Iepriekš plaukstošā nekustamā īpašuma nozare sāpīgi atspēlējas bankām, kurām var nākties zaudēt daļu no uzkrātajiem 340 miljoniem latu.
Nekustamā īpašuma nozares uzņēmumi, pateicoties kuriem iepriekšējos gados attīstījās nekustamā īpašuma tirgus un strauji brieda banku kredītportfeļi, šobrīd ir arī lielākie zāģētāji banku biznesam. Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) dati liecina, ka operācijām ar nekustamiem īpašumiem no tautsaimniecības nozarēm pērnā gada nogalē bija izsniegts visvairāk kredītu - 2.5 mljrd. Ls, no kuriem par 25% jeb 618 milj. Ls tika kavēti maksājumi. T.sk. ar kavējumiem no 31 un vairāk dienām kredītu apjoms sasniedzis 361 milj. Ls. Situācija būtiski pasliktinājās 2008.g., jo vēl 2007.g. beigās šīs nozares darboņu kavējumi bija par 39 milj. Ls.
Swedbank valdes loceklis Ansis Grasmanis secināja, ka nekustamo īpašumu sektorā izsniegto kredītu lielais apjoms banku portfelī ir sekas nekustamo īpašumu bumam pēdējos gados. "Jau kopš 2007.g. vidus šī nozare izjūt nopietnas problēmas, kas pakāpeniski akumulējas aizvien lielākos kavējumos. Iemesls ir izsīkstošā nekustamā īpašuma attīstītāju naudas plūsma, jo jauni pārdošanas darījumi vairs nenotiek tik aktīvi un arī īpašnieku alteratīvās naudas plūsmas, ja tādas vispār bija, izzūd. Zūd arī atsevišķu nekustamā īpašuma attīstītāju ieinteresētība projektos, jo nepieciešamība samazināt pārdošanas cenu samazina vai pat vispār «izslēdz» attīstītāja peļņu," tā viņš.
Kavē mājsaimniecības
Mājsaimniecībām kredītos pērn bija izsniegti 6.38 mljrd. Ls, no kuriem kavēti kredīti par 1.12 mljrd. Ls. Arī šajos kredītos daļu veido t.s. nekustamo īpašumu spekulanti, kuri papildus mājoklim, kurā dzīvo, kredītā iegādājās vēl vienu vai vairākus īpašumus ar domu tos pārdot, cenai ceļoties. "Lielākā daļa klientu, kas saskaras ar grūtībām pildīt savas finansiālās saistības pret banku, ir tie, kas nekustamā īpašuma buma laikā ir ņēmuši aizdevumus vairākās bankās vairāku nekustamo īpašumu iegādei ar mērķi to vēlāk pārdot par krietni augstāku samaksu," par ikdienā novēroto pauda SEB bankas Kreditēšanas pārvaldes vadītājs Kārlis Danēvičs.
Tā kā nekustamo īpašumu nozare kopš pērnā gada piedzīvo cenu kritumu par teju 50%, šie spekulanti iedzīti parādos, kurus tie nespēj segt. Mājsaimniecību kredītu apjoms, par kuriem tiek kavēti maksājumi no 30 un vairāk dienām, sasniedzis 599.3 milj. Ls, bet vēl pirms gada tie bija 167 milj. Ls. Hipotēku bankas Tautsaimniecības un kreditēšanas analīzes daļas speciālists Jānis Hermanis kā iemeslu kredītu kavējumiem minēja arī pircējiem pieejamo līdzekļu (kredītu) apjoma mazināšanos, stingrākus kreditēšanas nosacījumus un dārgākus kredītus. Viņš vienlaikus lēsa, ka kavētāju problēma vēl nav tik dziļa un to var risināt, piem., pārceļot maksājumus, jo gandrīz puse kavējumu ir līdz 30 dienām.
"Ja 2008.g. 1.pusē varēja teikt, ka daļai mājsaimniecību kavējums saistīts ar spekulācijām nekustamā īpašuma jomā, tad gada otrajā pusē, izteiktāk 4.cet., aizvien vairāk iezīmējas bezdarba radīto kavējumu ietekme. Ja publiskajā telpā izskan prognozes par bezdarba pieaugumu 2009.g., minot 11 - 12 %, ir skaidrs, ka mājsaimniecību kredītu kavējumi pieaugs," secina A. Grasmanis. Visi aptaujātie baņķieri bija vienisprātis, ka kredītu kavētāju īpatsvars pieaugs saistībā ar ekonomiskās aktivitātes krišanos (uzņēmumi sašaurina darbību, cilvēki zaudē darbu, visiem krītas ienākumi, visi spiesti savilkt jostas), bezdarba kāpumu un cilvēku pirktspējas krišanos. "Ir grūti prognozēt t.s. atsitiena punktu - kādā līmenī un kad tiks sasniegta kulminācija," tā J. Hermanis. K. Danēvičs atzina: kavēto kredītu īpatsvars būs ļoti atkarīgs gan no valsts veiktajām aktivitātēm ekonomikas sildīšanā, gan kopējā ekonomikas attīstības scenārija un tempa.
Katastrofāli tempi
Kopumā bez kavējumiem bankās gada beigās bija 85 % kredīti, bet pirms gada - 93.2 %. T.sk. būtiski - no 1.9 % kopējā portfelī (285 milj. Ls) 2007. g. beigās līdz 7.8 % jeb 1.3 mljrd. Ls 2008. g. beigās pieaudzis kavēto kredītu apjoms no 30 un vairāk dienām. Par vismaz 600 % kāpuši zemstandarta un šaubīgo kredītu apjomi. J. Hermanis skaidro, ka šāds kāpums iespējams, jo skaitļi pirms gada bija ļoti niecīgi.
Jānoraksta miljoni
Bankas izveidojušas uzkrājumus nedrošiem parādiem teju 340 milj. Ls apjomā, kas ir 2 % kopējā kredītportfelī. "Pieļauju, ka, ņemot vērā kolēģu praksi 90. gadu sākumā Zviedrijas ekonomikas krīzes laikā, daļa šo uzkrājumu būs jānoraksta zaudējumos," tā K. Danēvičs.
"Ja 2008.g. galveno uzkrājumu efektu uzņēmumu sektorā deva nekustamo īpašumu nozare, tad 2009.g. būs ietekme arī no citu sektoru uzņēmumiem," rezumēja A. Grasmanis. Viņš gan norādīja, ka ne visi uzkrājumi ir jānoraksta zaudējumos. "Ja aktīvu realizāciju neveic tirgus zemākajā punktā, tad, realizējot tos vēlāk, ir iespējams atgūt lielu daļu kredītriska," tā A. Grasmanis. SEB bankas viceprezidents Roberts Bernis Db pauda viedokli, ka bankas varētu norakstīt zaudējumos ap 150 milj. Ls no uzkrājumiem. Parex bankas valdes loceklis Valters Ābele pieļāva situācijas stabilizāciju nekustamā īpašuma tirgū un aktivitātes pieaugumu šogad vasarā, kad arī varētu izdarīt precīzākas prognozes.
Tā kā bankās šogad turpinās pieaugt uzkrājumi nedrošiem kredītiem, baņķieri arvien drošāk izskata prognozes, ka kopumā šogad banku sektors uzrādīs zaudējumus. Pēc uzraugu pesimistiskākajām prognozēm, uzkrājumu līmenis var sasniegt vismaz 1.5 mljrd.Ls. Par banku pelnītspējas samazināšanos slikto kredītu dēļ liecina arī 2008. gads, kad kopējā banku sektora peļņa, pēc operatīviem rādītājiem, sasniegusi vien 77.5 milj. Ls iepretim 371.3 milj. Ls peļņai 2007. gadā.