SIA Lāči pērn atvēruši vairākus veikaliņus, kas sekmējis ieņēmumu pieaugumu
Dažādu apstākļu dēļ pagājušais gads nebija viegls, bet kopumā savus plānus izpildījām un rezultātus sasniedzām, laikrakstam Dienas Bizness stāsta SIA Lāči saimnieks Normunds Skauģis.
Jaunus veikalus šogad uzņēmums pagaidām neplāno atvērt, jo jātiek galā ar esošajiem. Viena no lielākajām problēmām ir darbaspēka trūkums. N. Skauģis uzskata, ka jāsakārto esošā sistēma, lai varētu ievest darbaspēku uz noteiktu laiku.
«Svarīgs jautājums ir bezgalīgās slimības lapas. Tik daudz, cik cilvēki slimo pēdējos gados, – nezinu, vai Lāči būtu attīstījušies, ja tā būtu agrāk. Tā nav tikai mūsu uzņēmuma problēma, tā ir arī citos uzņēmumos. Algas ir legālas, tātad bezdarbnieka pabalsts ir stabils. Kāpēc lauku cilvēkam jānāk cept maizi, ja viņš pa vasaru var saņemt pabalstu un iet lasīt sēnes un ogas, un pelnīt.
Uzņēmējam ir jāmaksā par šiem slimotājiem. Ja redzu, ka notiek krāpniecība, par to ir jārunā. Valsts dod visādus labumus, bet nepastāsta, ka to maksā uzņēmējs,» stāsta Skauģis. Viņš uzskata, ka valstij jāsakārto vairākas lietas, to vidū slimības lapu jautājums, virsstundu uzskaite un apmaksa.
Runājot par viesstrādnieku ievešanu, Lāču saimnieks uzskata, ka tā ir politiska izšķiršanās un viesstrādnieku politika jāveido gudri. «Ja valsts grib šeit attīstīt ražošanu, tad, lūdzu, atbildiet, kas būs ražotāji? Es saprotu, ka gribam augstvērtīgu, modernu, industriālu ražošanu, tas ir apsveicami. Bet mums ir iespēja attīstīt arī augstas pievienotās vērtības ražošanu, kur tomēr nepieciešams roku darbs. Piemēram, maizes rūpniecībai Igaunijā ražo krāsnis. Lietuvā ražo maizes griežamās iekārtas. Šīs iekārtas ir konkurētspējīgas Eiropas un pasaules līmenī. Latvijā Peruza ražo iekārtas zivjrūpniecībai, bet maizes nozarei nepieciešamās iekārtas neražo praktiski neviens. Visās šajās rūpnīcās nepieciešami labi apmācīti darbinieki. Mēs nevarēsim Latvijā izveidot šādas rūpnīcas, ja mums nebūs resursa, kas strādā, jo valstī ir par maz cilvēku – tie ir aizbraukuši, un mums ir dzimstības bedre. Uzņēmēji attīstās, bet nav resursa – darbaspēka,» skaidro N. Skauģis. Tas pats attiecas uz sabiedrisko ēdināšanu. Uzņēmējs domā, ka nepieciešams likumos iestrādāt normu, ka viesstrādnieks Latvijā var strādāt deviņus mēnešus un pēc tam viņam jābrauc prom – tā būtu limitēta darba atļauja.
Visu rakstu Uz lauriem neguļ lasiet 25. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness.
?http://www.db.lv/diskusija/vai-latvijai-jaieved-darbaspeks-no-citam-valstim