Lata devalvācijas risks ir pieaudzis pēc tam, kad Latvijas valdība ierosinājusi veikt pasākumus, lai pasargātu mājsaimniecības, kas paņēmušas kredītu, atsaucoties uz BNP Paribas Valūtas tirgus komandu, raksta Financial Times.
Arī Danske bank savā paziņojumā par situāciju Latvijā norāda, ka «No valdības viedokļa liela priekšrocība būs fakts, ka devalvācija vairs nesagādās lielas problēmas. Lielākais šķērslis līdz šim bija fakts, ka lielākā daļa kredītu ir izsniegti eiro, bet ķīlas vērtētas latos, līdz ar to devalvācija ievērojami palielinātu kredītu attiecībā pret ķīlas vērtību (nekustamo īpašumu)».
BNP Paribas skaidro, ka «Valdība ir ierosinājusi noteikt, ka bankas no kredītņēmējiem piedziņu varēs vērst tikai pret ieķīlāto īpašumu, līdz ar to parādu vērtība un aktīvu vērtība būs saistīta, norāda banka. Zviedru bankām Latvijas tirgū ir dominējošā loma un tagad tām būs jāpārņem lielākā daļa zaudējumu. Banku bilances ir pietiekami stipras, lai tiktu ar šiem zaudējumiem galā, tomēr pašu kapitāla rādītāji samazinās banku kapacitāti izsniegt kredītus, kas ietekmēs arī Zviedrijas tirgu.»
Jyske Bank eksperti savā apskatā norādījuši, ka lata devalvāciju neparedz, tomēr devalvācija šķiet neizbēgama, ja netiks veikti nepieciešamie budžeta izdevumu samazinājumi.
Db.lv jau ziņoja, ka otrdien Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (Jaunais laiks) Valsts kancelejas Juridiskajam departamentam uzdeva steidzami sagatavot Civilprocesa un vairāku citu normatīvo aktu grozījumus, kas ierobežotu kredītņēmēju - fizisko personu atbildību pret kredītu devējiem, tas ir, komercbankām.
V. Dombrovskis skaidro, ka, viņaprāt, likumos būtu nepieciešams noteikt, ka bankas no kredītņēmējiem, kuri kredītus ņēmuši vienīgā mājokļa iegādei, piedziņu var vērst tikai pret ieķīlāto īpašumu, kā arī nedrīkst pieprasīt no galvotājiem maksājumus par atlikušo aizdevuma summu, kuru kredītņēmējs palicis bankai parādā pēc ķīlas realizācijas.
Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs vēl pavisam nesen, 1. oktobrī, skaidroja, ka runas par devalvāciju ir spokains mīts. Viņš uzsvēra, ka tās rezultātā «atkal aizšvirkstētu inflācijas ugunsgrēks: gan importa preču un pakalpojumu cenas, gan nedaudz vēlāk arī vietējo ražojumu un komunālo pakalpojumu cenas (jo arī tie satur importa izejvielas, importētās ražošanas iekārtas), un arī uzņēmumu maksājumi par eiro kredītiem kļūtu dārgāki. Tas šķietami ļautu iekasēt vairāk netiešo nodokļu – jo dārgāka prece, jo vairāk latu ienestu, piemēram, PVN procenti. Tomēr, augot cenām, būtiski kristos arī iedzīvotāju pirktspēja, tātad arī patēriņš, un cerēto nodokļu plūsma izsīktu. Rezultātā mēs attaptos pie sasistas siles: ar tādu pašu budžeta iztrūkumu, nepieciešamību samazināt budžeta izdevumus un mazvērtīga lata.»
«Devalvācija nekādā veidā nesekmētu, bet drīzāk apgrūtinātu pārējo jau minēto problēmu atrisināšanu un fiskālā un finanšu sektora sakārtošanu. Iespējamais valdības parāda straujais pieaugums ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc ārvalstu investori ir bažīgi un ieņem nogaidošu nostāju attiecībā pret Latviju. Tad, lūk, devalvācijas gadījumā valdība ārējais parāds automātiski pieaugtu par devalvācijas procentu, līdz ar to arī mazinātos iespējas piesaistīt Latvijai finanses ar pieņemamiem nosacījumiem. Ārējā parāda apkalpošanas izmaksu dēļ nebūtu iespējams segt sociālās izmaksas. Turklāt devalvācija nekādi neatrisinās galveno Latvijas fiskālo problēmu – izdevumu neatbilstību ilgtermiņā uzturamam ieņēmumu līmenim,» uzsvēra I. Rimšēvičs, piebilstot, ka strukturālās reformas jāveic jebkurā gadījumā.
«Ņemot vērā pieaugošo parādu un ar to saistīto procentu maksājumu kāpumu, lai to kompensētu, izdevumu samazinājumiem devalvācijas gadījumā būtu jābūt vēl lielākiem nekā pašreiz plānotie!» Latvijas Bankas konferencē «Tautsaimniecības stabilitātes un izaugsmes atjaunošana Latvijā» skaidroja centrālās bankas vadītājs.
Tikmēt eiro cena kārtējo reizi tuvojas Latvijas Bankas intervences atzīmei, virmojot neskaidrībām ap 2010. gada Latvijas budžetu un saspringtajām sarunām ar starptautiskajiem aizdevējiem.