Vai būs dolāra krahs, ko gaidīt no rubļa un kad beigsies krīze, dpmoney.ru pastāstījis Citibank attīstības tirgu galvenais ekonomikas stratēģis Endrjū Hauels un Citibank Krievijas, NVS un Izraēlas valūtu un finansu pārvaldes priekšnieks Jūdžins Bellins.
Pēdējā laikā vismaz Krievijā tiek apspēlētas visas iespējamās prognozes par to, ka ASV valūta var kļūt nevērtīgāka, sabrukt – tiek piemēroti dažādi termini. Kāds ir Jūsu viedoklis attiecībā uz dolāra perspektīvām?
Kā saka, «baumas par manu nāvi bija stipri pārspīlētas» - pēdējā gada laikā daudzi ir teikuši, ka tūlīt dolārs kritīs, taču tas nav noticis.
Pat eiro, kuru daudzi gribēja salīdzināt kā iespējamo dolāra alternatīvu, pašlaik pieredz vairāk problēmu nekā dolārs. Daļēji šīs problēmas ir izraisījusi situācija Austrumeiropā, daļēji – eirozonas valstīs, jo dažas ekonomikas, kas ienākušas eirozonā, ir vājas un velk uz leju pārējās.
Tāpat jena pieredz nopietnas grūtības struktūru problēmu dēļ. Var runāt par Japānas ekonomikas vājumu. Un, pēc visa spriežot, šīs strukturālās problēmas turpināsies vēl kādu laiku.
Paredzams, ka šā gada otrajā pusē varēs novērot dolāra atslābumu. Domājams, ka eiro/dolāra kurss būs 1.35 dolāri par eiro.
Tagad tiek drukāti dolāri. Protams, dolāri tiek drukāti vairāk nekā citas valūtas. Taču tajā pašā laikā paskatieties uz Krievijas banku – tā arī drukā naudu. Anglijas Banka drukā naudu. ECB drukā naudu. Visi drukā. Tas vairāk ir jautājums nevis par dolāru, bet par naudas vērtību – cik lielā mērā tas, kā mēs pašlaik cīnāmies ar krīzi, var izvērsties nopietnā inflācijā tuvāko 2-3 gadu laikā.
Kādas galvenās problēmas no Jūsu redzes punkta patlaban eksistē pasaules ekonomikā?
Ja skatās uz 2008. gada rādītājiem, tad var teikt, ka šis gads nav bijis lielu panākumu gads. Tam ir vairāki iemesli. Pirmkārt, dati par ekonomikas situāciju, kurus saņēmām no dažādiem pasaules reģioniem par pēdējiem diviem mēnešiem, bija tik neiepriecinoši, ka mēs gaidām daudz nopietnāku problēmu atklāšanos, īpaši, tādiem datiem, kas attiecas uz starptautiskiem tirgiem.
2010. gads var izrādīties pietiekami pievilcīgs un kopējie pieauguma tempi var sasniegt 2.5 %.
Kādi būtu Jūsu ieteikumi investoriem, kuri nav zaudējuši cerības un vēlas turpināt investēt attīstības tirgu akcijās?
Visus investīciju produktu sektorus var izdalīt trīs kompāniju tipos. Pirmā grupa ir kompānijas, kuras darbojas sektoros, kur pastāv tikai pavisam neliels risks. Pārsvarā tās nodarbojas ar tādu produktu ražošanu, kurus patērētāji turpina iegādāties, neskatoties uz to, kādi ir ekonomiskie apstākļi, piemēram, farmācijas vai pirmās nepieciešamības preču ražotāji.
Otrā grupa ir kompānijas, uz kurām jāskatās ar īpašu piesardzību. Tās ir kompānijas, kuru realizācijas apjomi samazinās šādā ekonomiskajā situācijā. Daudzas šādas kompānijas neizdzīvo. Pagaidām ir pa agru ieguldīt šo kompāniju vērtspapīros, jo nav skaidrs, kuras izdzīvos un kuras – ne.
Pēdējā grupā paliek kompānijas, kuras diez vai bankrotēs, taču kuras cīnās par savu izdzīvošanu. Mēs uzskatām, ka šo kompāniju akcijas un vērtspapīri, ko izlaidušas šīs kompānijas, pēc krituma uzlēks, tāpēc uzskatām, ka var investēt šajās kompānijās.
Runājot par Krievijas akciju tirgu, var teikt, ka ir grūti atrast tādus vērtspapīrus, kuri 100 % atbilst pirmajai kategorijai. Tas arī raksturo Krievijas vērtspapīru tirgu: tas ir ļoti atkarīgs no cikliskajām ekonomikas izmaiņām. Krievijas tirgū ir ļoti maz stabilu vērtspapīru, kuri ir spējīgi nesāpīgi pārdzīvot ekonomisko vētru.