Somijas un Lielbritānijas Eiropas Savienības (ES) ministri ceturtdien centās mazināt bažas par ES iespējamo «šķelšanos». Bažas bija radušās pēc nesenajām ES valstu nesaskaņām par to, cik ciešu veidot turpmāko savienības ekonomisko integrāciju, vēsa eubusiness.com.
«Patlaban mēs redzam «grūstīšanos» starp eirozonas valstīm un tām valstīm, kas nav vienotās valūtas zonā,» notiekošās saunas par parādu krīzes risināšanu un ciešākas ekonomiskās integrācijas veidošanu komentēja Somijas ES lietu ministrs Aleksanders Stubs (Alexander Stubb).
Pēc tikšanās ar Lielbritānijas pārstāvi Deividu Lidingtonu (David Lidington) A. Stubs norādīja, ka savienībā vienmēr pastāvēs grupas, kas darbosies kopā, kā piemēru minot «trīskāršā A kredītreitinga valstis, kuru sadarbība ir ļoti cieša».
Jau vēstīts, ka Lielbritānija, kas nav eirozonas valsts, bija vienīgā ES dalībvalsts, kas noraidīja Francijas un Vācijas izteikto priekšlikumu ieviest stingrāku fiskālo disciplīnu ES.
«Mēs nevaram izvairīties no tā, ka pastāvēs nacionālo interešu vadīti strīdi un nesaskaņas,» norādīja D. Lidingtons. Viņš piebilda: «Mēs joprojām pilnā mērā piedalāmies visu lēmumu pieņemšanā Lisabonas līgumā noteiktajās struktūrās.»
Db.lv jau vēstīja, ka decembrī Eiropas valstis vienojās par jauna līguma izveidi, kas sevī ietvers stingrāku finanšu disciplīnu.
Jau vēstīts, ka Lielbritānijas vicepremjers Niks Klegs prognozēja, ka, laikam ejot, Londona atteiksies no sava veto jautājumā par jauno eiropas finanšu disciplīnas līgumu, norādot, ka pašreizējā valsts pozīcija esot tikai «īslaicīga», tomēr Briselei nevajadzētu pārlieku aizrauties ar reformām. «Mēs to [Lielbritānijas veto] pašlaik redzam kā īslaicīgu risinājumu, nevis kā tādu, kas radīs ilgtermiņa šķelšanos ES kodolā,» Lielbritānijas vicepremjers norādīja Eurobserver.
Lielbritānijas premjera D. Kamerona lēmumu nepiedalīties jaunajā ES līgumā apsveikuši vairāki valsts eiroskeptiski noskaņotie politiķi, tomēr citos tā ir raisījusi bažas, ka Apvienotā Karaliste ar šo lēmumu varētu nonākt ES perifērijā. Savukārt britu Neatkarības partijas pārstāvji paziņojuši, ka, tā kā Lielbritānija tagad ir nokļuvusi «Eiropas otrajā divīzijā», pienācis laiks arī valstij pilnībā izstāties no savienības.