Latvijas Krājbankas Investīciju pārvaldes Galvenās analītiķes Olgas Ertuganovas komentārs par finanšu tirgiem.
Baltijas akciju tirgus
Latvija
Aizvadītajā nedēļā OMX Riga indekss uzrādīja mērenu kāpumu par 0.97%, ko veicināja Liepājas Metalurgs, Latvijas Krājbanka un Olainfarm akciju kotējumu pieaugums. Neskatoties uz peļņas samazināšanos pirmajā pusgadā, Liepājas Metalurgs akciju cenas pieauga par 12.1%. Vienlaicīgi uzņēmuma vadība paziņoja par apgrozījuma pieaugumu; uzņēmuma attīstībā tika investēti vēl LVL 0.7 mln. Tirdzniecības aktivitāte Rīgas Fondu biržā aizvien paliek zemajā līmenī, vairums akciju cenas nemainījās. Pēc kāpuma augusta pirmajā puse, pietiekoši lielu samazināšanos uzrādīja Grindeks akcijas.
Lietuva
OMX Vilnius indekss uzrādīja ievērojamu kāpumu par 7%. Virknei akciju, tai skaitā arī Apranga, cenas pieauga par vairāk nekā 10%. Iespaidīgu kāpumu demonstrēja banku sektora akcijas: Siauliu bankas un Ukio bankas vērtspapīru cenas pieauga attiecīgi par 10.6% un 9.5%. Atkal visaktīvāk tika tirgotas Lifosa akcijas, kuru kotējumi iepriekšējā nedēļā uzrādīja kāpumu par 6.7%. Nedēļas sākumā uzņēmuma vadība paziņoja par strauju apgrozījuma un ieņēmumu pieaugumu, kas izraisīja investoru interesi par minerālmēslu ražotāja akcijām, kas kļuva ievērojami lētākas. Par pirmā pusgada rezultātiem atskaitījās uzņēmuma Sanitas vadība: apgrozījums pieauga par 16,1%, bet peļņa samazinājās par 6,2%. Neskatoties uz jauktiem rādītājiem, uzņēmuma akcijas uzrādīja kāpumu par 6.4%.
Igaunija
Igaunijas fondu tirgus turpina augt jau ceturto nedēļu pēc kārtas. Atkal starp kāpuma līderiem ir jāatzīmē Baltika akcijas, kuru cena pieauga par 12.2%. Aizvadītājā nedēļā kompānija paziņoja par darbības paplašināšanos uz Rietumiem: tagad Eiropas vadošais veikalu tīkls Peek&Cloppenburg piedāvās Mosaic kolekcijas. Igaunijas indeksa OMX Tallinn kāpumu veicināja arī Merko Ehitus, Olympic Entertainment Group akciju cenu kāpums, un Ekspress Group, Olympic Entertainment Group un Tallink Grou kotējumu pieaugums. Tajā pašā laikā Arco Vara kotējumi uzrādīja samazināšanos par 3.5%.
Krievijas akciju tirgus
Pēc iepriekšējās nedēļās mērenā kāpuma Krievijas fondu tirgus atkal atgriezās samazinājuma zonā. Aizvadītajā nedēļā RTS zaudēja 4.7%, bet MSVB indekss uzrādīja vēl lielāku samazinājumu – par 5.9%. Ģeopolitiskais saspīlējums turpina ietekmēt Krievijas fondu tirgu. Nepārsteidz fakts, aizvadītajā nedēļā vienu no lielākiem samazinājumiem demonstrēja Gazprom akciju kotējumi: politiskie notikumi vispirms samazina valsts kompāniju akciju pievilcību. Turklāt Gazprom atkal paziņoja par investīciju programmas palielināšanu, kas pozitīvi ietekmē attīstības perspektīvas ilgtermiņā, bet naudas plūsmu samazināšanās mazina kompāniju akciju pievilcību īstermiņā.
Gazprom kotējumu pazemināšanās aizvilka sev līdzi visu naftas un gāzes sektoru. Krišanās pastiprinājās pēc ievērojamās naftas kotējumu pazemināšanās piektdien. Saskaņā ar nedēļas rezultātiem, Gazprom akciju cena samazinājās par 9.9%, Rosņefķ akciju cenas – par 7.7%, LUKOIL - par 5.4%.
Līdzīgi kā visā pasaulē, pazeminājās banku sektora akciju cenas. Tomēr Sberbank uzrādīja ievērojamu peļņas kāpumu jūlijā, kas ierobežoja Sberbank un VTB kotējumu krišanos, kas nedēļās laikā pazeminājās nedaudz vairāk par 4%.
Aizvadītajā nedēļā kļuva zināms, kas Severstaļ plāno iegādāties Amerikas ogļu kompāniju PBS Coals par 1.3 mljrd. dolāriem. Kaut gan kopumā tirgus pozitīvi uztvēra šo darījumu, darījuma summa šķita pārmērīgi augsta, kas arī izraisīja cenu pazemināšanos Severstal akcijām.
Situācija Krievijas fondu tirgū paliek saspīlēta. No vienas puses tirgus cenšas sataustīt dzelmi, un daudzi investori jau ir gatavi investēt Krievijas akcijās. Tomēr, no otras puses lielie ārzemju investori turpina atbrīvoties no Krievijas emitentu akcijām. Tomēr kara darbības Gruzijā un valsts iejaukšanās privātajā biznesā ievērojami samazināja Krievijas tirgus investīciju pievilcību.
Starptautiskie fondu tirgi
ASV
Aizvadītajā nedēļā pasaules vadošie fondu indeksi uzrādīja līmeņu pazemināšanos. Pieaugusī nenoteiktība ap turpmākām ASV lielāko hipotēku aģentūru attīstības perspektīvām un naftas kotējumu kāpums izraisīja nelielu Amerikas indeksu krišanos: plašā S&P 500tirgus indekss zaudēja 0.5%, Dow Jones - 0.3 %, bet Nasdaq Composite samazinājās par 1.5%.
Par krišanos līderiem Amerikas fondu tirgū kļuva finanšu sektora akcijas. Freddie Mac un Fannie Mae akciju kotējumi strauji samazinājās attiecīgi par 52% un 37%. Kredītportfeļa kvalitātes pasliktināšanās kopā galveno finanšu rādītāju krišanos raisa bažas, ka uzņēmumiem būs jāpiesaista kapitāls. Privātie investori cenšas pēc iespējas ātrāk pārdot uzņēmuma akcijas, tādējādi, kapitāla palielināšana būs iespējama vienīgi ar valsts līdzdalību.
Uz spekulāciju fona par daļējo Freddie Mac un Fannie Mae nacionalizāciju par 19% samazinājās Sovereign Bancorp akciju cenas: vienas no lielākām ASV bankām līdzdalība hipotekāro aģentūru kapitālā sastāda $623, tomēr, neseno notikumu dēļ tā var praktiski zaudēt savu vērtību.
Tikpat strauji samazinājās American International Group akciju kotējumi pēc tam, kad Goldman Sachs analītiķi paziņoja par to, ka ASV lielākai apdrošināšanas kompānijai būs jāpiesaista papildus kapitāls, lai segtu kredītu zaudējumus.
Tajā pašā laikā jaunumu par to, ka Korejas banka Korea Development Bank plāno iegādāties pamatīgu Lehman Brothers akciju daudzumu, vairoja optimismu tirgū. Viens no vispazīstamākajiem investoriem Vorens Baffets savā intervijā televīzijas kanālam CNBC paziņoja, ka Amerikas akcijas tagad ir pievilcīgākas nekā pirms gada, kas, savukārt, ierobežoja krišanos Amerikas fondu tirgos.
Rallijs izejvielu tirgos izraisīja naftas, gāzes un ieguves kompāniju akciju kāpumu. ASV lielākā enerģētikas kompānija Exxon Mobil uzrādīja kāpumu par 4.2%. Tajā pašā laikā cenu kāpums naftai negatīvi atspoguļojās patērētāju sektora kotējumos. Vienu no straujākajiem sazinājumiem uzrādīja Ford akcijas, kuru cena nedēļas laikā samazinājās par 13%.
Eiropa
Eiropas indeksi samazinās jau otro nedēļu pēc kārtas. Naftas cenu kāpums izraisīja mazumtirdzniecības kompāniju un automobiļu ražotāju kotējumu samazināšanos: BMW akciju cenas samazinājās par 3.2%, Porsche – par 2.4%.
Līdzi kā ASV, par krišanās līderiem kļuva finanšu sektora akcijas. Pirms jaunā atskaites perioda sākuma pasaules lielāko banku analītiķi sacenšas, pareģojot savu konkurentu zaudējumus, kas negatīvi ietekmē pasaules banku sektora kotējumus. Īrijas bankas Anglo Irish akciju cenas samazinājās par 15%, Britu Royal Bank of Scotland - par 5.2%. Kopumā Eiropas sektora akcijas nedēļas laikā samazinājās par 4%, tādējādi, kopējie zaudējumi kopš gada sākuma sasniedza 32%.
Uz cenu kāpuma fona metāliem un izejvielām pasaules lielākās ieguves kompānijas BHP Billiton akciju cenas sadārdzinājās par 11%, vadošā tērauda ražotāja ArcelorMittal akcijas – par 3.5%.
Āzija
Āzijas emitentu akciju cenas turpina samazināties jau ceturto nedēļu pēc kārtas. Pietiekoši vāji ASV makroekonomiskie dati – vairumtirdzniecības cenu kāpums, samazināšanās nekustamā īpašuma tirgū un iedzīvotāju pirktspējas samazināšanās – negatīvi ietekmēja Āzijas tehnoloģisko kompāniju kotējumus. Samsung Electronics akciju cenas samazinājās par 4%. Cenu kāpums naftai izraisīja kotējumu samazinājumu Āzijas avio sektorā: Singapore Airlines akciju cena samazinājās par 2.5%, Korean Air Lines - par 7.4%. Vakar Āzijas indeksi uzrādīja kāpumu, kam par iemeslu kalpoja naftas kotējumu samazināšanās.
Šī nedēļa ir piesātināta ar svarīgu informāciju no ASV: precizēti dati par IKP izmaiņām otrajā ceturksnī, jauni dati par ilgstošās lietošanas precēm un noskaņām patērētāju sektorā ļauj novērtēt situāciju ASV ekonomikā. Ja gada IKP pieaugums ASV izrādīsies lielāks par iepriekš prognozēto, tad Amerikas indeksi var atgriezties kāpuma zonā. Neapšaubāmi investori turpinās sekot līdzi notikumu attīstībai ap hipotēku aģentūrām Freddie Mac un Fannie Mae. Jebkurā gadījumā, pēdējie ASV finanšu sektora jaunumi neļauj cerēt uz ievērojamu drīzu fondu tirgus atjaunošanos.
Izejvielu tirgi
Metāli
ASV dolāra kursa samazināšanās izsauca metālu kotējumu lēcienu prom no lokāliem minimumiem. Cenas varam un cinkam pieauga par vairāk nekā 4%, ievērojamu kāpumu par 8% uzrādīja niķeļa kotējumi.
Nafta
Aizvadītajā nedēļā naftas kotējumi uzrādīja lielu nepastāvīgumu. Nedēļas laikā naftas cenas uzrādīja kāpumu, bet piektdien samazinājās par vairāk nekā 5%. Šo samazināšanos izraisīja Amerikas dolāra kursa pieaugums, kā arī BP kompānijas naftas piegāžu atjaunošana caur Gruziju. Kopumā, nedēļās laikā naftas kotējumi uzrādīja kāpumu. Tomēr daudzi investori sagaida, ka tuvākajā laikā naftas cenas var samazināties un sasniegt līmeni zemāku par 100$ par barelu, ko izraisīs pieprasījuma samazināšanās pēc naftas ASV, pieaudzis pieprasījums pēc alternatīvās enerģijas avotiem, kā arī OPEC valstu naftas ieguves palielināšana.
Valūtas tirgi un procentu likmes
Aizvadītajā nedēļā ASV dolāra kurss nedaudz samazinājās attiecībā pret eiro, ko veicināja spekulācijas par to, ka Bens Bernanke negrasās tuvākajā laikā paaugstināt bāzes likmi. Lejupslīde ASV nekustamā īpašuma tirgū un Amerikas ekonomikas palēnināšanas perspektīvas neļāva Amerikas valūtai turpināt kāpumu attiecībā pret pamata konkurentiem.
Lata kurss attiecībā pret eiro palika Latvijas Bankas noteiktā koridora vidus līmenī, nedēļās laikā uzrādot ļoti mazu samazināšanos. Uz ASV dolāra krišanās attiecībā pret Eiropas valūtu fonā valūtu pāris USDLVL nedaudz samazinājās. Situācija latu tirgū paliek stabila, kas ļauj RIGIBOR likmēm palikt salīdzinoši zemos līmeņos.