Kamēr Latvijas amatpersonas vēl cenšas saprast, kas būs ASV prezidenta Donalda Trampa administrācijā un ir pasīvi kontaktu dibināšanā ar potenciālajiem administrācijas pārstāvjiem vai tiem tuvām personām, DB turpina rakstu par jauno administrāciju un to iespējamajiem plāniem attiecībā uz ASV un citu valstu politiku.
Turklāt, uzmanība jāpievērš ne tikai administrācijas, bet arī tiem pietuvināto personu lokam, kuri ir pamanīti arī viesojoties Rīgā. Par to lasiet raksta beigās, bet pirmo rakstu lasiet DB portālā 10.janvārī, kas veidots, balstoties uz "The Economist" iepriekš publicētu analīzi.
Amerika visupirms
Jau rakstījām, ka jaunā administrācija varētu pārstāvēt trīs grupas: konservatīvie tradicionālisti “America First” piekritēji un tehnoloģiju magnāti. Pastāv iespēja, pēc " The Economist" domām, iedomāties scenāriju, kurā visas trīs grupas virzās vienā virzienā: “America First” piekritēji darbojas kā dzinējspēks, tradicionālisti kā amortizatori, kas izlīdzina triecienus, un tehnoloģiju magnāti nodrošina instrumentus ātrākai kustībai, norāda "The Economist". Kā piemēru var minēt enerģētikas jomu. Iekšlietu ministrs Burgums mēģinās apvienot Trampa“urbj, draudziņ, urbj” mantru ar vēlmi saglabāt Amerikas tehnoloģiju pārākumu. Cerams, ka daudz vienkāršākas atļauju piešķiršanas procedūras veicinās naftas un gāzes ieguvi, kas savukārt nāks par labu mākslīgā intelekta nozarei. Viņam palīdzēs Finanšu ministrijas vietnieks Maikls Folkenders, kurš izstrādājis plānus, lai atbalstītu urbšanas projektus jau pirmajā dienā.
Līdzīgs scenārijs varētu rasties arī regulējuma jomā. Tramps ir iecēlis vairākus pieredzējušus cilvēkus, kas atbalsta stingru nostāju pret lielajiem tehnoloģiju uzņēmumiem, bet maigāku attieksmi pret mazajiem. Tieslietu departamentā (DoJ) Geila Sleitere kļūs par nākamo pretmonopolu nodaļas vadītāju. Sleitere iepriekš bijusi ekonomikas padomniece viceprezidentam Dž.D. Vensam, kurš ir pazīstams ar savu kritisko attieksmi pret Silīcija ielejas gigantiem. Tajā pašā laikā viņa agrāk strādājusi Interneta asociācijā – nozares grupā, kur viņa aizstāvēja viedokli, ka valdības iejaukšanās kavē inovācijas.
Savukārt Federālajā tirdzniecības komisijā (FTC), kas ir galvenais pretmonopolu regulators, Tramps ir paaugstinājis pašreizējo komisāru Endrjū Fergusonu, kura atšķirīgie viedokļi liecina par augstākām prasībām darījumu apstrīdēšanai nekā viņa priekšteces, DžoBaidena ieceltās Linas Hanas, vadībā. Tramps arī pievienojis komisijai Marku Meadoru, pretmonopolu juristu, kurš strādāja Tieslietu departamentā Trampapirmajā termiņā. Meadors ir izteikts lielo tehnoloģiju kritiķis, un, strādājot pie senatora Maika Lī no Jūtas, viņš izstrādāja likumprojektu, kas piespiestu Google sadalīt tās reklāmas biznesu.
Tomēr tikpat viegli var iedomāties alternatīvu scenāriju, kurā dažādu padomnieku un amatpersonu pretrunas kavē progresu. Visspilgtākā šķelšanās, visticamāk, būs starp “America First” piekritējiem un tradicionālistiemattiecībā uz tarifiem. Lai gan viņu domstarpības ir mazāk izteiktas nekā Trampa pirmajā termiņā, prezidents stājas amatā ar daudz radikālāku plānu. Ja viņš nopietni apsver ļoti augstu tarifu noteikšanu gan pretiniekiem, gan sabiedrotajiem, Besentam un Hassetam būs jāpieliek ievērojamas pūles, lai rastu līdzsvaru.
Vēl viena pretrunu joma ir imigrācija. Tehnoloģiju magnāti labi apzinās, cik svarīgi Amerikai ir piesaistīt talantīgus darbiniekus no visas pasaules, savukārt visradikālākie “America First” piekritēji uzskata jebkāda veida imigrāciju par aizvainojumu vietējiem iedzīvotājiem. Pēc Krišnana iecelšanas par mākslīgā intelekta padomnieku dažas ksenofobiskas grupas sociālajos tīklos sāka kritizēt viņa Indijā dzimušo izcelsmi, neskatoties uz to, ka viņš ir Amerikas pilsonis. Tas savukārt izraisīja diskusiju par H-1B vīzu programmu, kas ir svarīgs kanāls tehnoloģiju uzņēmumiem, kuriem nepieciešami augsti kvalificēti darbinieki. Masks un viņa atbalstītāji vēlas paplašināt šīs programmas darbības apjomu un paātrināt apstrādes laiku, kamēr Millers uzskata, ka H-1B vīzas izspiež amerikāņus no darba tirgus un tāpēc vēlas tās ierobežot.
Arī stingra nostāja pret Ķīnu varētu radīt šķelšanos. Ķīnā atrodas Teslas noslogotākā rūpnīca, un tā ir otra lielākā "Tesla" tirgus valsts. Tas gan automātiski nenozīmē, ka Masks aizstāvēs Ķīnu. Citos viņa uzņēmumos, piemēram, "SpaceX", Maskam ir stingri Amerikas intereses. Taču viņš varētu kļūt par mērenības balsi. Tāpat Latnika bizness ir cieši saistīts ar Ķīnu: viņa uzņēmums palīdzējis Ķīnas uzņēmumiem pārdot akcijas Amerikā un ir izveidojis kopuzņēmumu ar Ķīnas valsts uzņēmumu. Šīs saites kontrastē ar Navarro izteiktajiem uzskatiem, kurš ir grāmatas “Death by China” autors.Pat nodokļu samazinājumi – Trumponomikas aksioma – var radīt problēmas. Stīvs Benons, Trampa galvenais stratēģis viņa pirmā termiņa sākumā, nesen aicināja palielināt nodokļus uzņēmumiem un bagātajiem. Lai gan Benons nav daļa no Trampa administrācijas, viņš ir ļoti iemīļots “America First” piekritēju vidū.
Masks dodas uz Vašingtonu
DOGE (Valdības efektivitātes departaments) vadītāji jau ir iepazinušies ar likumdošanas cīņu sarežģītību. Decembrī, kad Kongress pieņēma budžetu, nepaaugstinot parāda griestus, pretēji Trampa un Maska vēlmēm, Masks izteica atturīgu atzinību Pārstāvju palātas republikāņu spīkeram Maikam Džonsonam, sakot, ka viņš “darīja labu darbu, ņemot vērā apstākļus.” Tomēr problēma ir tā, ka apstākļi, visticamāk, neuzlabosies. Politika ir sarežģīta un grūta.
Pat ja Trampa jaunā komanda ir labāk sagatavota un saliedētāka nekā viņa pirmajā termiņā, tā stājas pretī nopietnam pārbaudījumam. Ir redzams, ka katrai grupai – tradicionālistiem, "America First" piekritējiem un tehnoloģiju magnātiem – ir savi mērķi un stratēģijas. Lai gan pastāv potenciāls harmoniskai sadarbībai, ir tikpat liela iespējamība, ka šīs atšķirības radīs šķelšanos un kavēs lēmumu pieņemšanu.
Kopumā Trumponomikas otrajā fāzē ir liela ambīcija pārveidot Amerikas ekonomisko struktūru, taču tā būs atkarīga no tā, vai šīs grupas spēs pārvarēt savas domstarpības. Jautājumi par tarifiem, imigrāciju, nodokļiem un attiecībām ar globālajiem spēlētājiem, piemēram, Ķīnu, būs centrālie šķelšanās punkti. Vai šī daudzveidīgā komanda spēs radīt saskaņotu stratēģiju, vai arī tās iekšējās pretrunas kavēs progresu, būs Trampaotrā termiņa lielākais izaicinājums.
Nacionālās Drošības padome
Ievēlētais prezidents Donalds Tramps papildina savu Nacionālās Drošības padomi ar vairākiem amatpersonām, kas iepriekš strādāja viņa pirmajā administrācijā. Izvēlēto vidū ir Braiens Makormaks, ilggadējs enerģētikas konsultants, un Endrū Pīks, pieredzējis Tuvo Austrumu padomnieks, ziņo avoti, kas ir pazīstami ar šo procesu.
Par NDP izpildsekretāri kļūs Ketrīna Kellere, kura iepriekš bija Tirdzniecības departamenta ģenerālpadomnieka vietniece un Baltā nama personāla sekretāra vietniece Trampa pirmajā termiņā.
Mika Ketčels, Floridas republikāņu kongresmeņa Maika Volca biroja vadītājs, kļūs par vecāko padomnieku un īpašo prezidenta palīgu, apgalvo viens no avotiem. Tramps paziņoja par Volca izvēli Nacionālās Drošības padomnieka amatam jau novembrī. Ketčels iepriekš strādāja Republikāņu Ģenerālprokuroru asociācijā un Nacionālajā Republikāņu Kongresa komitejā.
Viens no Trampa pārejas komandas pārstāvjiem, Braiens Hjūzs, varētu ieņemt stratēģisko komunikāciju vietnieka amatu Nacionālās Drošības padomē. Savukārt Džeimss Hjūits, Volca kongresa komunikāciju direktors, pildīs komunikāciju pienākumus Trampa jaunajā NDP.
Tramps paziņoja, ka Stefans Feinbergs tiks iecelts par Aizsardzības ministra vietnieku. Feinbergs, kurš ir "Cerberus Capital Management" līdzdibinātājs un izpilddirektors, pirmajā Trampa termiņā vadīja TrampaIzlūkošanas padomdevēju padomi.
Tramps arī paziņojis, ka par aizsardzības politikas sekretāra vietnieku ir izvēlējies Elbridžu Kolbiju. Kolbijsjau iepriekš bija daļa no Trampa administrācijas, kur viņš pildīja aizsardzības ministra vietnieka pienākumus. Kolbijs iepriekš intervijā "CBS News" norādīja uz savu pārliecību, ka ASV ir labāk jāsagatavojas, lai pretotos Ķīnas pieaugošajai ietekmei Āzijā.
Tramps arī paziņoja, ka bijušais "Uber" vadītājs Emils Maikls tiks iecelts par aizsardzības izpētes un inženierijas sekretāra vietnieku. "Emils nodrošinās, ka mūsu militārajiem spēkiem ir vistehnoloģiski attīstītākie ieroči pasaulē, vienlaikus ietaupot DAUDZ naudas mūsu nodokļu maksātājiem," rakstīja Tramps.
Ne visi ietekmīgie būs administrācijā
Uzmanība jāpievērš ne tikai tiem, kuri strādās administrācijā, bet arī tiem, kuriem ir cieša saistība ar jaunās administrācijas pārstāvjiem. To vidū, piemēram, ir Omeads Afšārs, ilggadējs Elona Maska asistents, kurš pārveidoja Tesla un ir ciešās attiecības ar Masku. Viņš ir strādājis Tesla, SpaceX un X (agrāk Twitter). Afšārs ir bijis Elona Maska uzticības persona jau ilgus gadus.
Interesanti, ka Afšārs pavisam nesen viesojās Rīgā, kur ierādās kopā ar Drū Etingu, kurš ir viens no investīciju 8VC dibinātājiem. Viņš koncentrējas uz investīcijām dažādos attīstības posmos un nozarēs, tostarp programmatūrā, veselības aprūpes nodrošināšanā un bioloģiskajā ražošanā. Viņš ir arī "AffinityTechnologies" — agrīnās stadijas uzņēmuma, kas specializējas uzņēmuma programmatūrā, — dibināšanas valdes direktors.
Rīgā pamanīts arī trešais lielākais Trampa kampaņas sponsors, miljardieris Džeimss Džons Liautods, kurš ir amerikāņu restorānu uzņēmējs, plaši pazīstams kā "JimmyJohn's" sviestmaižu ķēdes dibinātājs un bijušais priekšsēdētājs.
Vai kāds no valsts amatpersonām satikās ar šiem cilvēkiem, par to DB nav zināms, tomēr tas ir maz ticams. Tikmēr gaiteņos satraukums par Trampa administrācijas politiku pieņemas spēkā, bet nav nekādas pazīmes, kas Latvijai ir izdevies īstenot kādas noderīgas diplomātiskas darbības, lai vairāk izprastu, kas mūs sagaida pēc 20.janvāra – Trampai naugurācijas.