Dejojot tango, cilvēks kļūst radošāks un atbrīvotāks, skaidro Aigars Stirna, kurš savu aizraušanos ir pārvērtis biznesā
Arvien biežāk Latvijā viesojas profesionāli tango dejotāji, arvien vairāk cilvēku nolemj mācīties šo deju, augustā Rīgā tango festivālā piedalījās vairāki tūkstoši cilvēku. «Katram no mums temperaments ir atšķirīgs, bet caur tango cilvēks var paust visas cilvēciskās emocijas, ne tikai kaisli, kā bieži tiek uzskatīts. Sapņus, ilgas, nedrošību. Tango dejo visās valstīs, arī aiz polārā loka, un nacionalitātei nav nozīmes. Caur tango cilvēki atrod to, kas viņiem trūkst ikdienā,» stāsta Argentīnas tango deju studijas Tangostudio vadītājs A.Stirna
Katram savs
Neskatoties uz pieaugošo šīs dejas popularitāti, nav daudz cilvēku, kas ar to nodarbotos regulāri. A.Stirna norāda, ka Latvijā ir no simts līdz divsimts tango entuziastu, kas regulāri piedalās tango deju vakaros. Augustā noritējušajā festivālā tango vakaros bija iespējams piedalīties septiņas dienas, un bija tādi cilvēki, kas katru nakti dejoja un nākamajā dienā devās uz darbu. Milongās festivālā piedalījās vairāki simti cilvēki no aptuveni 20 valstīm.
Festivāla nodarbības apmeklēja gandrīz 200 cilvēku, bet nodarbības Jūrmalā un Vērmanes dārzā, kas bija bez maksas, apmeklēja vairāki tūkstoši cilvēku.
Četru gadu laikā, kopš A. Stirna strādā par tango pasniedzēju, šo deju mācījušies aptuveni tūkstoš cilvēku.
Kopumā Latvijā ir visai daudz cilvēku, kas prot dejot tango - profesionāli sporta deju pasniedzēji un dejotāji, horeogrāfijas studenti. Šie cilvēki nav milongēro vai tangēro, kur tango ir profesija, aizraušanās un dzīvesveids. «Es esmu gan milongēro, kas dejo, gan dīdžejs, gan pasniedzējs, gan horeogrāfs. Tāds es noteikti esmu vienīgais Baltijā,» smej A.Stirna.
Dejo, ja ir ko teikt
Tango sākas ar apskāvienu, tā mēs mācāmies nebaidīties no ķermeniskā kontakta. Cilvēks iepazīst sevi un deju partneri, un daudzus cilvēkus. Cilvēks kļūst radošāks, atbrīvotāks, jo tango ir improvizācijas deja. Latviešus uzrunā gan tango mūzika, gan deja ar šo brīvību improvizēt, izteikt dažādas sajūtas. Tur ir vienalga, latvietis, vācietis vai japānis. Tas, kā mēs panākam, ka cilvēks atraisās, atkarīgs no pasniedzēja, viņš skaidro.
A.Stirna uzsāka dejot tango, kad Vācijā studēja sociālo darbu. Studijas bija nopietnas, un viņš vēlējās kaut nedaudz aizbēgt no mācībās apgūstamās problemātikas, «gribējās kaut ko skaistu un radošu». No sešiem gadiem, ko viņš pavadīja Vācijā, četrus dejoja tango, bet, kad atgriezās Latvijā, nebija ne ar ko dejot, ne kur dejot, kā arī nebija pasniedzēju. Nācās ņemt iniciatīvu savās rokās, mācīties, kā mācīt, un sevi pilnveidot.
Lai arī tango šobrīd Latvijā ir viena no populārākajām dejām, to šajā jomā pārspēj salsa. Tomēr salsai ir citāda - nedaudz jaunāka - auditorija. Argentīnas tango ir deja nobriedušam cilvēkam, tādam, kam ir ko teikt otram. Tie ir gan pēdējo klašu skolēni, gan pensionāri, ap 30 un 40 ir vidējais tango dejotāju vecums. Latvijā jau ir vairāki tango bērniņi, kuru vecāki ir satikušies, dejojot tango. Ir pāri, kas nāk, lai uzlabotu vai bagātinātu savas attiecības, par saviem audzēkņiem stāsta A.Stirna. Viņa pasniedzēja karjerā lielākais izaicinājums bija vadīt tango nodarbību simts sievietēm, tā, ka viss ir izdarāms, atzīst dejotājs. Uzsākot darbu pasniedzēja amatā, tik tiešām uz nodarbībām nāca krietni vairāk sieviešu, tomēr šobrīd arī stiprais dzimums dejot tango mācās krietni aktīvāk.
Sākums vienkāršs
«Cilvēki ir ļoti dažādi un dažādi saprot tango. Cenšos dot gan prieku, gan dejas pamatsoļus. Tā kā tango nav standarta deja, pasniedzējam ir uzdevums atrast līdzsvaru starp soļu iemācīšanu un iepazīstināšanu ar brīvības sajūtu improvizēt. To ir grūti iemācīt, tas ir jāatrod pašam,» saka A.Stirna.
No filmām bieži rodas nepareizs priekšstats par tango. Liekas, ka tas ir ļoti sarežģīti, lai gan sākums ir pavisam vienkāršs. Viņš skaidro, ka «tas tango, ko es mācu, ir sociālais tango, tas ir savam priekam, un to var izdejot ikviens neatkarīgi no tā, vai viņš vispār kādreiz mūžā ir ko dejojis».
Tango pasniedzējs ir pārliecināts, ka ir daudz iespēju lūkoties pēc dažādām tango izpausmes formām - priekšnesumiem, deju izrādēm, tango elementu izmantošanu gaisa dejās, tango izpausmēm teātrī. Nākamais Tangostudio radošais projekts ir Argentīnas tango dejas izrāde Tango Misteriosa Pasión, kuras režisori, horeogrāfi un izpildītāji ir Agnese Vanaga un Hugo Mastrolorenco no Argentīnas. Izrādē piedalās arī akordeoniste Evita Dūra, tajā tiks izmantoti gaisa deju elementi. Izrādes notiks 19. un 20. oktobrī Dailes teātrī.