Dolāra uzvedība pēdējās pāris dienās liecina, ka pasaule "nezina, kur doties". Eksperti paredz risku un līdz ar to cenu pieaugumu. Šīs nedēļas pirmdiena finanšu pasaulē iezīmējās ar strauju dolāra vērtības kritumu attiecībā pret eiro vienas dienas laikā - dolārs vidēji palētinājās par 2.94 centiem, turklāt dienas laikā sasniedza svārstības 4.29 dolāra centu apjomā.
ASV investīciju bankas Lehman Brothers viceprezidents Jānis Vītols atzina, ka arī šobrīd grūti izskaidrot tik lielas dolāra kursa svārstības, bet neizslēdza, ka tas varētu liecināt par to, ka "tirgus nezina, kur īsti iet". Tāpat viņš atcerējās kāda liela investora pārdomas par tirgiem, kurās atzina, ka "neviens nezina, kas notiks tālāk". Tirgus neziņu kā iemeslu šādām dolāra kursa svārstībām neizslēdza arī citi finanšu speciālisti. No speciālistu teiktā izriet, ka EUR/USD kursu attiecība šādus notikumus iepriekš nekad nav piedzīvojusi. "Bet arī nav bijis, ka katru dienu tādas finanšu ziņas nāk no tirgiem. Kamēr tādas ziņas būs, būs arī tādas svārstības (volaritāte)," sprieda Swedbank ekonomists Jurijs Māsāns. SEB Bankas Finanšu tirgus pārvaldes vadītājs Kristaps Strazds domā, ka tuvāko nedēļu laikā varētu saglabāties palielas svārstības, jo pagaidām centrālo banku centieni pasaules tirgiem palīdz īslaicīgi, bet problēmas paliek un to risināšanai būs nepieciešams ilgāks laiks. A. Lāriņš atgādināja, ka iepriekš dolārs dienas laikā gāja vienā virzienā un dolāra kurss svārstījās ilgākā termiņā, piem., jūlijā EUR/USD kurss bija 1.60, 11. septembrī bija pie 1.39 atzīmes, bet tagad - 1.47 dolāri par eiro.
Pagaidām kritīs
Pēc A. Lāriņa stāstītā, pagājušā nedēļa pēc tirgus noskaņojuma dolāram bija jākrīt, jo parasti ir tā, ka ja ASV ir sliktas ziņas, dolāri jāpārdod, bet tas nenotika, jo radās pieprasījums pēc dolāriem, ko noturēja nopietni tirgus spēlētāji, kuri apgroza miljardiem dolāru. Tad ASV paziņoja, ka strādā pie glābšanas plāna un tajā brīdī neradās vajadzība pēc agresīvas dolāra pārdošanas. Tomēr spiedienu uz dolāru izraisīja notikumi naftas produktu tirgū, kas bija saistīti ar to, ka beidzās nākotnes līgumu termiņi un pēdējās dienās bija jāslēdz pozīcijas. "Laikam tirgus vairumā iepriekš bija pārdevuši un pirka atpakaļ - tas izraisīja lēcienu naftas produktu tirgū," secināja A. Lāriņš.
Dārgie riski
Līdz ar lielajām dolāra kursa svārstībām kompānijām, kas strādā valūtu, izjevielu tirgū, uzmanīgāk jāskatās uz finanšu risku politiku - būtu jāseko līdzi tam, lai koncentrētos uz biznesu, bet attiecīgie cilvēki pārvaldītu finanšu riskus. Tā kā dolāra ikdienas svārstības pieaugušas, pieauguši arī riski un produktu cenas. "Lai risku pārvaldītu, ir instrumenti, bet pērn tie bija lētāki, šā gada sākumā salīdzinoši lēti, bet tagad cenas aug, jo ir liela neskaidrība, proti cenu fiksēšanas instrumenti sadārdzinās. Risks uzņēmumam, kuram plānots saņemt dolārus, bet tas nav neko darījis, ir saistīts ar neparedzētiem un arī lieliem zaudējumiem," tā A. Lāriņš. Viņš minēja, ka tiem uzņēmumiem, kam ir noregulēti finanšu riski un fiksētas izmaksas, ir ne vien vieglāk plānot naudas plūsmu, bet ir arī labāks kredītreitings un bankās iespējams saņemt kredītus ar labākiem nosacījumiem.
Finanšu analītiķiem domas dalījās par to, vai nākotnē dolāra kurss pret eiro pieaugs vai samazināsies. K. Strazds lēš, ka, ņemot vērā pašreizējo nestabilo situāciju globālajos finanšu tirgos, īsākā termiņā viss ir iespējams, pat jauni EUR/USD kursa rekordi virs 1.6 atzīmes.
"Kā piemēru var minēt šīs nedēļas sākumā redzēto naftas cenas kustību, kas vienas dienas laikā svārstījusies 30 % amplitūdā," viņš minēja. J. Māsāns lēsa, ka ilgtermiņā, t.i. nākamgad, Swedbank sagaida, ka dolāra vērtība pret eiro pieaugs. "Prognoze balstās uz to, ka nevis ASV kļūs labāk, bet eirozonai kļūs sliktāk, tāpēc dolārs pieaugs. Tomēr kursa izmaiņas nebūs lielas gada skatījumā. Piem., arī pašlaik dolāra vērtība ir tādā pašā līmenī, kāda bija janvārī," tā viņš. Parex Asset Management analītiķis Zigurds Vaikulis skaidroja, ka EUR/USD kursa straujajam kritumam no jūlija vidū fiksētā 1.60 EUR/USD līmeņa bija fundamentāls pamats un tāpēc tas nebija nekas īpaši pārsteidzošs. "Dolārs jau iepriekšējos ekonomiskās lejupslīdes gadījumos ir pierādījis sevi kā anticikliska valūta. Vienkāršotā veidā to var izskaidrot šādi: ekonomikas problēmas parasti sākas ASV, ko pavada dolāra kritums, bet tad tās pārmetas arī uz Eiropu, kam savukārt seko eiro pavājināšanās.
Atslābst patēriņš
Bez tam līdz ar ASV bremzēšanos atslābst ASV iekšējais patēriņš, mazinās imports un samazinās ASV tekošā konta deficīts, kas tiek uzskatīts par dolāra strukturālo klupšanas akmeni. Turklāt EUR/USD lejupslīdi varēja prognozēt, arī balstoties uz pieņēmumu, ka naftas cenai ir jākrīt lejup no vasaras vidū sasniegtajiem nenormālajiem 150 USD/bbl. Lai arī var pastrīdēties, kas ko vada - dolārs naftu vai nafta dolāru - saikne starp naftas cenām un eiro/dolāra kursu nenoliedzami pastāv," tā viņš.
Pēc Z. Vaikuļa norādītā, ASV finanšu sektora problēmas saasināšanās liek atlikt otrajā plānā vidēja termiņa fundamentālos apsvērumus. ASV tekošā konta bilance, visticamāk, turpinās uzlaboties, tomēr tā joprojām būs negatīva, tāpēc joprojām aktuāls būs jautājums par tās finansēšanu. "Līdz nesenam laikam ekspertu vidū figurēja viedoklis, ka investoru vēlme tirgus turbulences apstākļos repatriēt līdzekļus labvēlīgi atsauksies uz ASV naudas plūsmām. Acīmredzot tā vairs nav taisnība, un satricinājumi finanšu tirgos, it īpaši, ja tie koncentrējas ASV pusē un kuri, visticamāk, neizpaliks arī nākotnē, nopietni apdraud ASV ārējās tirdzniecības deficīta kompensēšanu un, attiecīgi, investoru uzticību dolāram," tā viņš.