Austrumeiropas valstu valūtu un akciju straujais vērtības kritums, investorus, kas paredzēja šādu notikumu attīstību, šonedēļ aplaimojis ar lielisku peļņu, vēsta The Wall Street Journal.
Šādu notikumu attīstību gaidīja hedžfondu un investīciju banku grupa, kura veica darījumus ar mērķi gūt peļņu no ekonomiskās lejupslīdes, kuru šobrīd piedzīvo Polija, Ungārija, Rumānija, Krievija, Ukraina, Kazahstāna un Baltijas valstis.
Šie investori savu uzmanību un līdzekļus koncentrēja uz tām valdībām un kompānijām, kas vēlējās aizņemties, tādējādi, nonākot situācijā, kad nauda kļūst aizvien dārgāka, padarot tās ievainojamākas.
Decembrī Goldman Sachs Group Inc stratēģi atklāja, ka viena no nozīmīgākajām viņu likmēm 2009.gadam paredzēja, ka Polijas zlots, Čehijas krona un Turcijas lira zaudēs savu vērtību pret eiro, bet Latīņamerikas valūtas saglabās savu vērtību.
Saskaņā ar WSJ pausto viedokli, nedēļas sākumā šo investoru interešu reģiona ekonomika, investoriem pārdodot akcijas un valūtas un tādējādi palielinot valstu parādus, iesoļoja jaunā globālās finanšu krīzes posmā. Piemēram, Čehijas krona piedzīvoja zemāko vērtību pret eiro kopš 2005.gada. Arī Ungārijas un Polijas valūtas būtiski zaudēja savu vērtību pret vienoto ES valūtu. Savukārt trešdien Goldman Sachs Group Inc stratēģi paziņoja, ka tie slēgs tirdzniecību ar 8 % peļņu.
«Austrumeiropas krīze, iespējams, bijusi viens no labāk aprakstītajiem un prognozētajiem notikumiem. Pēc vairākām viltus trauksmēm, beidzot sākusies īsta [krīze],» teicis investīciju kompānijas Traxis Partners LP pārstāvis Eimbers Bisats.
Viņš arī atzinis, ka veiksmīgi pelnījis, spēlējot uz valūtu vērtību kritumu un augošajām kredītu cenām Austrumeiropā.
Savukārt Londonā bāzētā hedžfondu firma Pivot Capital Management Ltd investorus drošināja spēlēt uz Latvijas valdības parāda pieaugumu. Pagājušā gada sākumā nodrošināšanās pret to, ka Latvija nepildīs savas parādsaistības par katriem 10 miljoniem eiro maksāja 127 tūkstošus eiro, bet jau gada beigās šī cena sasniedza 800 tūkstošus eiro. Savukārt šīs nedēļas sākumā – 928 eiro.
WSJ norāda, ka viens no veidiem, kā iegūt no Austrumeiropas ekonomikas lejupslīdes, bija spēlēt pret Rietumeiropas bankām, kas saistītas ar Austrumeiropu. Daudzas no šādām bankām šonedēļ tika pieminētas Moody's Investors Service ziņojumā, norādot, ka tās ir apdraudētas. Tajā skaitā Swedbank, kura ir cieši saistīta ar Baltijas valstīm un vairāk nekā 1/3 no 2007.gada peļņas pirms nodokļu nomaksas Swedbank nāca tieši no šī reģiona, informē Moody’s.