Pēc kardinālām situācijas izmaiņām pasaules finanšu tirgū pēdējā desmitgadē finanšu aktīvu cenas kļūst aizvien grūtāk samērojamas ar reālo vērtību ikdienā lietojamo patēriņa preču cenu kontekstā. Proti, līdz ar aizvien lielāku preču biržu popularitāti investoru vidē, spekulatīvā piedeva kļūst aizvien izteiktāka.
«Daudzi klienti man prasa – vai zelta cena nav pārvērtēta? Kad zelts sasniegs 2000 dolāru par Trojas unci? Vai nav iestājies zelta cenu burbulis? Man nav drošas atbildes uz šiem jautājumiem. Es vienīgi varu konstatēt to, ka zeltam piemīt iekšējā vērtība, bet naudai tādas nav. Patiesībā nauda ir zelts, bet banknotes – tikai maksāšanas līdzekļi. Šie maksāšanas līdzekļi pastāvīgi zaudē vērtību un tas ikdienā izpaužas veikalā maksājot vairāk par pārtiku, par komunālajiem pakalpojumiem, veselības aprūpi un izglītību. Esam jau pieraduši konstatēt kārtējo cenu paaugstinājumu, un vairs pat īpaši neesam par to sašutuši, jo iedomājamies, ka šāda lietu kārtība ir normāla,» ekonomisko procesu samērojumu ar zelta cenām ieskicē a/s Goldinvest Asset Management padomes priekšsēdētājs Pēteris Avotiņš.
Raksturojot pēdējās desmitgades ekonomiskos notikumus zelta vērtības un patēriņa cenu izmaiņu kontekstā. P. Avotiņš vērš uzmanību uz ļoti interesantiem skaitļiem. Proti, 2007.gadā uzrādītā inflācija bija tik liela, ka pat zelta cenu pieaugums nespēja pasargāt kapitālu. Pēc viņa teiktā, piemēram, ja investoram 2004.gadā bija 100 latu, tad 2011.gadā līdz ar patēriņa cenu pieaugumu to pirktspēja bija vairs tikai 59,58 latu vērta. Taču 100 latu, ieguldīti zeltā, savu vērtību bija kāpinājuši līdz 249,42 latiem. «Šeit nav runa par zelta cenas pieaugumu! Drīzāk ir redzama lata pirktspējas mazināšanās šajos astoņos gados. 0,5 unces zelta (ap 16 gramiem) 2011.gadā pietika pat divu minimālo patēriņa grozu iegādei - atšķirībā no 2006.gada,» dzeltenā metāla vērtības izmaiņas patēriņa cenu kontekstā ieskicē tirgus zinātājs.
«Naudas vērtība zūd, pieaug dzīves dārdzība, bet zelts kļūst vērtīgāks. Pareizāk būtu teikt – zelta cenu pieaugums nav tik straujš un tas netiek līdzi dzīves dārdzībai,» secina eksperts. Tas var nozīmēt, ka dzeltenā metāla cenas izaugsmes potenciāls nav izsmelts.