Latvijas Krājbankas Investīciju pārvaldes Galvenās analītiķes Olgas Ertuganovas finanšu tirgus apskats.
Baltijas akciju tirgus
Latvija
Lietuva
Viļņas fondu tirgus arī noslēdza nedēļu zemāk par iepriekšējās nedēļas līmeņiem. Līdzīgi kā iepriekšējā nedēļā visaktīvāk tika tirgotas Lifosa akcijas, kuru cena samazinājās vēl par 11%. Rezultātā, no virsotnes, kas tika sasniegta 10. jūlijā, minerālmēslu ražotāja vērtspapīru cena samazinājās par vairāk nekā 30%. Aizvadītajā nedēļā kļuva zināms, ka Lifosa izsniegs mātes uzņēmumam «EvroHim» kredītu par summu $140 miljn. Aizvadītajā nedēļā, pēc jūlija atskaišu publicēšanas, ievērojamu kāpumu par 9.6% uzrādīja Klaipėdos nafta akciju kotējumu. Pozitīvu dinamiku uzrādīja banku sektora vērtspapīri. Ukio bankas akciju cena pieauga par 3% pēc labu peļņas rezultātu publicēšanas par šā gada pirmajiem 7 mēnešiem. Siauliu bankas akciju kotējumi arī pieauga par 1.1%.
Igaunija
Igaunijas fondu indekss turpina augt jau 3. nedēļu pēc kārtas. Visstraujāk pieauga Baltika akciju cenas - par 9%. Igaunijas indeksa OMX Tallinn kāpumu veicināja Ekspress Group, Olympic Entertainment Group, Arco Vara akciju kotējumu pacēlums. Par krišanos līderi kļuva Järvevana akcijas: nedēļas laikā kompānijas vērtspapīru kotējumi samazinājās par 16.7%. Tajā pašā laikā Merko Ehitus akcijas uzrādīja ievērojamu kāpumu par 5.93%. Atgādināsim, ka no 1. augusta Igaunijas celtniecības kompānija Merko Ehitus tika restrukturizēta. Visas kompānijas saistības un visi aktīvi, kā arī kompānijas brends tika nodoti jaunai kompānijai, bet visi aktīvi un visas saistības, kas saistītas ar kriminālprocesu, pieder Järvevana. Peļņas samazināšanās par 14.8% izraisīja Eesti Ehitus kotējumu krišanos par 5.2%.
Krievijas akciju tirgus
Aizvadītajā nedēļā Krievijas akcijas centās atspēlēt iepriekšējo nedēļu kritumu. Interesanti, ka visas akcijas, kas ietilpst MSVB indeksa sastāvā, uzrādīja pozitīvu pieaugumu. Rezultātā, MSVB indekss pieauga par 7.4%, RTS indekss uzrādīja pieticīgāku kāpumu, proti, 3.6%.
Kara darbības pārtraukšana Osetijā un situācijas ar Mičelu noskaidrošana pozitīvi ietekmēja tirgošanos dinamiku. Īpaši spēcīgu dinamiku uzrādīja valsts kompāniju akcijas: Gazprom un Sberbank vērtspapīru cenas pieauga par vairāk nekā 9%.
Mērenāka naftas kotējumu samazināšanās pozitīvi ietekmēja naftas un gāzes sektora akcijas: Tatņefķ akciju cena pieauga par 9.2%, Surgutņefķegaz - par 8%, Rosņefķ – par 4.4%.
Ir jāatzīmē Norniķeļa kotējumu kāpumu par 9.2%: neskatoties uz samazināšanos izejvielu tirgos, niķeļa cenas nedēļas laikā pieauga par 3%.
Maz ticams, ka šajā nedēļā Krievijas emitentu akcijas uzrādīs tik pat spīdošus rezultātus. Pēdējie politiskie notikumi un valsts iejaukšanās privātā sektorā negatīvi ietekmēja Krievijas akciju investīciju pievilcīgumu. Domājams, ka ārzemju kapitāla aizplūdums turpināsies, kas savukārt ietekmēs Krievijas indeksu dinamiku.
Starptautiskie fondu tirgi
ASV
Aizvadītajā nedēļā pasaules vadošie fondu tirgi uzrādīja dažādus rezultātus. Iespaidīgi mazumtirdzniecības kompāniju finanšu rādītāji un naftas kotējumu samazināšanās ļāva plašā tirgus indeksam S&P 500 noslēgt nedēļu ar nelielu plusu, proti, 0.15%, Nasdaq Composite uzrādīja vēl iespaidīgāku kāpumu par 1.59%, tajā pašā laikā indekss Dow Jones samazinājās par 0.63%.
Divu lielo Amerikas mazumtirgotāju peļņa - J.C. Penney un Kohl's - pārsniedza analītiķu prognozes, uz kā fona kompāniju akciju cenas pieauga par vairāk nekā 10%. Kopā ar cenu samazināšanos naftai tas izraisīja visa mazumtirdzniecības sektora kotējumu kāpumu. Tajā pašā laikā salīdzinoši zemi naftas kotējumi turpina negatīvi ietekmēt enerģētikas kompāniju indeksu, kas aizvadītajā nedēļā samazinājās vēl par 0.8%. Tādejādi, no virsotnes, kas tika sasniegta šā gada maijā, enerģētikas kompāniju kotējumi samazinājās jau par 20%.
Vislielāko samazinājumu – par 2.8% - uzrādīja finanšu sektora akcijas. Virkne ietekmīgo analītiķu samazināja rekomendācijas attiecībā uz lielāko Amerikas banku akcijām, norādot uz tālāko peļņas samazināšanos un kredītu zaudējumu palielināšanos. Nedēļas laikā Lehman Brothers akciju kotējumi samazinājās par 13%, Morgan Stanley - par 9.2%, JPMorgan Chase un Goldman Sachs – par 7.3%. Interesanti, ka aizvadītajā nedēļā banku sektors “atzīmēja” pietiekoši nozīmīgu notikumu – kredītu zaudējumi un sektora norakstīšana sasniedza $500 miljardus. Šī situācija ļauj izteikt prognozes, ka 2008. –2009. gadu laikā šī summa var pārsniegt $1 triljonu, tādēļ, neskatoties uz ļoti pievilcīgiem cenu līmeņiem, investēt finanšu sektora akcijās ir diezgan riskanti.
Eiropa
Aizvadītajā nedēļā Eiropas kopējais indekss Dow Jones Stoxx 600 samazinājās par 0.7%. Cenu kritums izejvielu tirgū un straujš aviopārvadātāju un mazumtirgotāju kotējumu kāpums ierobežoja samazināšanos Eiropas tirgos. ASV dolāra nostiprināšanās attiecībā pret eiro palielina Eiropas kompāniju apgrozījuma līmeni “dolāru” valstīs, kas kopā ar naftas kotējumu samazināšanos ļāva sektora akciju cenām pieaugt par 6.1%.
Tajā pašā laikā cenu samazinājums metāliem negatīvi ietekmēja kalnrūpniecības kompāniju kotējumus: Rio Tinto un BHP Billiton akciju cenas samazinājās attiecīgi par 4.1% un 3.4%, bet kopumā pēdējo trīs mēnešu laikā šo kompāniju akciju cenas samazinājās par vairāk nekā 30%. Naftas giganta BP vērtspapīru vērtība samazinājās par 2.2%. Interesanti, ka tajā pašā laikā Vestas Wind akciju cenas pieauga par 7.3% uz augošā pieprasījuma pēc alternatīviem enerģijas avotiem fona.
Āzija
Samazinājums izejvielu tirgos un ekonomiskā pieauguma tempu palēninājums Āzijas valstīs izraisīja Āzijas indeksa MSCI Asia Pacific samazināšanos par 2.4%. Aizvadītajā ceturksnī Japānas IKP samazinājās par 2.4%, rūpniecisks kāpums Ķīnā sasniedza zemāko līmeni pēdējo 17 mēnešu laikā, kas negatīvi ietekmēja Āzijas fondu tirgus. Par samazināšanos līderi atkal kļuva Ķīnas indekss CSI 300 Index, kas nedēļas laikā zaudēja 6%. Pirmdien indeksa zaudējumi sastādīja vēl 5.35%, tādējādi, šogad investori Ķīnas kompāniju akcijās zaudēja jau 56%.
Šajā nedēļā lielākās Amerikas korporācijas pabeidz publicēt finanšu atskaites par otro ceturksni. Home Depot un Hewlett-Packard pabeidz atskaišu sezonu. Ņemot vērā faktu, ka banku peļņas samazinājumu par vairāk nekā 90% diktēja tirgus, tajā laikā, kad ne finanšu kompāniju peļņas kāpums pat pārsteidza investoru gaidas, atskaišu sezonas noslēgums var pozitīvi ietekmēt tirgus dinamiku šajā nedēļā. Tajā pašā laikā tiks publicēta diezgan svarīga statistika par rūpniecisko sektoru un nekustamā īpašuma tirgu ASV, kas var ienest savas izmaiņas tirgošanās norisē. Otrdien tiks publicēti vācu ekonomisko noskaņu indeksa ZEW līmeņi. Katrā gadījumā pēdējie ekonomiskie dati liecina par to, ka pasaules lielākās ekonomikas – ASV, Eirozona, Lielbritānija un Japāna – atrodas uz recesijas sliekšņa, kas neļauj cerēt uz drīzu fondu tirgus atjaunošanos.
Izejvielu tirgi
Metāli
ASV dolāra nostiprināšanās turpina ietekmēt izejvielu tirgus. Īpaši lielu samazināšanos demonstrēja zelta kotējumi, kas pirmo reizi kopš pagājušā gada oktobra samazinājās zemāk par $800 līmeni. Tādējādi, pēdējā mēneša laikā zelta cenas samazinājās par 20%.
Nafta
Naftas kotējumi atkal samazinājās, tomēr cenu samazināšanās bija mērenāka nekā iepriekšējās nedēļās. Nav izslēgts, ka naftas cenas turpinās mazināties uz augošā ASV dolāra fona. 9. septembrī notiks OPEC dalībvalstu sēde, kurā, iespējams, tiks pārskatīti naftas ieguves līmeņi uz samazināšanos pusi, kas neapšaubāmi apstādinās naftas kotējumu krišanos.
Valūtas tirgus
Amerikas valūta turpina strauji augt attiecībā pret eiro, noslēdzot nedēļu 1.4678 EURUSD līmenī. Ekonomiskās aktivitātes mazināšana Eirozonā, Japānā un Lielbritānijā kopā ar pietiekoši labiem ASV makroekonomiskiem datiem izraisīja pamata konkurentu vājināšanos attiecībā pret ASV dolāru.
Lats nedaudz nostiprinājās attiecībā pret eiro, kā rezultātā EURLVL šobrīd atrodas Latvijas Bankas noteiktā koridora vidū. ASV dolāra nostiprināšanās attiecībā pret eiro arī izraisīja lata kursa krišanos attiecībā pret Amerikas valūtu.