Kamēr Lielbritānija un ASV aizvien vairāk balstījās uz finanšu nozari, Vācija koncentrējās uz ražošanu, raksta guardian.co.uk.
Klejojot pa plašajām, pārtikušajām Minhenes ielām, esot vērts atsaukt atmiņā pēdējo desmitgadi, kad Lielbritānijas premjerministrs Gordons Brauns (Gordon Brow) mēdza lielīties par to, kā Lielbritānijas ekonomika pārspēs Vācijas ekonomiku.
Tagad - pēc veiksmīgākā gada, ko piedzīvojusi Eiropas lielākā ekonomika kopš eiforijas, kas sekoja atkalapvienošanai pirms divdesmit gadiem - tā līdzinoties prognozei, ko Anglijas futbola fani izsaka pirms katras Pasaules kausa izcīņas: pāragra un nepareiza.
«Mums tagad būs zelta desmitgade,» sacījis Hans Verners Sins (Hans-Werner Sinn), Minhenes Ifo institūta prezidents. Pagājušās desmitgades sākumā, kad bezdarba līmenis bija augsts un valdīja pesimisms, Sins sarakstīja grāmatu ar nosaukumu Vai Vācija var tikt glābta?. Viņa viedoklis tolaik bija, ka var tikt glābta, un tagad viņš saka - tas ir noticis.
Frāze «krīze, kāda krīze» nākot prātā arī, vērojot skatu ārpus Audi rūpnīcas, kur laimīgi vācu autobraucēji ieradušies, lai saņemtu savas jaunās automašīnas.
«2010. bija mūsu labākais gads, kāds jebkad bijis,» sacījis Jurgens de Graeve (Jurgen de Graeve), Audi komunikācijas vadītājs. «Pagājušā gada sākumā bija skaidrs, ka situācija tirgū uzlabosies, bet mēs negaidījām, ka tas notiks tik ātri,» viņš piebildis.
Kopš garās, grūtās 2008.-09.gada ziemas, kad dažas rūpnīcas samazināja izlaidi par līdz pat 90%, jo finanšu krīze draudēja ar otru Lielo Depresiju, tirdzniecības apstākļi esot mainījušies gan Audi, gan Vācijas rūpniecības nozarei kopumā. 2009.gadā pārlieku lielās atkarības no eksporta dēļ rūpniecības produkcijas izlaide Vācijā samazinājās par 20%.
Tomēr valdības piešķirtās algu subsīdijas rezultējās ar to, ka kompānijas paturēja augsti kvalificētos darbiniekus, piedāvājot nepilnu darba laiku, nevis tos atlaida, tāpēc, atjaunojoties globālajam pieprasījumam, nozare ātri varēja atbilstoši reaģēt.
Tagad esot pārliecība, ka labie laiki atgriežas, tomēr būšot nepieciešams vairāk nekā viens spēcīgas izaugsmes gads, lai pārliecinātu skeptiķus - Vācijā un ārpus tās, ka nākamais Wirtschaftswunder jeb ekonomikas brīnums ir garantēts.
Bažas radot, piemēram, Vācijas izaugsmes asimetriskais raksturs. Bezdarbs samazinās, un bagātajās federālajās zemēs, piemēram, Bavārijā, tas ir zem 5%, bet pagaidām ir maz pazīmju, ka klasiskā eksporta vadītā atlabšana atspoguļotos algās un patēriņā.