2007. gada laikā no fiktīvajām firmām, kuru direktors ir kāds bezpajumtnieks, konfiscēti 1,7 miljoni LVL, raksta laikraksts Diena.
Bomžu firmu shēma ir ļoti vienkārša:
Par pāris simtiem dolāru nopērk ārzonas firmu, un tad sameklē bezpajumtnieku, kurš par pāris latiem piekrīt kļūt par firmas direktoru. Tādā veidā tiek izveidots ķēdes posms, kā legalizēt noziedzīgi iegūtus līdzekļus, turklāt ar minimālu risku, jo ārzonu firmu īpašnieki nav zināmi, bet tās direktors neko pastāstīt nevar.
Diena raksta, ka vēl pirms diviem gadiem tiesībsargājošās iestādes bija diezgan bezspēcīgas. Šādu neskaidras izcelsmes naudu likumsargi varēja konfiscēt tikai gadījumos, ja tika atrasts arī naudas īpašnieks. Patlaban, pateicoties kriminālprocesa likuma grozījumiem, šādus līdzekļus var konfiscēt, pierādot to saistību ar noziedzīgu nodarījumu.
Tas nozīmē, ka, ja firmas direktors ir bezpajumtnieks, kurš saka, ka bankā esošā nauda nav viņa un viņš arī nezina, kas ir tās patiesais saimnieks, tad ar tiesas lēmumu nauda tiek pārskaitīta valsts kasē.
Prokurori uzskata, ka no ārzonu firmu kontiem konfiscētā nauda lielākoties ir nenomaksātie nodokļi, un tādējādi pirms diviem gadiem Valsts ieņēmumu dienests (VID) lēsa, ka tā sauktās bomžu firmas valstij izkrāpušas nodokļus 16 miljonu latu apmērā.
Interesants ir fakts, ka 2005. gadā kopumā Rīgas patversmēs bija reģistrēti 254 cilvēki, kuri ieņēma amatu gandrīz 600 uzņēmumos.