Šodien AS Parex banka ir vērsusies tiesā pret bankas bijušajiem īpašniekiem un valdes locekļiem Valēriju Karginu un Viktoru Krasovicki, prasot viņiem atlīdzināt savas darbības laikā bankai nodarītos zaudējumus, informēja Parex bankas Korporatīvo komunikāciju daļas vadītāja Indra Zinkeviča.
«Izvērtējot laika posmā no 1995.gada 1.janvāra līdz 2008.gada 5.decembrim slēgtos aizdevumu un noguldījumu līgumus starp banku un abiem bijušajiem bankas valdes locekļiem, kuri vienlaicīgi bija arī bankas vairākuma akcionāri, kā arī ar viņiem saistītām personām, banka ir konstatējusi virkni darījumu, kas noslēgti pretēji bankas interesēm un, piemērojot bankai īpaši neizdevīgus noteikumus, kas būtiski atšķiras no nosacījumiem, uz kādiem nesaistītas puses noslēgtu šādus līgumus,» stāsta Zinkeviča. Viņa norāda, ka minētajā periodā tie faktiski ļāvuši bijušajiem valdes locekļiem iedzīvoties uz bankas rēķina.
Šādi secinājumi izriet no veiktās juridiskās un finanšu izpētes un apstākļu detalizētas un kompetentas analīzes, ko bankas uzdevumā ir veikuši gan Latvijas, gan starptautiska mēroga finanšu un juridiskie konsultanti - Londonas advokātu birojs "Herbert Smith LLP", Londonas auditorfirma "KPMG LLP" un Latvijas zvērinātu advokātu birojs "Eversheds Bitāns".
"Būtiski, ka, pēc bankas rīcībā esošās informācijas, šie līgumi tikuši slēgti, Karginam un Krasovickim atrodoties interešu konfliktā un pārkāpjot vairāku likumu normas. Līdz ar to abu bijušo bankas valdes locekļu darbībās ir saskatāmi būtiski likumā noteikto valdes locekļu pienākumu pārkāpumi, bankai nodarot ievērojamus zaudējumus. Komerclikums nosaka, ka valdes loceklim savi pienākumi jāpilda kā krietnam un rūpīgam saimniekam, un paredz arī valdes locekļu atbildību par zaudējumiem, ko tie ar savu darbību vai bezdarbību nodarījuši attiecīgajai kapitālsabiedrībai. Tādēļ bankai ir tiesības vērsties tiesā pret attiecīgajiem bijušajiem valdes locekļiem, prasot atlīdzināt tai nodarītos zaudējumus," apgalvo Zinkeviča.
Vienlaicīgi celtās prasības ietvaros banka vēršas pret Karginu un Krasovicki arī par zaudējumu atlīdzību saistībā ar 2008.gada novembrī noslēgtā ieguldījuma līguma pārkāpumiem.
Kā informē Zinkeviča, "Parex banka" nevar atklāt summu, kādu prasīts atlīdzināt, jo Kargins un Krasovickis ir bankas klienti un summas atklāšana varētu traucēt izmeklēšanas gaitu.
Finanšu un kapitāla tirgus komisijas priekšsēdētāja Irēna Krūmane atzinīgi vērtē "Parex bankas" padomes vēršanos tiesā un prasības celšanu pret bankas bijušajiem akcionāriem, kas ļaus "taisnīgi un atbilstoši likumam izvērtēt bijušo bankas akcionāru atbildību".
Arī ekonomikas ministrs Artis Kampars (JL) atbalsta "Parex bankas" ārkārtas akcionāru sapulcē pieņemto lēmumu vērsties tiesā pret bijušajiem banka valdes locekļiem. Kā biznesa portālam "Nozare.lv" stāstīja Kampars, šodien tiesā iesniegtā prasība ir valsts interešu pārstāvju konsekventas darbības rezultāts ar mērķi aizstāvēt valsts intereses un panākt taisnīgumu.
"Valsts kā bankas jaunais īpašnieks īstenoja visaptverošu auditu, veica pamatīgu juridisko analīzi, lai būtu pilnībā informēta par situāciju uzņēmumā, kurā tai pieder vairākums akciju. Šo pamatīgo un laikietilpīgo pārbaužu rezultātā ir atklājušies fakti, kas liecina, ka bankas bijušie valdes locekļi ir nodarījuši zaudējumus bankai. Valstij banka tika nodota sliktākā finanšu situācijā, nekā tas būtu situācijā, ja bankas valdes locekļi būtu ievērojuši procedūras un likumus. Mūsu pienākums ir novērst netaisnību un atjaunot likumību, tiesas ceļā atgūstot savulaik bankai radītos zaudējumus no Kargina un Krasovicka," uzsvēra Kampars.
Kargins biznesa portālam "Nozare.lv" atteicās sniegt komentārus, jo, pēc viņa rīcībā esošās informācijas, "Parex banka" tiesā nav iesniegusi oficiālu iesniegumu. Kargins vien piebilda, ka "Parex bankas" paziņojums par vēršanos tiesā pret viņu un Krasovicki ir "presings".
"Viņi nevēlas, lai mēs saņemtu no valsts naudu, kas mums pienākas," sacīja bijušais bankas akcionārs.
Jau ziņots, ka valsts bankas kapitāldaļas no Kargina un Krasovicka pārņēma 2008.gada 5.decembrī.
Patlaban "Parex bankas" 76,6% akciju īpašnieks ir Privatizācijas aģentūra, bet 19,7% akciju pieder Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankai.