Uzņēmēju vērtējumi par I. Godmaņa vadītās valdības 100 dienās paveikto atšķiras, tāpēc vidējā atzīme būtu apmēram 3 (5 baļļu sistēmā).
Par Ivara Godmaņa valdības smagākajiem akmeņiem tiek dēvēta Lattelecom privatizācija, kā arī jaunās elektroenerģijas bāzes stacija, par kuriem arī notikušas vissmagākās diskusijas, kas parādījušas, ka valdību veidojošo partiju vidū īstas vienprātības šajos jautājumos nav un to vidū sprēgā dzirksteles.
Viss būs ziņojumā
Janvārī Ministru kabinetā tika pieņemts valdības neatliekamo 100 pirmo dienu darbu saraksts, par kuru izpildi Ivars Godmanis sola atskaitīties jau šonedēļ.
"Ministru prezidents sniegs ziņojumu un atskaiti ne tikai Saeimai, bet visai sabiedrībai," skaidro Ivara Godmaņa padomnieks Edgars Vaikulis. Viņš atzīst, ka lielākā daļa izvirzītā plāna punktu ir izpildīti. "Nevar samest visu vienā katlā un mērīt pēc vidējās temperatūras," tā uz jautājumu, kāds būtu vērtējums par padarīto, atbild E. Vaikulis. Viņš atzīst, ka premjers paškritiski vērtē iespēto un bija cerējis vairāk no tiesiskuma bloka par tādiem pasākumiem kā jaunā kriminālprocesa likuma virzība, partiju finansēšanas jomas sakārtošana, KNAB vadītāja iecelšana/atcelšana.
Liek divnieku
"Valdība neko nav izdarījusi, tā vienkārši ir eksistējusi un turpinājusi īstenot apšaubāmos postulātus saistībā ar inflāciju," dusmīgs ir a/s Dzintars valdes priekšsēdētājs, ekonomikas doktors Iļja Gerčikovs. Viņaprāt, šai valdībai vajadzēja labot iepriekšējās valdības neapdomīgos lēmumus, un to nedarot, ir pasliktinājusi ekonomisko situāciju valstī. I. Godmaņa vadītā valdība tieši tāpat kā iepriekšējā nesaprotot inflācijas cēloņus. "Apturēt dzīvojamā fonda būvniecību, nosakot pirmo iemaksu 10 % apmērā un radot psiholoģiskus šķēršļus, bija liela muļķība," pārliecināts ir I. Gerčikovs. Tā vietā jaunai valdība vajadzējis izvērtēt kredītus un nodalīt hipotekāros kredītus no patēriņa kredītiem, un atdzīvināt būvniecības nozari, kas ir piebremzēta, jo hipotekārajiem kredītiem nekāda sakara ar inflāciju nebija, uzsver I. Gerčikovs. To rāda arī pašreizējie dati, kad būtiski saruka būvniecība un ar to saistītās nozares, kas cieš zaudējumus, bet inflācija turpina savu uzvaras gājienu. Tā vietā valdībai, pēc I. Gerčikova domām, vajadzēja veikt pārtikas preču cenu monitoringu, kas bija būtisks inflācijas dzinējspēks. "Ekonomikas pārkaršana bija izdomāta, jo nekādas pārkaršanas nemaz nebija, bet tagad ekonomikas lejupslīde radīs lielas problēmas, it īpaši, ja pārliecības par rītdienu nav ne iedzīvotājiem, ne arī daudziem uzņēmējiem," secina I. Gerčikovs.
Turklāt vajadzēja veikt Latvijā ieplūstošās naudas monitoringu, jo vairums no tās nebija vērsta uz mājokļu vai kādas ražošanas nozares attīstību, bet gan uz biroju, veikalu būvniecību. "Esam nonākuši situācijā, kad trūkst ideju un Eiropa nevēlas piešķirt naudu, kaut arī vajadzēja šo Eiropas naudu novirzīt ēku energoefektivitātes paaugstināšanai, tādējādi samazinot energoresursu patēriņu," norāda I. Gerčikovs.
Pārāk īss laika sprīdis
Faktiski 100 dienas nav nemaz tik liels laika sprīdis, lai tajā varētu kaut ko būtisku paveikt, tāpēc I.Godmaņa valdība cīnījās ar A. Kalvīša valdības atstāto mantojumu - inflācijas apkarošanas plānu, jau sākot domāt par tā mīkstināšanu, jo tas nosēdinājis ekonomikas izaugsmi. Valdībā turpinājās diskusijas par to, kā risināt Lattelecom privatizācijas jautājumu, līdz pat Saeimai aizgāja diskusija par to, ar kādiem energoresursiem darbināma elektrostacija ir jāceļ - ar gāzi vai ar cieto kurināmo, vai abas divas.
Tieši šie būtiskie jautājumi bija galvenie, vismaz redzamākie valdībā iekļuvušo partiju atšķirīgā nostājā. Tika aktualizēts jautājums par ES struktūrfondu apguvi un ar to saistīto Ministru kabineta noteikumu pieņemšanu. Karsts kartupelis bija arī pašvaldību reforma, vēlme atlaist Ķekavas pagasta padomi, tādējādi parādot pārējo pašvaldību deputātiem, kas būs, ja ignorēs valdības aizrādījumus.Valdība ir akceptējusi tā dēvēto rīcības plānu, kurā ir sadalīti pienākumi katrai ministrijai, kas ir jāizdara un tikai pēc kāda brītiņa redzēs, kā tad ministrijas ir paveikušas tām uzticētos darbus. Kā viens no klupšanas akmeņiem tiek minēts tas, ka valdībai būs jāizvēlas - samazināt budžeta pārpalikuma prognozi vai apcirpt budžeta tēriņus.