Pretēji ekonomistu solītajam pēc cukura nozares likvidēšanas cukura cena nav sarukusi.
Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati liecina, ka pēdējo astoņu gadu laikā cukurs mazumtirdzniecībā Latvijā lētāks nav kļuvis.
Ja gadu pirms iestājas ES cukura vidējā cena bija 0.56 Ls/kg, tad 2005. gadā tā pieauga līdz 0.66 Ls/kg un turpmāk, izņemot ekonomiskās krīzes gadus, tā palielinājās, 2012. gadā sasniedzot 0.84 Ls/kg. Jāatgādina, ka pētījumā par cukura nozares nākotni, ko 2006. gadā veica Latvijas Valsts agrārās ekonomikas institūts ekonomista Andra Miglava vadībā, tika paredzēts cukura cenas samazinājums līdz 0,37 Ls/kg - tiesa, tā bija optimistiskā prognoze. Kā viens no cenas samazināšanās iemesliem 2010. – 2012. gados tika minēts pieaugošs cukurniedru cukura imports no nabadzīgākajām valstīm, taču tas nav piepildījies.
Arī šobrīd pasaulē cukura cena samazinās, taču tas nenozīmē, ka tas pats notiek arī Latvijā un Eiropā. Ja pērn pasaulē cukura cena saruka par 20 %, tad ES gluži otrādi tā pieauga par 23 %, atgādina Lauksaimniecības Tirgus veicināšanas centra vadītāja Ingūna Gulbe. Eiropas cukura tirgus ir aizsargāts, stingri regulēts un tajā ir spēcīgs ražotāju lobijs, vērtē eksperte. Viņa uzskata - lai situāciju mainītu, ES cukura ražošanas kvotas būtu jāatceļ jau no 2015. gada, kā tas iepriekš tika solīts Latvijas ražotājiem. ES plāno kvotu sistēmu pagarināt līdz 2020. gadam, galīgo lēmumu Eiropas Parlaments plāno pieņemt līdz šā gada rudenim.
Der atgādināt, ka ES realizēja visaptverošu cukura reformu, kuras mērķis bija izņemt no apgrozības kvotu - aptuveni sešus miljonus tonnu, tādejādi uzlabojot cukura sektora konkurētspēju, veicināt ilgtspējīgu un uz tirgu orientētu sektora attīstību un nodrošināt sektora restrukturizāciju. Savukārt restrukturizācijas atbalsta mērķis bija nodrošināt cukura ražošanas pārtraukšanu, veicot pilnīgu ar iekārtu demontāžu, sakārtojot apkārtējo vidi un veicinot nodarbinātību.