Latvijas Krājbankas māteskompānijas Lietuvas nacionalizētās bankas Snoras bijušais lielākais akcionārs Krievijas uzņēmējs Vladimirs Antonovs finansēja darījumu, kurā pērnā gada sākumā Zviedrijas autobūvētājs Saab tika pārpirkts no ASV koncerna General Motors (GM), vēstī portāls carsuk.net, atsaucoties uz Zviedrijas laikrakstu Dagens Industri.
Saab ģenerāldirektors Viktors Mullers intervijā Zviedrijas sabiedriskajam telekanālam STV atklājis, ka 74 miljonus ASV dolāru (38,6 miljonus latu), kurus tolaik pastāvošā kompānija Spyker (tagad Swedish Automobile) par Saab iegādi samaksāja amerikāņiem, Antonovs piešķīris vienai no Mulleram piederošajām kompānijām.
Mullers intervijā arī atzina, ka viņam piederošā kompānija joprojām ir parādā Antonovam, no kura Latvija vien vēlas atgūt no Latvijas Krājbankas izzagto naudu 150 miljonu latu apmērā, kas saskaņā ar izmeklēšanā atklāto izmantota Antonova projektiem, tostarp autokoncerna Saab pārņemšanai.
2010.gada janvāra beigās Spyker un GM vienojās, ka Spyker iegādāsies Saab par 74 miljoniem dolāru skaidrā naudā un 326 miljoniem dolāru (170 miljoniem latu) akcijās.
Tagad rodas jautājums, vai to, ka Antonovs ir Saab iegādes patiesais finansētājs, tolaik zināja GM, Zviedrijas valdība un Eiropas Investīciju banka (EIB), kas iepriekš piešķīrusi zviedru autobūvētājam 400 miljonu eiro (280 miljonu latu) lielu kredītu, raksta Dagens Industri.
Antonovs savulaik bija liels Spyker akcionārs ar 29,9% daļu, taču viņa aiziešana no Nīderlandes sporta automašīnu ražotāja Spyker tika izvirzīta par priekšnosacījumu Saab iegādei. Vēstīts, ka šīs akcijas no Antonova nopirkusi Mulleram piederošā firma Tenaci Capital BV.
Lietuvas Snoras grupas aktīvu pārvaldes kompānija Snoro turto valdymas nopirka Spyker Cars akcijas 2007.gada nogalē par 18,575 miljoniem eiro (13 miljoniem latu), bet vēlāk tās pārdeva ar Antonovu saistītai Kipras kompānijai.
Iepriekš Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) priekšsēdētāja vietnieks Jānis Brazovskis LNT raidījumā 900 sekundes pastāstīja, ka Latvijas Krājbankas nauda 100 miljonu latu apmērā, kas ieķīlāta vairākās ārvalstu bankās, izmantota septembrī veiktā bankas pamatkapitāla palielināšanai un Antonova projektiem, tostarp autokoncerna Saab pārņemšanai.
Arī Zviedrijas plašsaziņas līdzekļi vēstīja, ka naudu, kuru Antonovs izlaupījis no bankas Snoras un Latvijas Krājbankas, viņš plānojis izmantot, lai iegādātos daļu Saab akciju, un ka netieši Antonovs finansējis Saab.
Antonovs pērnā gada februārī aģentūrai Bloomberg sacīja, ka tieši viņš finansējis pirmo 25 miljonu ASV dolāru (13 miljonu latu) maksājumu par Saab iegādi no GM un naudu piešķīris banku konsorcijs Convers Group, kurā ietilpa arī Snoras un Latvijas Krājbanka.
Toreiz Antonovs teica, ka par viņa līdzdalību šajā darījumā esot informēti gan Spyker akcionāri, gan ASV autobūves gigants GM, gan Zviedrijas valdība. «Pirmo maksājumu piešķīra mūsu bankas. Varu apstiprināt, ka šie 25 miljoni dolāru tiks izmantoti [Saab] iegādei,» telefonintervijā Bloomberg pavēstīja Antonovs. Pēc viņa vārdiem, darījumu finansēja banku konsorcijs Convers Group.
Toreizējais Spyker izpilddirektors Mullers tolaik atteicās atklāt darījuma finansētājus, apgalvojot, ka līdzekļi nākuši no viņam piederošās ieguldījumu sabiedrības Tenaci Capital BV, kura naudu šim mērķim aizņēmusies.
Saab parādsaistības sasniedz 150 miljonus eiro (105 miljonus latu), tā nav norēķinājusies ar piegādātājiem, kas kopš aprīļa nav veikuši piegādes. Saab darbinieki nav saņēmuši algas vēl par augustu, Saab rūpnīca Trollhetenā darbu pilnībā pārtrauca jūnijā, bet periodiski darbības pārtraukumi rūpnīcā sākās jau aprīlī, jo Saab nespēja samaksāt piegādātājiem un tie pārtrauca piegādes.
Saab automašīnu būvēšanu sāka 1947.gadā. 1990.gadā ASV autobūves koncerns General Motors (GM) iegādājās 50% Saab akciju, bet pēc 10 gadiem kļuva par tās vienīgo īpašnieku. 19 no 20 gadiem, kad Saab bija GM kontrolē, Saab ir strādājis ar zaudējumiem.
Pagājušajā nedēļā Antonovs tika aizturēts Londonā saskaņā ar Lietuvas izdotu Eiropas Savienības (ES) orderi, taču tiesa viņu atbrīvoja pret drošības naudu, līdz tiks izskatīts Lietuvas pieprasījums viņu izdot. Lietuvā Antonovam izvirzītas apsūdzības par īpašuma piesavināšanos lielā apmērā un dokumentu viltošanu.
Lietuvas valdība nacionalizējusi 100% Latvijas Krājbankas lielākās īpašnieces ‒ bankas Snoras ‒ akciju, kuru kontrolpakete piederēja Vladimiram Antonovam. Lietuvas centrālā banka saņēmusi informāciju no ārvalstīm, ka Snoras aktīvos trūkst vērtspapīru vairāk nekā miljarda litu (204 miljonu latu) vērtībā. Lietuvas centrālās bankas valde atzinusi banku Snoras par maksātnespējīgu un nolēmusi vērsties tiesā ar prasību atzīt to par bankrotējušu.
Snoras pieder nedaudz vairāk kā 60% Latvijas Krājbankas akciju. Pēc aktīvu apmēra Latvijas Krājbanka septembra beigās bija devītā lielākā no 31 Latvijas bankas.
FKTK padome 21.novembrī nolēma apturēt Latvijas Krājbankas visu finanšu pakalpojumu sniegšanu. Lēmums pieņemts, pamatojoties uz konstatēto līdzekļu iztrūkumu bankā. Šonedēļ FKTK tiesā iesniedza Latvijas Krājbankas maksātnespējas pieteikumu.