Pagājušais gads noslēdza vairākus gadus ilgušo zelta cenas pieaugumu, un dārgmetāla cena saruka par 28%, raksta MarketWatch.
Tādējādi tas bija pirmais gada kritums kopš 2000.gada un lielākais zelta cenas samazinājums kopš vismaz 1984.gada, liecina FactSet dati.
Turklāt eksperti paredz, ka šis gads nebūs diez ko labāks, un, visdrīzāk, arī jaunajā gadā var gaidīt zelta cenas kritumu.
Pagājušais gads sākās ar gaidām, ka zelta cena varētu sasniegt 2000 dolārus, tomēr tas noslēdzās ar ekspertu prognozēm, ka kritums jaunajā gadā veicinās cenas tuvošanos 1000 dolāru atzīmei.
«Gads sākās labi, un pieprasījums Āzijā auga, tomēr tad prognozes par spēcīgāku ASV ekonomikas izaugsmi lika ASV institucionālajiem investoriem zelta vietā investēšanai izvēlēties akciju tirgus,» norāda GoldForecaster.com vadītājs Džulians Filips.
Savukārt Insignia Consultants galvenais tirgus analītiķis Čintans Karnani uzsvēris, ka pērn zelts negatīvi reaģēja uz pozitīvām ziņām. «Zeltam vajadzēja kāpt, valdot neskaidrībai par ASV monetārās stimulēšanas programmas bremzēšanu, bet tā vietā dārgmetāla cena saruka,» norāda eksperts.
Viņš norāda, ka zelta cena turpināja kristies arī ASV valdības darba apturēšanas laikā oktobrī, kam vajadzēja veicināt cenas pieaugumu.
Pagājušajā gadā Indija palielināja importa nodevu fiziskajam zeltam un zelta juvelierizstrādājumiem, līdz attiecīgi 10% un 15%, lai palēninātu importu un samazinātu tekošā konta deficītu. Iepriekš Indija bija lielākais zelta patērētājs, taču ierobežojumi samazināja zelta pieprasījumu, un paredzams, ka pērn apjomi kritušies par 40%. Nav paredzams, ka Indijas valdība pirmajā pusgadā atvieglos zelta importa nosacījumus.
Ņemot vērā pērnā gada kritumu, zelta investori un tirgotāji šogad gaida nepieciešamo motivāciju dārgmetāla cenas izaugsmei šajā gadā. «Zelta tirgus visdrīzāk sekos līdzi ASV monetārajai politikai, kā arī Indijas un Ķīnas ekonomikas izaugsmei, kas signalizētu par pieprasījuma pieaugumu,» paredz U.S. Bank Wealth Management vecākais investīciju stratēģis Robs Havorts. Viņš uzskata, ka procentu likmes šogad augs, radot spiedienu uz zelta cenām, tomēr viņš arī domā, ka jaunattīstības valstu ekonomikas izaugsme stabilizēsies, kas var palielināt pieprasījumu, ja Indija samazinās zelta importa ierobežojumus. Eksperts paredz, ka cenas šogad saruks, jo uzlabosies pasaules ekonomika, taču cena nekritīs tik strauji un piedzīvos svārstības.
JPMorgan šā gada zelta cenas prognozi decembrī samazināja par 10% - līdz 1263 dolāriem, bet tirgus konsultācijas kompānijas Lamourex&Co eksperti paredz, ka cena otrajā ceturksnī sasniegs 1500 dolārus.