāks par ES kvotu cukura tirgus cenu. Tā kā Indijā un Brazīlijā piedzīvoti nelabvēlīgi laikapstākļi, pasaulē ir palielinājies cukura deficīts un vēl vairāk samazinājušies cukura krājumi, kā rezultātā cenas pasaules tirgū aug. Tāpēc EK nolēmusi atļaut papildu cukura eksportu. EK joprojām uzskata, ka cukura reforma ir veiksmīga – tā «uzlabojusi konkurenci ES cukura nozarē — ražošanu ir pārtraukuši tie ražotāji, kam ražošanas izmaksas ir augstas, bet cukurbiešu audzētāji reģionos, kas nav piemēroti cukurbiešu audzēšanai, ir pievērsušies citām, ienesīgākām kultūrām.»
Jau ziņots, ka reformas rezultātā cukura ražošanu Latvijā pārtrauca abas cukurfabrikas - Liepājas un Jelgavas.