Latvijas Krājbankas Investīciju pārvaldes Galvenās analītiķes Olgas Ertuganovas komentārs par finanšu tirgiem.
Baltijas akciju tirgus
Latvija
Aizvadītājā nedēļā Baltijas fondu indeksi uzrādīja dažādu dinamiku. Indekss OMX Riga samazinājās par 0.49%, ko izraisīja Olainfarm, SAF Tehnika, Latvijas Kuģniecība un Latvijas Gāze kotējumu kritums. Nedēļas laikā Olainfarm akcijas kļuva par 5.26% lētākas uzņēmuma vājo pārskatu dēļ. Farmaceitiskā uzņēmuma peļņa pirmajā pusgadā samazinājās par 735 tūkst. latu augstu mārketinga izdevumu dēļ. Lielāko daļu Rīgas Fondu biržas apgrozījuma veidoja darījumi ar Latvijas Kuģniecība akcijām. Aizvadītajā nedēļā kompānija atskaitījās par pirmo pusgadu, uzrādot peļņas samazināšanos par 34% salīdzinājumā ar pagājušā gada analoģisko periodu. Neskatoties uz to Latvijas kuģniecība akciju kotējumi uzrādīja nelielu samazināšanos. Tirgum lika vilties arī Latvijas Gāze peļņa, kas salīdzinājumā ar pirmo pusgadu samazinājās par 90%.
Latvijas Balzams akciju cenas pakāpās par 32.1%, uzrādot labāko rezultātu Baltijas emitentu vidū. Pēc pirmā ceturkšņa zaudējumiem uzņēmums atkal uzrādīja kaut nelielu, bet peļņu. Ugunsgrēks uzņēmuma noliktavā neietekmēja akciju kotējumus nedēļas beigās.
Lietuva
Indekss OMX Vilnius arī uzrādīja samazināšanos – par 1.1%. Visvairāk darījumu tika noslēgti ar Ukio bankas akcijām, aktīvi tika tirgotas arī Siauliu bankas akcijas. Banku sektora vērtspapīru cenas samazinājās attiecīgi par 4% un 1%. Aizvadītajā nedēļā minerālo mēslojumu ražotājs Lifosa publicēja darbības rezultātus par pirmo pusgadu. Neskatoties uz peļņas un apgrozījuma rādītāju uzlabošanos, kompānijas akciju cena samazinājās par 6.9%. Lielu kāpumu par 29.4% demonstrēja Utenos Trikotazas akcijas.
Igaunija
Igaunijas fondu indekss turpina augt: šajā nedēļā par 2.4%. Starp kāpuma līderiem ir jāatzīmē Tallink Group akcijas, kuru kotējumi pakāpās par 12.3%. Pirmdien uzņēmuma akciju cena pieauga vēl par 7.8%. Bez šaubām Tallink Group vērtspapīri bija par daudz pārpārdoti, kas izskaidro tik strauju kāpumu bez nopietnu ziņu klātbūtnes.
Ievērojamu kāpumu par 12% uzrādīja arī Tallinna Kaubamaja un Ekspress Group akcijas. Investori turpina pārdot Järvevana akcijas, kuru cena aizvadītajā nedēļā samazinājās vēl par 12.8%.
Krievijas akciju tirgus
Arī aizvadītajā nedēļā Krievijas fondu tirgus turpināja kristies. Pārskata periodā RTS indekss samazinājās par 3.26%, MMVB indekss demonstrēja pieticīgāku samazinājumu par 1.87%.
Atšķirībā no pasaules fondu tirgiem Krievijā banku sektora akcijas demonstrēja strauju kotējumu krišanos. Sasprindzinājums starp Krieviju un Rietumiem var negatīvi ietekmēt Krievijas banku sektoru. Turklāt, no 1. septembra Krievijas Banka paaugstina obligāto rezervju normu, kas arī ietekmēja banku vērtspapīru kotējumus.
Dažādu dinamiku uzrādīja naftas un gāzes sektora akcijas. Rosņefķ akciju kotējumi demonstrēja iespaidīgu kāpumu par 5.1%. Kompānijas peļņas gada pieaugums otrajā ceturksnī sastādīja 153%, pārsniedzot tirgus prognozes, kas kopā ar cenu kāpumu naftai pozitīvi ietekmēja sektora kotējumus. Arī LUKOIL atskaitījās par otro ceturksni, tomēr peļņas kāpums par 64% bija nedaudz zemāks nekā investori sagaidīja. Zemu zelta cenu dēļ (gada sākumā sasniegto līmeņu kontekstā) turpina kristies Poļus Zoloto kotējumi.
Augustā Krievijas indeksi RTS un MMVB samazinājās attiecīgi par 10% un 15%. Kopējie indeksu zaudējumi kopš gada sākuma praktiski sasniedza 30%. Acīm redzams, kamēr saglabājās sasprindzinājums starp Krieviju un Rietumiem, ārzemju investori nesteidzās atgriezties Krievijas fondu tirgū. Tajā pašā laikā virknes akciju cenas ir neattaisnojami zemas, un daudzi investori jau tagad ir gatavi investēt Krievijas akcijās. Jebkurā gadījumā, Krievijas tirgus nepastāvība un inerce neļauj izslēgt turpmāko samazināšanos. Tomēr, ja mēs nerunājam par īstermiņa stratēģiju, bet par investīcijām uz gadu un ilgāku laiku, tad investīcijām Krievijas tirgū ir sevi jāattaisno.
Starptautiskie fondu tirgi
ASV
Aizvadītajā nedēļā pasaules indeksi turpināja samazināties patērētāju izdevumu samazināšanās un Amerikas korporāciju mazās peļņas dēļ. Pat ASV IKP pārskatīšana uz labāko pusi tikai uz laiku uzlaboja noskaņas fondu tirgos. Nedēļas laikā indeksi Dow Jones un S&P 500 zaudēja 0.7%, bet tehnoloģisko kompāniju kotējumu kritums izraisīja Nasdaq Composite samazināšanos par 1.8%.
Aizvadītajā nedēļā tika publicēti precizēti dati par ASV IKP: otrajā ceturksnī Amerikas ekonomika pieauga par 3.3% (salīdzinot ar analoģisko periodu 2007. gadā), kas ievērojami pārsniedz iepriekš pieteiktos 1.9%. Tik strauju ekonomikas kāpumu izraisīja eksporta plūsmas palielināšanās, ko savukārt veicināja lēts ASV dolārs un patērētāju patēriņa kāpums. Tomēr, nodokļu atgūšanas programma, ko piedāvāja Buša administrācija, beidzās un turpmākās patēriņa perspektīvas Amerikā ir pietiekami miglainas. Piektdien publicēta statistika liecina par to, ka iedzīvotāju privātie ienākumi negaidīti samazinājās, kas izraisīja patērētāju izdevumu samazināšanos.
Tehnoloģisko kompāniju akcijas uzrādīja vislielāko samazināšanos: patēriņa palēnināšanās ASV kopā ar negaidīti vājiem Dell pārskatiem, izraisīja sektora kotējumu samazināšanos par 3%. Dell akcijas sabruka pie 14% pēc tam, kad kompānijas vadība paziņoja, ka patērētāju izdevumu samazināšanas tiek novērota ne tikai ASV, bet arī Eiropā un Āzijā.
Nepārsteidz fakts, ka mīnusā nedēļu noslēdza arī to kompāniju akcijas, kuras ir atkarīgas no patēriņa intensitātes ASV. Kotējumu krišanos demonstrēja arī Coca-Cola akcijas pēc tam, kad Credit Suisse analītiķi samazināja rekomendācijas kompānijas akcijām iespējamās peļņas samazināšanās Eiropā dēļ, ko izraisītu Amerikas valūtas nostiprināšanās, kā arī arvien pieaugušas konkurences no Pepsi puses dēļ.
Interesanti, ka uz Freddie Mac un Fannie Mae kotējumu rallija fona, kotējumu kāpumu
demonstrēja arī finanšu sektora akcijas. Fannie Mae galva nomainīja trīs vadošus kompānijas vadītājus, lai atjaunotu investoru uzticēšanos. Freddie akcijas pozitīvi ietekmēja Citigroup analītiķu paziņojums par to, ka tuvākajā laikā hipotekārai aģentūrai nav nepieciešama papildu kapitāla piesaistīšana.
Eiropa
Atšķirībā no Amerikas akcijām Eiropas fondu indeksi uzrādīja kāpumu par 1.5%. Īpaši strauji pieauga to kompāniju akciju kotējumi, kuru noieta tirgus ir orientēts uz Ziemeļameriku. Tā, piemēram, viens no pasaules lielākajiem celtniecības materiālu piegādātājiem CRH, kura 49% ienākumu nāk no Amerikas, uzrādīja kotējumu kāpumu par 4.6%.
Pozitīvi šo nedēļu noslēdza arī banku sektors, kura akcijas uzrādīja pieaugumu, mazinoties bažām par to, ka bankām veiksmīgās darbības turpināšanai ir nepieciešams papildu kapitāls.
Eiropas indeksu kāpumu ierobežoja automobiļu ražotāju kotējumu kritums, kam par iemeslu kalpoja naftas kotējumi pieaugums.
Āzija
Uz ASV IKP straujā pieauguma fona ievērojams kāpums tika novērots Āzijas eksportētāju vidū. Toyota Motor kotējumi pieauga par 3.4%, Honda - par 4.1%, bet Nintendo akciju cenas pieauga par 5.3%, ko veicināja kompānijas vadības paziņojums par iespējamo gada peļņas pieaugumu par 26% uz krītošās jenas fona. Tomēr, kopējie Āzijas indeksu zaudējumi kopš gada sākuma pārsniedz 21%, īpaši lielu samazināšanos uzrāda Ķīnas akcijas.
Šī nedēļā solās būt ļoti interesanta un notikumiem piesātināta. Nedēļas sākums varbūt diezgan mierīgs dēļ brīvdienas ASV, taču vēlāk tiks publicēta svarīga statistika par rūpniecisko sektoru, trešdien tiks publicēta Bēšā grāmata, kas parāda ekonomisko situāciju 12 ASV reģionos, tomēr visinteresantākais mūs sagaida nedēļas beigās. Kā parasti, mēneša pirmajā piektdienā tiek publicēta statistika par ASV darba tirgu, kas jau vairākas reizes kardināli mainīja fondu indeksu dinamiku nedēļās pēdējā darba dienā. Eiropā investoru vērība tiks veltīta Eiropas Centrālās bankas un Anglijas bankas sēžu rezultātiem. Lielākā tirgus daļa sagaida, ka eiro un britu sterliņu mārciņas likmes paliks iepriekšējos līmeņos, attiecīgi 4.25% un 5%. Tomēr pastiprinās spekulācijas par to, ka drīzumā ECB var izšķirties par labu eiro likmju samazināšanai, tādēļ Trišē komentārs var ievērojami ietekmēt investoru noskaņojumu.
Izejvielu tirgi
Metāli
Aizvadītajā nedēļā metālu kotējumi neuzrādīja vienotu dinamiku. Jau otro nedēļu pēc kārtas aug zelta cenas. Tajā pašā laikā cenas varam, niķelim un virknei citu metālu samazinājās bažu dēļ par to, ka pasaules ekonomikas pieauguma tempu palēnināšanās izraisa pieprasījuma samazināšanos pēc metāliem.
Nafta
Aizvadītajā nedēļā naftas kotējumi uzrādīja salīdzinoši nelielu kāpumu. Šobrīd saspīlējums starp Krieviju un Rietumiem, kā arī viesuļvētra “Gustavs”, kas plosās Meksikas līcī, neļauj cerēt uz naftas cenu samazināšanos šajā nedēļā. Naftas giganti Royal Dutch Shell un BP uz laiku apstādinājuši ražošanu Meksikas līča reģionā, kas nodrošināja 26% no ASV patērētās naftas un 14% gāzes.
Valūtas tirgi un procentu likmes
Aizvadītajā nedēļā ASV dolāra kurss attiecībā pret eiro bija ļoti svarstīgs, rezultātā noslēdzot nedēļu ar nelielu kāpumu. Augustā ASV dolāra kurss attiecībā pret eiro uzrādīja visstraujāko kāpumu kopš eiro ieviešanas 1999. gadā. Straujā ekonomiskās situācijas pasliktināšanās Eirozonā un inflācijas spiediena samazināšanās palielināja spekulācijas par to, ka ECB tuvākajā pusgadā var piekrist likmes samazināšanai. Līdz ar salīdzinoši spēcīgiem ekonomiskiem datiem no ASV tas veicināja Amerikas valūtas nostiprināšanos.
Pēdējo trīs nedēļu laikā lata kurss attiecībā pret eiro saglabājās koridorā 0.703-0.704 EURLVL. Stabila situāciju latu tirgū ļauj RIGIBOR likmēm palikt salīdzinoši zemos līmeņos.