Latvijā ar peļņu strādājuši 48 % no visiem gada pārskatus par 2005. gadu iesniegušajiem uzņēmumiem un to kopējā peļņa pieaugusi par 23.3 %. Peļņa pieaugusi par 23,3 % jeb 0.27 milj. Ls un sasniegusi 1.43 miljardus Ls. To liecina SIA Lursoft pētījums pēc Uzņēmumu reģistrā iesniegtajiem 2005. gada pārskatiem.
Veikts pētījums
"Līdz šim publicētajos Lursoft pētījumos, rēķinot Latvijas uzņēmumu kopējo peļņu, tika rādīta bilance, kurā no uzņēmumu kopējās peļņas tika atskaitīti uzņēmumu zaudējumi," skaidro SIA Lursoft valdes loceklis Ainars Brūvelis. Viņš uzsver, ka šajā pētījumā mēģināts aprēķināt Latvijas uzņēmumu kopējo peļņu, kuri finanšu gadu beiguši bez zaudējumiem. A. Brūvelis arī atgādina, ka uzņēmēji gada pārskatus pērn iesnieguši vēlāk nekā iepriekšējos gados, jo daudzi pārskatu sūtīšanai izmantoja pastu un daudzi iesnieguši pārskatus ne tikai par 2005. gadu, bet arī par iepriekšējiem gadiem, kā rezultātā arī iepriekšējo gadu ciparos ir nācies izdarīt korekcijas. Viņš norāda, ka gada pārskatus arī par iepriekšējiem gadiem Uzņēmumu reģistrā "spiež" iesniegt ne tikai normatīvo aktu bardzība (ļaunākajā gadījumā draud likvidācija), bet arī pārskatu neesamība Uzņēmumu reģistrā var būt šķērslis, lai tiktu pie ES struktūrfondu līdzekļiem.
Pieaug īpatsvars
"Pēdējo gadu laikā pelnošo uzņēmumu īpatsvars no visiem gada pārskatus iesniegušajiem ir tikai pieaudzis," secina A. Brūvelis.
Savu teikto viņš pamato ar to, ka 43 % no gada pārskatu iesniegušajiem par 2003. gadu bija strādājuši ar peļņu, kamēr 2004. gadā to īpatsvars bija jau 45 %, bet 2005. gadā tas sasniedza jau 48 %. Vēl vairāk - A. Brūvelis prognozē, ka ar peļņu strādājošo kompāniju īpatsvars tikai pieaugs.
"Tas ir arī izskaidrojams ar uzņēmumu ienākuma nodokļa likmes samazināšanu līdz 15 %, pelēkās ekonomikas spēlētāju pakāpenisku pāreju uz balto, daļa uzņēmumu savu izaugsmi balsta uz savu nopelnīto, arī nodokļu administrācijas nodokļu nomaksas kontroli, kā arī iecerēto sākumdeklarēšanos," atzīst A. Brūvelis. Kā vēl vienu būtisku faktu viņš min to, ka, izmaksājot nopelnīto (par kuru ir samaksāts 15 % lielais uzņēmumu ienākuma nodoklis) dividendēs fiziskajām personām, par to saņemšanu nav jāmaksā ne socnodoklis, ne arī iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Tāpat sava nozīme ir arī IKP pieaugumam un arī ES struktūrfondu līdzekļiem, atgādina A. Brūvelis. Lai arī ik gadu pieaug uzņēmumu kopējā peļņa, tomēr aug arī zaudējumu kopsumma. SIA Lursoft pētījumā konstatēts, ka, piemēram, 2004. gadā uzņēmumu zaudējumu kopējais apjoms bija ap 401 milj. Ls, bet 2005. gadā jau pārsniedza 527 milj. Ls.
Pieaug avansa lielums
Brūvelis pieļauj, ka visu minēto iemeslu dēļ arī nākamajos gados tīrās peļņas apjoms vēl vairāk pieaugs. Tiesa, viņaprāt, tīrās peļņas pieaugums varētu būt vēl straujāks, ja vien normatīvie akti neliktu katru mēnesi uzņēmumam, kurš vēl nav guvis un arī nevar zināt, vai tam būs peļņa, maksāt peļņas nodokļa avansa maksājumus pēc iepriekšējā gadā gūtās peļņas (ik mēnesi 1/12 daļa no iepriekšējā gadā gūtās peļnas + refinansēšanās likme (šogad 7 %)).
Viņš arī atzīst, ka, negūstot peļņu, ir jāpiepūlas no valsts atdabūt pārmaksāto peļņas nodokļa avansa maksājumu summu, kas pēc būtības ir uzņēmēju bezprocenta kredīts valstij. "Manuprāt, nav godīgi iepriekšējā gadā peļņu guvušam uzņēmumam ne tikai paaugstināt, bet vispār noteikt peļņas nodokļa avanasa ikmēneša maksājumus, jo valsts jau negarantē, ka uzņēmums strādās ar peļņu," uzsver A. Brūvelis. Savu teikto viņš pamato ar to, ka 2006. gadā ik mēnesi peļņas nodokļa avansa maksājumos, pēc SIA Lursoft aprēķiniem, uzņēmēji maksāja ap 19 milj. Ls, kopumā gadā 220 milj. Ls.
"Tādējādi šie apgrozāmie līdzekļi neatkarīgi no tā, vai 2006. gadā bija vai nebija peļņa, tika izņemti no biznesa," skaidro A. Brūvelis. Viņš gan norāda, ka pērn ir pieaugušas gan darbaspēka, gan citu resursu un izejvielu izmaksas, kas biznesa vajadzību pēc naudas tikai palielināja, vēl jo vairāk, ja tika realizēti attīstības projekti. Viņaprāt, Latvijai būtu jāpārņem daudzās Eiropas valstīs praktizētā kārtība, kad ienākuma nodoklis tiek maksāts pēc gala rezultāta.
Cipari var mainīties
Viņš gan vienlaikus atzīst, ka pētījumā nav vērtēts, cik liela ir peļņa, jo tā var būt gan dažu desmitu milj. Ls, gan daži Ls. A. Brūvelis arī pieļauj, ka kopējais pelnošo uzņēmumu skaits varētu būt arī lielāks, jo daļa no uzņēmumiem savus gada pārskatus nav iesnieguši.
Pelnošākie pelnīs vēl vairāk
Lielākie Latvijas pelnītāji 2005. g. prognozē, ka 2006. g. to peļņa būs vēl lielāka, taču konkrētus skaitļus nosauc retais.
To liecina Db veiktā lielāko peļņu uzrādījušo kompāniju aptauja.
Skaitļus vēl neatklāj
Neraugoties uz augošo konkurenci telekomunikāciju nozarē, telekomunikāciju un mobilo sakaru uzņēmumi un komercbankas arvien ir vieni no vairāk pelnošiem valstī.
Abi lielie mobilo sakaru operatori - SIA Latvijas Mobilais telefons (LMT) un SIA Tele 2 - neatklāj provizoriskos aizvadītā gada rezultātus. Uzņēmumi gan uzsver, ka rezultāti ir ļoti labi un atbilst prognozētajiem. "LMT 2006. gadā ir sasniedzis uzstādītos mērķus, ievērojami palielinot klientu skaitu, strauji attīstot UMTS tīklu un ieviešot jaunus pakalpojumus, kā arī sasniedzot plānoto apgrozījumu un peļņu," norādīja 2005. gada Latvijas vispelnošākās kompānijas (tīrā peļņa - 56.4 milj. Ls) SIA LMT viceprezidents Andris Forstmanis.
Rezultāti esot ļoti labi
Arī fiksēto telekomunikāciju uzņēmums Lattelecom pēc provizoriskajiem rezultātiem 2006. gadā strādājis ar lielāku peļņu nekā 2005. gadā, kad tā sasniedza 34.7 miljonus latu. "Rezultāti ir ļoti labi. Jau otro gadu Lattelecom grupai izdodas panākt apgrozījuma pieaugumu. To ietekmējuši lēmumi vairāk pievērsties IT pakalpojumu sniegšanai, kas saistīts ar to, ka fiksēto elektronisko sakaru pakalpojumu rentabilitāte konkurences ietekmē krītas," norāda 2005. gada ceturtā vispelnošākā (tīrā peļņa - 32.4 milj. Ls) SIA Lattelecom valdes priekšsēdētājs Nils Melngailis. Patlaban Lattelecom vēl apkopo finanšu rezultātus, bet prognozes liecina, ka apgrozījums uzņēmumam būs audzis par aptuveni 6 - 8% jeb līdz aptuveni 144 miljoniem latu.
Ceturtdaļmiljards
Latvijas banku peļņa pērn sasniegusi 266.6 milj. Ls, kas ir par 38 % lielāka nekā pirms gada. Šogad baņķieri lēš peļņas mērenāku kāpumu. Latvijas Bankas apkopotie operatīvie dati liecina, ka Latvijas banku peļņa pērn bijusi par 73.6 milj. Ls lielāka nekā 2005. gadā. Procentuālais un absolūtos skaitļos pieaugums pērn bijis mazāks nekā pirms gada, kad peļņa pieauga par 71.5 % jeb 80.57 milj. Ls. Pagaidām Latvijas lielākās bankas atsevišķi par saviem pagājušā gada peļņas rādītājiem informāciju nesniedz. Spriežot pēc 9 mēnešu provizoriskiem rādtājiem, lielo banku peļņa uzrāda dažādas tendences. Lai gan banku nozare kopumā uzrāda peļņas kāpumu, tomēr vismaz 9 mēnešos banku pelnītspēja bija nedaudz sarukusi. Piem., SEB Unibanka, kas 2005. gadā Latvijā visvairāk pelnošo uzņēmumu vidū bija otrajā vietā, pērn 9 mēnešos uzrādīja 5 % peļņas kāpumu, līdz 32.4 milj. Ls, bet tās pelnītspējas rādītāji saruka.
Tāpat bija ar Hansabanku, kas pelnošo uzņēmumu topā ieņēma trešo vietu, pērn deviņos mēnešos sasniedza 45.8 milj. Ls peļņu, uzrādot 53 % kāpumu. Savukārt 6. vietā 2005. gada topā esošā Parex banka pērn 9 mēnešos uzrādīja peļņas kritumu par gandrīz 16 %, līdz 16 milj. Ls. Tiesa, Parex banka pērn gada nogalē pārdeva daļu savu lielāko īpašumu, tāpēc nav izslēgts, ka arī šie darījumi daļēji ietekmēs peļņas rādītāju. Pēc pērnā gada 9 mēnešu rādītājiem, trešā un ceturtā lielākā peļņa bija Rietumu bankai (uzņēmumu topa 8. vieta) un Aizkraukles bankai (uzņēmumu topa 12. vieta), kurai peļņas kāpums uzrādīja 52.4 %.
Bankas pelnīs vēl vairāk
Provizoriskie 2006. gada peļņas dati liecina par to, ka bankām 2006. gads ir bijis straujas izaugsmes gads, atzina 2005. gadā otrā vispelnošākā uzņēmuma (tīrā peļņa - 40.3 milj. Ls) SEB Unibankas prezidents Viesturs Neimanis. "Rezultātu tirgū kopumā un arī SEB Unibanku ietekmējusi straujā ekonomikas izaugsme un iedzīvotāju pieaugošais optimisms, kā arī aizvien pieaugošā banku pakalpojumu izmantošana - gan kreditēšanā, gan ieguldījumu, gan arī elektronisko pakalpojumu jomā,"tā SEB Unibankas prezidents V. Neimanis arī piebilda: banku peļņu rādītāji tiešām jāvērtē kā ievērojami, bet vienlaikus ikvienas bankas attīstība ir iespējama, veicot nozīmīgas investīcijas. "Ja vērtējam SEB Unibankas datus kopš 1998. gada, redzams, ka šo gadu laikā visa SEB Unibankas peļņa pēc akcionāru lēmuma tika investēta bankas tālākā attīstībā, lai klientiem tiktu radīta labvēlīga vide finanšu pakalpojumu saņemšanai. ·āda izaugsme ļauj bankām veicināt arī jaunu darba vietu rašanos, mazināt darbaspēka aizplūšanu no valsts, līdz ar to nodrošinot arī visas ekonomikas augšupeju," rezumēja SEB Unibankas prezidents.
Jāatzīst, ka absolūtos skaitļos pieaugums 2007. gadā, visticamāk, saglabāsies, procentuālais peļņas pieaugums vairs nebūs tik ievērojams - banku peļņa 2007. gadā, visticamāk, varētu būt par 25% lielāka nekā 2006. gada visa banku sektora peļņa, lēsa V. Neimanis.
Pārsitīs rekordu
2005. gada 10. vispelnošākais -valsts mežu apsaimniekotājs valsts a/s Latvijas valsts meži sastādot 2006. gada budžetu, prognozēja, ka 2006. gada tīrā peļņa pārsniegs 35 milj. Ls, bet 2005. gadā - bija 22.95 milj. Ls apmērā. Ja šī uzņēmuma prognoze piepildīsies, tad valsts mežu apsaimniekotāja tīrā peļņa būs vislielākā uzņēmuma darbības laikā.