Patlaban zelta kompāniju akcijas nav novērtētas, taču situācija varētu mainīties, un šī niša var piedzīvot pieaugumu.
Piecus gadus pēc krīzes akciju tirgi ir atguvuši savus zaudējumus un šaujas pretī rekordaugstumiem. Interesanti, ka tad, kad akcijas bija patiešām lētas, neviens tās nevēlējās. Tagad, kad tās ir sasniegušas jaunus rekordaugstumus, investori atkal atgriežas pie investīcijām tajās. Šajā gadījumā jāatcerās vecā labā patiesība, ka, lai pelnītu, pārvarā ir jāpērk kaut kas, kad neviens cits to īsti negrib, un jāpārdod tad, ka visi citi to vēlas pirkt, raksta businessinsider.com.
Skatoties uz perspektīvām investīcijām, šādas ir zelta kompāniju akcijas. Jāpiebilst, ka kopumā pērn tās ir samazinājušās par 20-30%, savukārt šajā pašā laika periodā zelta cena ir pieaugusi. Rezultātā noskaņojums attiecībā uz zelta kompāniju akcijām ir nožēlojams, un liela daļa investoru cenšas tikt vaļā no savām akcijām.
Pastāv četri iemesli kādēļ, pēc ekspertu domām, zelta kompāniju akcijas ir tik lētas:
1. Tā kā medijos aizvien tiek runāts, ka finanšu krīze ir garām, cilvēki gaida zelta cenas kritumu.
2. Dažādas alternatīvas zelta investīcijas, piemēram, biržās tirgotie fondi, dod iespēju cilvēkiem ieguldīt zeltā, nepērkot šo kompāniju akcijas.
3. Daļa investoru varētu domāt, ka pieaugošā zelta ieguves cena pārspēj zelta cenu, kas nozīmē, ka zelta kompāniju peļņa varētu tikt iedragāta.
4. Nākotnē varētu tikt ierobežota pieejamība projektu finansēšanai, kas var pasliktināt raktuvju darbību, īpaši, mazo.
Un tagad aplūkosim šos apgalvojumus.
Pirmais apgalvojums nav reāls. Akciju cenas sasniedz piecu gadu augstākos līmeņus, taču pamatiemesli finanšu krīzei, piemēram, pārāk liels kredītu apjoms un tēriņi, vēl nav atrisināti. Jāņem vērā, ka patlaban parādu līmenis un naudas apjoms ir lielākais vēsturē. Centrālās bankas no tukša gaisa ir radījušas triljonus dolāru, un parādi pamazām ir pārvietojušies no privātā sektora uz valsts bilancēm. Līdz ar to, pēc ekspertu domām, zelts paliks lielisks patvērums pret risku.
Otrs apgalvojums ir daļēji pareizs. Liels naudas apjoms, kas varētu tikt ieguldīts ieguves kompāniju akcijās tā vietā ir ieguldīts citos zelta produktos. Taču tā kā zelta kompāniju akcijas ir relatīvi lētākas nekā pats zelts, var gaidīt kāpuma atgriešanos.
Savukārt divi pēdējie apgalvojumi ir tikai iespēja, kas varētu notikt, bet var arī nenotikt.
Tomēr šis sektors nav ilgtermiņa ieguldījums – ieguldot zelta kompāniju sektorā, iespējams nopelnīt, kamēr tas nav populārs un neviens to nevēlas. Tomēr noskaņojums mainīsies, pūlis atgriezīsies un varēs slēgt šīs pozīcijas, īstermiņā ar šīm akcijām nopelnot.