Fizisku personu maksātnespējas process Latvijā jau pašlaik ir pieejamāks nekā Igaunijā vai Lietuvā, bet maksātnespējas procesa termiņš – 2,5–4 gadi – ir viens no īsākajiem Eiropā.
Tā liecina ZAB Borenius pētījums par fizisku personu maksātnespējas procedūrām ārvalstīs. Tajā secināts, ka Latvijā nebūt nav tie stingrākie nosacījumi un prasības fizisku personu maksātnespējas procesam, jo vairākās valstīs tas ir faktiski nepieejams, bet tajās, kurās sākotnēji prasības šķiet liberālākas nekā Latvijā, tomēr tās bieži vien ir drakoniskākas. To, ka Latvijā no visām Eiropas valstīm ir otrs (aiz Lielbritānijas) liberālākais fizisku personu maksātnespējas process, nenoliedz arī Latvijas Kredītņēmēju apvienības valdes loceklis Jānis Āboliņš. Viņš atzīst, ka Lielbritānijā fiziskām personām par noteiktiem nodarījumiem maksātnespējā draud arī kriminālatbildība, kāda nav paredzēta Latvijas normatīvos.
Saeima lems
Šodien Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēdē paredzēts vērtēt iesniegtos priekšlikumus Maksātnespējas likuma grozījumu sagatavošanai galīgajam lasījumam un izlemt jautājumu par īpašas darba grupas izveidi to izvērtēšanai. DB jau rakstīja, ka Maksātnespējas likums tika atvērts grozījumiem 2012. gada rudenī, lai saīsinātu termiņu, kurā maksātnespējīga fiziska persona var lūgt tiesu dzēst atlikušās parādsaistības līdz vienam gadam. Pašlaik atkarībā no parādsaistību apmēra tie ir 2,5–4 gadi no maksātnespējas pasludināšanas brīža. Savukārt Saeima otrajā lasījumā pat nobalsoja, ka maksātnespējīga fiziska persona no parādsaistībām tiek atbrīvota, izmantojot nolikto atslēgu principu, un faktiski vairs tās vietā nav jāmaksā galvotājiem. Šāds viedoklis tika pamatots ar to, ka ārzemēs, tostarp Eiropā virzoties uz tā dēvēto nolikto atslēgu principu, par ko ne tikai runāts Eiroparlamentā, bet arī gatavots visām ES dalībvalstīm saistošs attiecīgs dokumenta projekts.
Borenius pētījumā nav minēta neviena valsts, kurā hipotekāro kredītu ņēmējiem darbotos nolikto atslēgu princips – atdodot īpašumu, tie tiktu atbrīvoti no parāda. «Pasaules Bankas dati parādīja, ka krīze visvairāk ir skārusi tieši mūs, jo Latvijā nekustamā īpašuma cenas saruka par 70%, tāpēc vajadzīgi īpaši pasākumi – valstij ir jānāk pretī maksātnespējīgajiem kredītņēmējiem, lai tie ātrāk atgūtos un viņiem būtu iespēja sākt dzīvi no jauna,» politiķu vairākuma nobalsotā likuma redakciju atbalsta J. Āboliņš.
Līderis Baltijā
«Tas ir mīts, ka Latvija ir teju vai vienīgā valsts, kurā ir ļoti stingrs maksātnespējas process ar garu parādu dzēšanas termiņu, jo diez vai citādi, piemēram, Lietuvas iedzīvotāji pieteiktu savu maksātnespēju Latvijā,» stāsta ZAB Borenius partneris Gatis Flinters. Viņš savu sacīto pamato ar to, ka pēc maksātnespējas procesa vispieejamākā valsts ir Lielbritānija, kurā savu maksātnespējas procesu ir veicis ne viens vien Latvijas iedzīvotājs.
«Lai arī Lietuvā normatīvi fiziskām personām ļauj juridiski kļūt maksātnespējīgām, tomēr to var atļauties tikai turīgie iedzīvotāji, jo, piemēram, saistību dzēšanas termiņš Lietuvā ir 5,5 līdz 6,5 gadi,» – tā G. Flinters. Arī Igaunijā ir normatīvi saistībā ar fizisku personu maksātnespēju, taču saistību dzēšanas termiņš ir no trijiem līdz septiņiem gadiem – pēc tiesas ieskata. «Jā, ir valstis Eiropā, kurās fizisku personu maksātnespējas faktiski nepastāv, piemēram, Polijā,» tā uz jautājumu, vai Eiropā ir valstis, kurās fizisku personu maksātnespēja neeksistē, atbild G. Flinters. Viņš piebilst, ka Ziemeļeiropas valstīs Somijā un Zviedrijā fiziskajām personām maksātnespējas process ir pieejams, tomēr tas tiek ļoti negatīvi vērtēts sabiedrībā, kas atstāj būtisku ietekmi uz tā izmantošanu. «Saistību dzēšanas termiņš Somijā ir trīs līdz pieci gadi, arī Zviedrijā tas ilgst piecus gadus. Uz šī fona patlaban Latvijā esošais vidējais procedūras ilgums – 2,5 gadi – jau ir ievērojami īsāks termiņš. Priekšlikums saīsināt saistību dzēšanas termiņu vēl vairāk palielinās atšķirību starp Latvijas un mūsu kamiņvalstu privātpersonu maksātnespējas procedūrām,» uz jautājumu par Skandināvijas saistību dzēšanas termiņiem atbild G. Flinters.
Daudz nosacījumu
Lielbritānija tiek uzskatīta teju vai par paradīzi, kur fiziskām personām atbrīvoties no parādiem, un turp «bankrotēt» dodoties ne tikai no Latvijas vai Lietuvas, bet arī no tādām valstīm kā Vācija vai Austrija. «Visi redz īso parādu saistību dzēšanas termiņu – vienu gadu, taču neņem vērā, ka tiesa to var pagarināt pat līdz 15 gadiem. Turklāt ir parādi, kurus nedzēš – tiesas piemēroti naudas sodi, uzturlīdzekļi, studiju kredīti, kriminālsodi un citi nodarītie zaudējumi,» uz parādu atbrīvošanas nosacījumiem norāda G. Flinters. Viņš gan bilst, ka pastāv arī virkne nosacījumu, kad atbrīvošana no parādsaistībām netiek piešķirta, piemēram, persona ir vieglprātīgi izturējusies pret savām saistībām, uzņēmusies pienākumus, kurus tai nav pamatotas iespējas izpildīt, ir izšķērdējusi savus aktīvus vai arī nav vedusi uzskaiti par savām saistībām un nespēj izskaidrot mantas vai naudas tēriņus.
Nenoliedzami, lielākā interese arī esot par bankrota procedūru, kurā, pārdodot parādnieka mantu, sedz kreditoru prasījumus un atbrīvo personu no nenokārtojamām saistībām gada laikā. G. Flinters gan brīdina par zemūdens akmeņiem – nosacījumiem, kuru dēļ var tikt atlikta personas atbrīvošana no parādsaistībām, tostarp ja notikusi aktīvu nobēdzināšana vai pārdošana par puscenu un arī, ja tā piedalījusies spekulācijās, azartspēlēs, piekopusi izšķērdīgu dzīvesveidu. Jārēķinās, ka procesa uzsākšanai Lielbritānijā jāmaksā 700 sterliņu mārciņu, savukārt Latvijā – 640 eiro.
Stingri tur grožus
G. Flinters norāda uz kaimiņvalsts Lietuvas izvirzītajiem nosacījumiem. Proti, bankrota procesu var uzsākt tikai tāda fiziska persona, kura mēnesi pirms pieteikuma iesniegšanas ir par to paziņojusi visiem kreditoriem. Šāda pieeja dod iespēju parādniekam panākt vienošanos ar kreditoriem par savu saistību izpildi bez tiesas un maksātnespējas palīdzības. Tāpat ir bargi nosacījumi, kad tiesa pārtrauc maksātnespējas procesu – ja persona bijusi maksātnespējīga pēdējo triju gadu laikā pirms oficiālās maksātnespējas vai arī ja maksātnespējas iemesls ir atkarība no alkohola, narkotikām vai azartspēlēm. «Lietuvā šobrīd ir situācija, kāda bija Latvijā aptuveni 2008. gadā saistībā ar fizisku personu maksātnespējas pieejamību, tāpēc ir tikai loģiski, ka lietuvieši «bankrotēt» brauc uz Latviju,» – tā J. Āboliņš. Parādnieks Lietuvā tāpat kā Lielbritānijā netiek atbrīvots no naudas sodiem, uzturlīdzekļiem un prasību maksājumiem par nodarīto kaitējumu veselībai vai dzīvībai.
Pēc G. Flintera stāstītā, Polijā, kur dzīvo aptuveni 40 miljoni iedzīvotāju, ik gadu notiek vien 20–30 fizisku personu maksātnespējas procesi, savukārt Latvijā ar 2 milj. iedzīvotāju šādi procesi pērn ierosināti pret 1568 fiziskām personām.
Interesanti, ka personām, kuras nodarbojušās ar komercdarbību, nevar tikt piemērots patērētāju bankrota process. Transformējot šo prasību uz Latviju, faktiski fiziskas personas, kuras darbojušās uzņēmējdarbībā, par maksātnespējīgām atzīt nevarētu un līdz ar to nesamaksāto parādu dzēšana juridiski pat tām nebūtu pieejama. Tas īpaši sāpīgi varētu būt tiem, kuri kā fiziskas personas ir ņēmuši kredītus un attīstījuši nekustamo īpašumu projektus, ko ekonomiskā krīze 2009. – 2010. gadā nostādīja uz bankrota sliekšņa.
Bagātajiem nepieejams
Dažādās valstīs maza apmēra bankrota procedūra ir definēta ar ievērojami atšķirīgām summām, un arī to termiņš ir ļoti atšķirīgs. Piemēram, maza apmēra bankrots Slovākijā piemērojams tām fiziskām personām, kurām mantas vērtība nepārsniedz 165 000 eiro (arī personām, kuru apgrozījums nepārsniedz 333 000 eiro). «Saistību dzēšana ir būtiski apgrūtināta, ja parādnieka mantas vērtība pārsniedz 165 000 eiro,» brīdina G. Flinters. Turklāt šo procedūru var pārtraukt, ja tiesa konstatē, ka parādnieka mantas pārdošana nespēs segt procesa izmaksas. «Čehijā vienkāršotas saistību dzēšanas procedūras ir pieejamas tikai tām personām, kuru saistības nepārsniedz 79 000 eiro. Pārējām personām, pirms nenokārtotās saistības tiek dzēstas, kreditoriem ir jāsamaksā vismaz 30% no nenodrošinātajām saistībām. Šāds naudas summas apmērs daudziem ir nepārvarams šķērslis panākt savu saistību dzēšanu,» Čehijas prasības uzskaita G. Flinters.