Nekustamā īpašuma tirgū noturēsies stiprākie, bet cenas kļūs adekvātas vietējo iedzīvotāju, uzņēmēju maksātspējai.
Speciālisti norāda, ka 2009. gadā būs aktuāli tie paši procesi un tendences, kas jau bija vērojami 2008. gadā. Projektu attīstīšanas tirgū valdīs stagnācija, tirgus likviditāte būs tuvu nullei. Tiek paredzēta arī nemaksāšana un bankroti gan attiecībā uz attīstītājiem, gan mājsaimniecībām.
Likviditāte zema
Tendence ir viena - cenas, pieprasījums iet uz leju, bet piedāvājums palielinās, teica Parex Asset Management prezidents Roberts Idelsons. «Vērojams vispārējs straujš kritums, likviditāte ir pazudusi. Liekas, ka daudzus projektus vēl ilgus gadus neizdosies pārdot. Arvien projekti tiks realizēti, iespējams, arī nākamajā gadā, bet projektu skaits būs neliels,» viņš teica. Pēc R. Idelsona domām, ekonomikā beidzas noteikts posms. «Nauda gan no ārpuses, gan iekšējiem resursiem ieplūda nekustamā īpašuma tirgū. Visi centās nopelnīt. Uzskatīja, ka tirgū nav riska, un pelnīt varēs ļoti ilgi un daudz. Ilūziju laiks ir cauri. Skaidrs, ka nekustamā īpašuma nozare ir tāda pati uzņēmējdarbības sfēra, kādas ir pārējās industrijas, tajā jādarbojas pēc tādām pašām metodēm kā citās. Un tajā ir jādarbojas profesionāļiem. Peļņas norma būs 15 - 25 %. Iepriekš bija krietni vairāk, kas arī veicināja pārkaršanu. Tagad jārunā par zaudējumiem.»
Tirgus attīrīsies
Tirgū notiks attīrīšanās - vājie bankrotēs, stiprie paliks. Pirkuma un īres cenas nonāks līmenī, kurš ir adekvāts uzņēmējiem un mūsu valsts ekonomikai, - domā SIA Rotermann Latvia valdes loceklis Valdis Purvinskis. Salīdzinot ar 2008. gada beigām, situācija būtiski nemainīsies, nekustamā īpašuma tirgū valdīs stagnācija, projekti stāvēs. «Vietējās bankas ļoti uzmanīgi, lai neteiktu nemaz, nekreditēs projektus un ārvalstu investori nelabprāt investēs naudas svešos tirgos, pat arī, iespējams, perspektīvos, jo pašmāju tirgos problēmu pietiek. Gan bankas, gan investori pietiekami daudz naudas ir ieguldījuši projektos, lai rūpētos par savu zaudējumu ierobežošanu. Interesanta tendence būs zaudējumu pārdale vai nekustamo īpašumu projektu pirkšanas/pārdošanas darījumu pieaugums. Taču - par diskonta cenām - 40 - 60% no to vērtības normālos tirgus apstākļos. Vecā grāmatu patiesība - ja krīzes apstākļos uzņēmējam ir likviditāte (nauda), var iepirkt īpašumus lēti un vēlāk kļūt bagāts. Savukārt pārdevējam nāksies norakstīt zaudējumus,» teica V. Purvinskis.
Tuvu pašizmaksai
«2009. gadā tirgus varētu sasniegt dziļāko punktu un uz gada beigām varbūt parādītos stabilitātes pazīmes. Visiem segmentiem neklāsies spoži, būs sāpīgi. Taču vissliktāk klāsies mājokļu tirgū. Joprojām mājokļu masas, kas nav pārdotas, ir lielas, turklāt potenciālie pircēji arī turpmāk var palikt esošajos mājokļos,» pauda NCH Advisors Inc. pārstāvis Kārlis Cerbulis. Arī holdinga dzīvojamie projekti ir apstājušies. Tiekot izvērtētas iespējas īpašumus arī iegādāties, taču, pēc K. Cerbuļa teiktā, cenas vēl nav «pievilcīgas». «Šobrīd rēķinām, ka uzbūvēt jaunu māju varam lētāk par summu, par kādu šobrīd daudzi attīstītāji īpašumus pārdod - par pašizmaksu. Tas nozīmē, ka daudziem attīstītājiem nav cerību. Šobrīd piedzīvojam īstu deflāciju pēdējos 30 gados - samazinās tērauda, betona, benzīna cenas, darba alga. Pārrēķinām savu budžetu un secinām, ka šobrīd varētu jaunus mājokļus uzbūvēt uz pusi lētāk nekā pirms gada, diviem. Varētu būt runa par 800 - 900 eiro/m2. Domāju, ka daudziem labāk ir ātrāk norakstīt zaudējumus, nekā vilkt dzīvību. Ja attīstītāji tomēr tik drīz nevēlēsies norakstīt tos līdz summai, kāda atbilstu nākotnes cenai, daudz ātrāk, nekā varētu domāt, varētu sākties jaunu projektu būvniecība, turklāt par puscenu no vecajiem,» pieļāva viņš. Mājokļu tirgus vērtība kritīsies, - piekrīt Dominante Capital valdes priekšsēdētājs un lielākais akcionārs Rafails Deifts. Zemāko cenu līmeni pagaidām pateikt neesot iespējams. «Šis segments varētu atdzīvoties tikai tajā brīdī, kad cena pirmreizējā tirgū sasniegs 700 eiro/m2. Šodienas pašizmaksa ir 1400 eiro, bet daži mani kolēģi uzskata, ka tā ir 1 700 eiro/m2,» viņš prognozēja. Pēc Valda Purvinska teiktā, ja būs nauda, varēs iegādāties dzīvokļus un mājas ļoti lēti un labos projektos Latvijā. Taču jautājums ir, vai bankas nodrošinās likviditāti (naudu) dzīvojamās platības iegādei? «Dzīvokļu cenas varētu tuvoties to celtniecības vērtībai 800 - 1000 eiro/m2 (ar pilnu apdari un atkarībā no projekta kvalitātes). Iespējams, attīstīsies dzīvokļu nomas tirgus, jo tam ir visi priekšnosacījumi. Taču tam var traucēt latvieša būtība - «mans ir mans, tāpēc, ja maksāju naudu, tad tikai par savu īpašumu,» domā viņš.
Nemaksātāju vilnis
R. Idelsons prognozē, ka palielināsies iedzīvotāju skaits, kas nespēs norēķināties par kredītiem. Arī jaunus kredītus paņemt un kaut ko jaunu pirkt būs apgrūtinoši. «Būs sliktāk - par kaut kādu cenu apakšējo robežu vēl ir pāragri runāt. Attīstīsies īres tirgus, jo kāda daļa pametīs iegādātos mājokļus. Bankām būs daudz problemātisku kredītu. Ar kredītiem būs jāstrādā - restrukturizācija, varbūt īpašumu atsavināšana. Būs zaudējumi, kas būs jāsedz no iepriekšējo gadu peļņas, īpašnieku kapitāla. Tas turpināsies vēl kādu laiku. Lielākā masa hipotekāro kredītu ir tām bankām, kurām ir mātes Zviedrijā. Tā kā šīs valsts valdība atbalstīs savas bankas, daļu sitiena uzņemsies tieši šīs bankas,» viņš pieļāva. Bankām nāksies norakstīt ne vien procentus, bet vismaz trešdaļu vai pat pusi no īpašumu vērtības, lai tā tuvotos nākotnes cenai, ko akceptētu pircēji, domā arī Kārlis Cerbulis. Rafails Deifts uzskata, ka īstā krīze Latvijas ekonomikā vēl nav bijusi. Lai no tās tiktu ārā, ekonomikai būs jāiziet cauri vispārējai, viņa vārdiem sakot, defoltu (saistību nepildīšana) ķēdītei.
Cietīs daudzi
«Sagaidu, ka citstarp cilvēki, kuri kredītā (pret iegādājamo īpašumu) paņēmuši mājas vai dzīvokļus, sāks tos atdot bankām. Un tas jau patlaban notiek. Bankas Latvijā saprot, ka «no akmens ūdeni neizspiedīsi», tāpēc jau gatavojas masveida saistību nepildīšanai (tām ir sagatavotas defolta programmas). Loģika būtu vienkārša: bankām būtu izdevīgāk saglabāt esošo klientu, piedāvājot samazināt hipotekārā kredīta pamatsummu, piemēram, piešķirot 25 % atlaidi, nekā izsolīt māju vai dzīvokli uz pusi vai vēl lētāk. Latvijā ir izsniegti ap 250 tūkst. hipotekāro kredītu - valsts, saprotams, nevar palīdzēt ne aizņēmējam, ne bankām, tāpēc bankas būs spiestas mainīt savu politiku,» viņš teica. Visnepatīkamākā tendence būs īpašumu masveida izsoles, kuru rezultātā iedzīvotāji zaudēs daudz naudas, - sacīja V. Purvinskis. «Mēs visi, aizņēmēji, ekonomiskās krīzes spiediena rezultātā nevarēsim apkalpot savus aizņēmumus. Uzņēmumi neregulāri, nesavlaicīgi maksās vai arī vispār nebūs spējīgi maksāt. Nav runa par spekulantiem, bet gan iedzīvotājiem, kuri, rēķinoties ar pozitīvu nākotnes ainu, iegādājās sev labāku dzīvokli/māju. Bankas tos sauc par sliktajiem kredītiem, kuriem sākotnēji bankas veido uzkrājumus no savas peļņas, tad mēģina pārstrukturēt maksājumus (to gan nevar darīt bezgalīgi, jo neļauj likumdošana), Prasa no klienta papildus nodrošinājumu un visbeidzot ir spiesta īpašumu izsolīt, lai dzēstu kredīta saistības. Taču, tā kā bankas nedos aizdevumus potenciāliem pircējiem, tad izsoļu cenas būs ļoti zemas. Īpašumi tiks atsavināti, kredīta saistības dzēstas daļēji un bijušais aizņēmējs paliks bez īpašuma, ar parādu bankai un vēl iekļūs aizņēmēju melnajā sarakstā, kas apgrūtinās aizdevuma saņemšanu nākotnē,» drūmu ainu zīmēja arī V. Purvinskis.
Investīcijas luksusā
2009. gadā mūs sagaida stagnācija attīstības sfērā, un tas attiecas gan uz mājokļu, gan biroju īpašumiem. Izņēmums varētu būt premium klase. No iepriekšējās pieredzes zināms, ka investīcijas augstas klases nekustamajos īpašumos finansiālas nestabilitātes apstākļos ir gandrīz vai vienīgais variants, kā saglabāt ietaupījumus, - pauda Aleksandrs Milovs, holdinga LNK padomes priekšsēdētājs.