Digitālo prasmju pilnveidošana ekonomiski aktīvo cilvēku vidū nezaudē aktualitāti, pat neraugoties uz to, ka XXI gadsimtā uzņēmumi un paši strādājoši jau ieguldījuši pamatīgas pūles datorpratības uzlabošanā.
Īpaši vilinošas ir modernāko tehnoloģiju sniegtās iespējas – 61% Latvijas uzņēmumu augstākā un vidējā līmeņa vadītāju aizvadītajā gadā apguvuši mākslīgā intelekta (MI) izmantošanu darba pienākumu veikšanā. Darbinieku vidū MI iepazīšana bijusi pieejama 36% respondentu.
Ikgadējā pētījuma «Vadītāja digitālais portrets» jaunākajā, 2024. gada kārtā noskaidrots, ka vairums uzņēmumu apņēmīgi nodrošina digitālo prasmju uzlabošanas apmācības kā vadītājiem, tā darbiniekiem. Turklāt apmācību tematika ir daudzveidīga, aptverot kā progresīvākās tehnoloģijas, tā joprojām noderīgas pamata datorprasmes.
Darbinieki aizvadītajā gadā visbiežāk apguvuši darbu ar dokumentu vadības un lietvedības sistēmām. Šādi kursi bijuši pieejami 38% no aptaujātajiem uzņēmumiem. 36% mācījušies par mākslīgā intelekta risinājumiem un 31% - dokumentu koplietošanas sistēmas. Relatīvi augsta interese bijusi par datu drošības un datu aizsardzības jautājumiem. Šādas apmācības organizētas 29% uzņēmumu. Interesanti, ka ceturtajā daļā uzņēmumu joprojām ir nepieciešamība apgūt biroja programmu lietošanu, kas tiek pasniegta jau vispārizglītojošajās skolās.
Vadītāju vidū lielākā interese ir par MI izmantošanu darba pienākumu veikšanā, kas ir saprotami, ņemot vērā kvalificēta darbaspēka trūkumu un nepieciešamību paaugstināt darba produktivitāti. Par citām digitālajām prasmēm ir krietni mazāka interese, taču vadītāji daudz uzmanības veltījuši citu iemaņu papildināšanai. To vidū ir darba un privātās dzīves līdzsvarošana, laika plānošana un darbinieku motivēšana. Tās apgūtas attiecīgi 51%, 45% un 44% aptaujāto uzņēmumu. 36% kompāniju vadītāji mācījušies stresa vadības un 29% - konfliktu risināšanas iemaņas.
«Digitālā pratība ir uzskatāms mūžizglītības piemērs. Jaunas tehnoloģiskās iespējas liek apgūt aizvien jaunas prasmes, un mācīšanās nekad nebeidzas. Mainās vien tēmas. Kopš «Vadītāja digitālā portreta» pētījuma pirmsākumiem esam vērojuši interesantas izmaiņas apmācību piedāvājumā. Pirms gadiem pieciem lielākā interese bija par dokumentu vadības sistēmām un dokumentu aprites digitalizāciju, pandēmijas laikā strauji pieauga interese par attālinātā darba organizēšanu un tagad uzmanības centrā ir MI. Pagājušajā gadā MI rīkus bija apguvuši vien 7,9% vadītāju un 61% to vēlējās izdarīt, un šogad redzam, ka faktiski visi interesenti arī piepildījuši savu vēlmi,» pagātnē atskatās pētījumu veikušā uzņēmuma Jumis vadītājs Viesturs Slaidiņš.
Pētījums «Vadītāja digitālais portrets 2024» tika veikts 2024. gada rudenī, aptaujājot 372 Latvijas uzņēmumu vadītājus, nodaļu vadītājus un darbiniekus.